Jedynie prawda jest ciekawa


Narodziny Polskiego Państwa Podziemnego

27.09.2013

O świcie 27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie powołana została Służba Zwycięstwu Polski, konspiracyjna organizacja wojskowa, której celem było przywrócenie Rzeczpospolitej wolnej od najeźdźców.

Polacy, pokonani w wyniku uderzenia dwóch totalitarnych potęg narodowosocjalistycznych Niemiec i Związku Sowieckiego nie zrezygnowali z kontynuowania walki i utrzymania państwowości polskiej w podziemiu. W okupowanej przez nazistów i sowietów Polsce, pod przywództwem politycznym i wojskowym Rządu RP na uchodźctwie i jego Delegatury na Kraj działało imponujące państwo - Polskie Państwo Podziemne, czyli tajna struktura państwa polskiego. Jego znakiem była kotwica nadziei wpisana w literę P.

O kontynuacji oporu w konspiracji zdecydowali w walczącej Warszawy prezydent Stefan Starzyński i gen. Juliusz Rómmel, dowódca obrony Warszawy wieczorem 25 września 1939 r. W naradzie brał udział gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz.

Gen. Rómmel otrzymał od Edwarda Rydza-Śmigłego, Naczelnego Wodza internowanego w Rumunii, pełnomocnictwo dowodzenia na terenie całego kraju. Gen. Tokarzewski-Karaszewicz zaproponował by pełnomocnictwo przekazano jemu, celem zorganizowania zakonspirowanych agentur bądź delegatur wojskowo-politycznych państwa polskiego.

- Dane mi przez Naczelnego Wodza w porozumieniu z Rządem pełnomocnictwo dowodzenia w wojnie z najazdem na całym obszarze Państwa, przekazuję gen. bryg. Michałowi Tadeuszowi Tokarzewskiemu-Karaszewiczowi z zadaniem prowadzenia dalszej walki o utrzymanie niepodległości i całości granic – podpisał swój rozkaz J. Rómmel, gen. dyw.

13 listopada 1939 roku SZP została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ).

Polska pod okupacją posiadała legalny i uznawany na arenie międzynarodowej rząd na uchodźctwie, rezydujący najpierw w Angers, a od 1940 r. w Londynie. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie i podziemna Armia Krajowa były jego orężem. Największymi działaniami wojskowymi podjętymi przez AK była akcja „Burza” podjęta na wschodnich obszarach Polski od 4 stycznia 1944, kiedy wojska sowieckie przekroczyły granicę polsko-sowiecką z 1939, a w jej ramach Powstanie warszawskie, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944. W Warszawie działał Delegat Rządu na Kraj w randze wicepremiera. Podlegały mu wydziały: wywiadu, dywersji, oświaty, sądownictwa i polityki. Działały konspiracyjne sądy. Ukazywało się około 1400 tytułów prasowych, a w podziemnych drukarniach wydawano książki. Przez całą okupację działały tajne komplety, czyli szkoły. Podziemne wyższe uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków, lekarzy.

Od lipca 1943 roku alianci zachodni przymykali oczy na zbrodnie dokonywane na polskich sojusznikach – począwszy od ujawnionej w tym czasie zbrodni katyńskiej po opuszczenie Polaków na kolejnych konferencjach i spotkaniach „Wielkiej Trójki”. Po II wojnie światowej nie zawarto paktu pokojowego na wzór traktatu z Wersalu, kończącego I wojnę światową. 4 lutego 1945 roku na Krymie spotkali się trzej liderzy koalicji antynazistowskiej: Józef Stalin, Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt. Rozmawiali tydzień - 7 dni, które zdecydowały o losach milionów ludzi. Spotkali się by zawrzeć porozumienie, które miało być pokojem przez strach, zawartym w imię demokracji i powojennego ładu. Jałtańskie ustalenia nigdy nie zostały ratyfikowane, ani tym bardziej przyjęte zgodnie z kanonami prawa międzynarodowego. USA i Wielka Brytania pozostawiły stalinowskiemu państwu Polskę „na talerzu”.Miesiąc po jałtańskiej konferencji ścięto głowę Polskiego Państwa Podziemnego.

Państwo polskie, mimo okupacji, z wydziałami d.s. wywiadu, dywersji, skarbu oświaty, sądownictwa, polityki nie przetrwało sowieckiego wyzwolenia. Kres Państwa podziemnego położyło aresztowanie 16 przywódców przez sowiecki kontrwywiad wojskowy 27 marca 1945 roku w Pruszkowie koło Warszawy: delegat rządu i wicepremier na kraj Jan Stanisław Jankowski, ostatni Komendant Główny AK, pełniący funkcję Komendanta Głównego organizacji "NIE" gen. Leopold Okulicki, przewodniczący Rady Jedności Narodowej Kazimierz Pużak (PPS "Wolność, Równość, Niepodległość"). Józef Stemler-Dąbski, wiceminister Departamentu Informacji Delegatury RP na Kraj. Dołączyli do nich stopniowo Antoni Pajdak (PPS-WRN), Stanisław Jasiukowicz, Kazimierz Kobylański, Zbigniew Stypułkowski i Aleksander Zwierzyński ze Stronnictwa Narodowego, Józef Chaciński i Franciszek Urbański ze Stronnictwa Pracy, Adam Bień, Kazimierz Bagiński i Stanisław Mierzwa ze Stronnictwa Ludowego oraz Eugeniusz Czarnowski i Stanisław Michałowski ze Zjednoczenia Demokratycznego.

Zaufali sojusznikom. Niepomni tego, co działo się kilka miesięcy wcześniej na terenach wschodnich Rzeczpospolitej, na których aresztowano i likwidowano żołnierzy AK. Demokratyczni przywódcy znaleźli się w Moskwie przy haniebnym milczeniu aliantów. Zostali skazani na zapomnienie i hańbę wyroków. Ostatni żołnierze Państwa podziemnego przez kolejne dziesięć lat stawiali zbrojny, beznadziejny opór.

Artur S. Górski

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook