Jedynie prawda jest ciekawa


Nagrody "Świadek Historii" rozdane

19.06.2013

Siedem osób zasłużonych dla upamiętniania historii i dla edukacji historycznej w Małopolsce otrzymało w środę w Krakowie medale "Świadek Historii".

Nagroda, przyznawana przez Kapitułę pod przewodnictwem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego, jest podziękowaniem dla osób, które w czasach, gdy nie o wszystkich wydarzeniach można było mówić, gromadzili o nich wiedzę i którzy upowszechniają najnowszą historię Polski.

"W latach niewoli nie zabrakło ludzi, którzy swoją godną i niezłomną postawą jednoznacznie przeciwstawiali się ciemiężycielom. Byli też tacy, którzy zarówno w okresie PRL, jak i w wolnej Polsce starali się dokumentować i upamiętniać trwające przez dziesięciolecia zmagania Polaków z totalitaryzmem i komunistycznym zniewoleniem. Dziś chcemy uczcić ich wszystkich, choć wyróżnić możemy zaledwie kilku z nich. Wśród tegorocznych „Świadków Historii” odnajdujemy i przypominamy osoby, które wniosły szczególny wkład w upamiętnienie dziejów narodu, wspierając tym samym IPN" - napisał w liście do uczestników uroczystości prezes IPN Łukasz Kamiński. Przypomniał, że nagrodę ustanowił poprzedni prezes IPN - Janusz Kurtyka.

Jak podkreślił przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider laureaci medalu starają się pokazywać historię w bardzo nowoczesny sposób. "Rosną też kolejni świadkowie historii, bo w młodym pokoleniu jest zainteresowanie historią, szukaniem faktów i interpretacji. Ta młodzież pokaże historię następnym pokoleniom, swoim dzieciom i wnukom" - mówił Kośmider.

W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się: prezes Towarzystwa Parku im. dr Henryka Jordana, inicjator wzniesienia w parku pomników Wielkich Polaków XX w. Kazimierz Cholewa; sędzia, wieloletni pracownik i dyrektor Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach oraz były szef kieleckiej delegatury IPN Andrzej Jankowski; prezes Powiatowej Społecznej Rady Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP oraz prezes Zarządu Koła Kombatantów w Miechowie mjr Józef Jarno.

"Naszym obowiązkiem jest żebyśmy nie zapomnieli nigdy, że była wojna i o tym, ilu ludzi zginęło na naszych oczach" - mówił Jarno. Dodał, że ogromnym wyzwaniem jest utrzymanie miejsc pamięci narodowej, których w samym powiecie miechowskim jest ponad 30.

"Dla mnie to bardzo ważna nagroda, bo przyznana przez instytucję, która zajmuje się odkłamywaniem historii, tych 60 lat milczenia, kiedy o bohaterach nie można było mówić i czcić ich pamięci. Teraz możemy ich pokazać młodzieży" - mówił Kazimierz Cholewa.

Nagrody otrzymali także: prezes Stowarzyszenia "Kielecka Rodzina Katyńska", jedna z inicjatorek powstającego w Kielcach pomnika Ofiar Katynia Anna Łakomiec; były kapelan nowohuckiej "Solidarności", a obecnie proboszcz parafii w podkrakowskiej Morawicy ks. Władysław Palmowski oraz poseł do PE, współzałożyciel Studenckiego Komitetu Solidarności, przewodniczący Stowarzyszenia Maj'77 Bogusław Sonik.

"W moich uszach jeszcze brzmią słowa zmarłego ks. Zdzisława Peszkowskiego: pamięć, prawo, prawda i przebaczenie. Będąc członkiem Rodziny Katyńskiej w Kielcach staram się być im wierna" – powiedziała Anna Łakomiec. Ks. Władysław Palmowski podkreślił, że medal jest nagrodą dla niego, ale też dla rzeszy ludzi, którzy w trudnym czasie stanu wojennego służyli sobie pomocą. "Oni przenieśli tamto świadectwo czasu na świadectwo dzisiejszego życia, pamięci i troski, by ta pamięć nie zaginęła" - powiedział ks. Palmowski.

Poseł do PE Bogusław Sonik mówił, że to wyróżnienie dla całego środowiska, które w latach 70. włączyło się do działań opozycji, o czym warto pisać i kręcić filmy, bo były to setki, a potem tysiące ludzi. Sonik podkreślił, że trzeba nie tylko pamiętać, ale też umieć opowiedzieć współczesnym językiem o tamtych czasach i ludziach. "To nie jest tylko opowieść o cierpieniu, o więzieniach, ale też o sile więzów przyjaźni i solidarności. Mogliśmy zawsze liczyć na siebie, to dawało nam największą siłę i dlatego tak trudno było pokonać Polaków" - powiedział Sonik. Kapituła nagrody pośmiertnie uhonorowała Zofię Dubjelovą ze słowackiej wsi Forbasy, która przez blisko 50 lat opiekowała się grobem partyzantów z Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców Adolfa Cecura "Lwa" i Stanisława Pióry "Emira". Nagrodę odebrała przybrana córka Zofii Dubjelovej Dana Vyrostekova. "Moja mama nigdy nie pomyślałaby, że otrzyma taką nagrodę i to jeszcze w Polsce" - mówiła Dana Vyrostekova. "Moi rodzice byli bardzo skromni. Dbali całe życie o grób polskich żołnierzy. Wszystkie, ciężko zarobione pieniądze przekazywali na Kościół i dzieci zdomów dzieci takie jak ja, którymi się opiekowali. Szkoda, że mama nie może sama odebrać tej nagrody, ale myślę, że jest tu z nami" - dodała.

Laureaci otrzymali medale zaprojektowane przez Pawła Erazmusa. Uroczyste wręczenie nagrody, nad którą patronat objął przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, odbyło się w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa SA.

W 2012 r. nagrodę "Świadek historii" otrzymali: kard. Franciszek Macharski, działacze podziemnej Solidarności Stanisław Malara, Paweł Perchel, Adam Roliński, Władysław Skalski (pośmiertnie) oraz żołnierz AK mjr Jerzy Wesołowski.

PAP, lz

[fot: IPN.gov.pl]


Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook