Jedynie prawda jest ciekawa


Nagrody "Świadek historii" rozdane

12.10.2015

Sześć osób zostało w poniedziałek w Krakowie uhonorowanych nagrodami Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek historii". Otrzymali je: Jan Banaśkiewicz, Michał Siwiec-Cielebon Wojciech Grzeszek, Robert Mazur, Wacław Szacoń i Stanisław Szuro.

Nagroda jest podziękowaniem dla osób, które upowszechniają najnowszą historię Polski, a w czasach, gdy historia była wykorzystywana w celach propagandowych i nie o wszystkich wydarzeniach można było mówić, gromadziły o nich wiedzę. Jak podkreśla IPN dzięki takim ludziom i ich pasji docierania do prawdy udało się zachować pamięć o wielu osobach i faktach.

"To są wyróżnienia dla ludzi, którzy pracowali na nie całym swoim życiem. Laureaci są uczestnikami i świadkami historii, ale także jej wielkimi propagatorami. Sześć osób, które dzisiaj do tego grona dołączy, to sześć życiorysów i sześć bardzo bogatych losów, ale jedna pasja – dla historii. Pasja do tego, aby tę historię opowiadać, docierać z nią do jak najszerszego grona" - mówił podczas uroczystości wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.

Dodał, że historię można opowiadać poprzez książki, daty i fakty, ale nic nie dociera do odbiorów tak, jak żywa relacja i kontakt z tymi, którzy ją współkształtowali.

Nagrodę "Świadek historii" przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest prezes IPN.

W poniedziałek nagrodę odebrał współzałożyciel Rodziny Katyńskiej w Kielcach, inicjator upamiętnienia ofiar tej zbrodni Jan Banaśkiewicz, który mówił, że "zajął się tym, by nie spełnił się rozkaz Stalina, że pamięć o nich ma zaginąć". Statuetkę otrzymał także inicjator usunięcia z Wadowic symboli komunistycznych i PRL-owskich nazw ulic, gromadzący pamiątki po wadowickim środowisku niepodległościowym Michał Siwiec-Cielebon, któremu zależy na udokumentowaniu losów wadowiczan.

Kolejny nagrodzony to prezes Fundacji Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, instruktor harcerski ZHR i inicjator programów edukacyjnych dla młodzieży Robert Mazur, który z tradycją kawaleryjską zetknął się w harcerstwie i kultywuje ją do dziś. Wyróżniono także: przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Małopolsce Wojciecha Grzeszka, dla którego historia miała ogromne znaczenie przy wyborze drogi życiowej.

Nagrodą "Świadek historii" uhonorowano także honorowego prezesa Zrzeszenia WiN Obszaru Południowego Wacława Szaconia ps. "Czarny" - żołnierza AK, a potem żołnierza oddziałów Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i Zdzisława Brońskiego "Uskoka", skazanego czterokrotnie na karę śmierci, który do dziś aktywnie działa na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz Stanisława Szuro, podczas okupacji zaangażowanego w konspiracyjnej prasie podziemnej, więzionego przez Niemców, a potem działacza Ligi Walki z Bolszewizmem.

Wręczenie nagród najstarszym laureatom, uczestnikom antykomunistycznego podziemia, obecni na uroczystości w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przyjęli owacją na stojąco, skandując "Cześć i chwała bohaterom".

"Każdy z nas na swój sposób, w innych czasach i mając inne możliwości starał się bronić tego, co najpiękniejsze w naszej historii, tych wszystkich wartości, które są także na sztandarach Solidarności: Bóg, honor, Ojczyzna" - mówił Wojciech Grzeszek dziękując w imieniu wszystkich nagrodzonych. Dodał, że obecnie, gdy lekcji historii najnowszej w szkole jest coraz mniej, a "wiele z historii Polski jest wypaczane i rozmazywane", bardzo cenna jest inicjatywa IPN, by propagować ludzi, którzy historię najnowszą prezentują własnym przykładem.

W gronie uhonorowanych nagrodą do tej pory są m.in.: Stanisław Handzlik, Małgorzata Janiec, Tadeusz Kowalczyk, kard. Franciszek Macharski, Adam Roliński, Andrzej Szkaradek, Kazimierz Cholewa, ks. Władysław Palmowski, Bogusław Sonik, a pośmiertnie Pelagia Potocka i Zofia Dubjelova

mly/PAP

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook