Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nagrody "Świadek historii" rozdane

12.10.2015

Sześć osób zostało w poniedziałek w Krakowie uhonorowanych nagrodami Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek historii". Otrzymali je: Jan Banaśkiewicz, Michał Siwiec-Cielebon Wojciech Grzeszek, Robert Mazur, Wacław Szacoń i Stanisław Szuro.

Nagroda jest podziękowaniem dla osób, które upowszechniają najnowszą historię Polski, a w czasach, gdy historia była wykorzystywana w celach propagandowych i nie o wszystkich wydarzeniach można było mówić, gromadziły o nich wiedzę. Jak podkreśla IPN dzięki takim ludziom i ich pasji docierania do prawdy udało się zachować pamięć o wielu osobach i faktach.

"To są wyróżnienia dla ludzi, którzy pracowali na nie całym swoim życiem. Laureaci są uczestnikami i świadkami historii, ale także jej wielkimi propagatorami. Sześć osób, które dzisiaj do tego grona dołączy, to sześć życiorysów i sześć bardzo bogatych losów, ale jedna pasja – dla historii. Pasja do tego, aby tę historię opowiadać, docierać z nią do jak najszerszego grona" - mówił podczas uroczystości wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.

Dodał, że historię można opowiadać poprzez książki, daty i fakty, ale nic nie dociera do odbiorów tak, jak żywa relacja i kontakt z tymi, którzy ją współkształtowali.

Nagrodę "Świadek historii" przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest prezes IPN.

W poniedziałek nagrodę odebrał współzałożyciel Rodziny Katyńskiej w Kielcach, inicjator upamiętnienia ofiar tej zbrodni Jan Banaśkiewicz, który mówił, że "zajął się tym, by nie spełnił się rozkaz Stalina, że pamięć o nich ma zaginąć". Statuetkę otrzymał także inicjator usunięcia z Wadowic symboli komunistycznych i PRL-owskich nazw ulic, gromadzący pamiątki po wadowickim środowisku niepodległościowym Michał Siwiec-Cielebon, któremu zależy na udokumentowaniu losów wadowiczan.

Kolejny nagrodzony to prezes Fundacji Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, instruktor harcerski ZHR i inicjator programów edukacyjnych dla młodzieży Robert Mazur, który z tradycją kawaleryjską zetknął się w harcerstwie i kultywuje ją do dziś. Wyróżniono także: przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Małopolsce Wojciecha Grzeszka, dla którego historia miała ogromne znaczenie przy wyborze drogi życiowej.

Nagrodą "Świadek historii" uhonorowano także honorowego prezesa Zrzeszenia WiN Obszaru Południowego Wacława Szaconia ps. "Czarny" - żołnierza AK, a potem żołnierza oddziałów Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i Zdzisława Brońskiego "Uskoka", skazanego czterokrotnie na karę śmierci, który do dziś aktywnie działa na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz Stanisława Szuro, podczas okupacji zaangażowanego w konspiracyjnej prasie podziemnej, więzionego przez Niemców, a potem działacza Ligi Walki z Bolszewizmem.

Wręczenie nagród najstarszym laureatom, uczestnikom antykomunistycznego podziemia, obecni na uroczystości w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przyjęli owacją na stojąco, skandując "Cześć i chwała bohaterom".

"Każdy z nas na swój sposób, w innych czasach i mając inne możliwości starał się bronić tego, co najpiękniejsze w naszej historii, tych wszystkich wartości, które są także na sztandarach Solidarności: Bóg, honor, Ojczyzna" - mówił Wojciech Grzeszek dziękując w imieniu wszystkich nagrodzonych. Dodał, że obecnie, gdy lekcji historii najnowszej w szkole jest coraz mniej, a "wiele z historii Polski jest wypaczane i rozmazywane", bardzo cenna jest inicjatywa IPN, by propagować ludzi, którzy historię najnowszą prezentują własnym przykładem.

W gronie uhonorowanych nagrodą do tej pory są m.in.: Stanisław Handzlik, Małgorzata Janiec, Tadeusz Kowalczyk, kard. Franciszek Macharski, Adam Roliński, Andrzej Szkaradek, Kazimierz Cholewa, ks. Władysław Palmowski, Bogusław Sonik, a pośmiertnie Pelagia Potocka i Zofia Dubjelova

mly/PAP

Warto poczytać

 1. mid-17323102 23.03.2017

  Gdańsk: Otwarto Muzeum II Wojny Światowej.

  - Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej jest zapisem emocji, pamięci tysięcy Polaków, jest dobrem ogólnonarodowym - mówił podczas otwarcia placówki jej dyrektor prof. Paweł Machcewicz.

 2. Markowapomnik 23.03.2017

  73. rocznica zamordowania Ulmów

  24 marca 1944 r. w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich rodzinę Ulmów.

 3. apartyys 21.03.2017

  Dokumenty dot. walk Sowietów z podziemiem na Litwie

  -Polacy i Litwini doświadczyli wielu represji ze strony sowieckich organów bezpieczeństwa, które bezwzględnie zwalczały wszelkie próby odzyskania niepodległości przez oba kraje- powiedział prezes IPN.

 4. PlacStuStraconychZgierz 20.03.2017

  75 rocznica Zbrodni Zgierskiej

  Mord na ludności cywilnej, nazwany później Zbrodnią Zgierską, to największa egzekucja publiczna ludności polskiej na terenach wcielonych do Rzeszy.

 5. PLBelzecexterminationcamp4 16.03.2017

  75 lat temu do Bełżca trafił pierwszy transport Żydów

  Około 450 tys. Żydów z Polski i innych krajów Europy zamordowali Niemcy w 1942 r. w obozie zagłady w Bełżcu (Lubelskie). 75 lat temu przywieziono tu pierwsze transporty ludzi w ramach Akcji Reinhardt - zaplanowanej zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

 6. plaszow 14.03.2017

  Najnowsze odkrycia w obozie KL Plaszow

  Naziści spalili ciała ofiar masowych egzekucji, chowane w zbiorowych grobach, zacierając ślady po zbrodniach.

 7. anderswstega 13.03.2017

  Armia Andersa w Nowym Jorku

  Do 25 marca ekspozycja w języku polskim i angielskim pokazywana jest w oddziale Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) na nowojorskim Greenpoincie.

 8. SS-SturmbannführerRudolfHöß1270x714 11.03.2017

  70 lat temu rozpoczął się proces Rudolfa Hoessa

  W Warszawie sądzono twórcę i pierwszego komendanta niemieckiego obozu Auschwitz.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook