Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nagrody "Świadek historii" rozdane

12.10.2015

Sześć osób zostało w poniedziałek w Krakowie uhonorowanych nagrodami Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek historii". Otrzymali je: Jan Banaśkiewicz, Michał Siwiec-Cielebon Wojciech Grzeszek, Robert Mazur, Wacław Szacoń i Stanisław Szuro.

Nagroda jest podziękowaniem dla osób, które upowszechniają najnowszą historię Polski, a w czasach, gdy historia była wykorzystywana w celach propagandowych i nie o wszystkich wydarzeniach można było mówić, gromadziły o nich wiedzę. Jak podkreśla IPN dzięki takim ludziom i ich pasji docierania do prawdy udało się zachować pamięć o wielu osobach i faktach.

"To są wyróżnienia dla ludzi, którzy pracowali na nie całym swoim życiem. Laureaci są uczestnikami i świadkami historii, ale także jej wielkimi propagatorami. Sześć osób, które dzisiaj do tego grona dołączy, to sześć życiorysów i sześć bardzo bogatych losów, ale jedna pasja – dla historii. Pasja do tego, aby tę historię opowiadać, docierać z nią do jak najszerszego grona" - mówił podczas uroczystości wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.

Dodał, że historię można opowiadać poprzez książki, daty i fakty, ale nic nie dociera do odbiorów tak, jak żywa relacja i kontakt z tymi, którzy ją współkształtowali.

Nagrodę "Świadek historii" przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest prezes IPN.

W poniedziałek nagrodę odebrał współzałożyciel Rodziny Katyńskiej w Kielcach, inicjator upamiętnienia ofiar tej zbrodni Jan Banaśkiewicz, który mówił, że "zajął się tym, by nie spełnił się rozkaz Stalina, że pamięć o nich ma zaginąć". Statuetkę otrzymał także inicjator usunięcia z Wadowic symboli komunistycznych i PRL-owskich nazw ulic, gromadzący pamiątki po wadowickim środowisku niepodległościowym Michał Siwiec-Cielebon, któremu zależy na udokumentowaniu losów wadowiczan.

Kolejny nagrodzony to prezes Fundacji Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, instruktor harcerski ZHR i inicjator programów edukacyjnych dla młodzieży Robert Mazur, który z tradycją kawaleryjską zetknął się w harcerstwie i kultywuje ją do dziś. Wyróżniono także: przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Małopolsce Wojciecha Grzeszka, dla którego historia miała ogromne znaczenie przy wyborze drogi życiowej.

Nagrodą "Świadek historii" uhonorowano także honorowego prezesa Zrzeszenia WiN Obszaru Południowego Wacława Szaconia ps. "Czarny" - żołnierza AK, a potem żołnierza oddziałów Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i Zdzisława Brońskiego "Uskoka", skazanego czterokrotnie na karę śmierci, który do dziś aktywnie działa na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz Stanisława Szuro, podczas okupacji zaangażowanego w konspiracyjnej prasie podziemnej, więzionego przez Niemców, a potem działacza Ligi Walki z Bolszewizmem.

Wręczenie nagród najstarszym laureatom, uczestnikom antykomunistycznego podziemia, obecni na uroczystości w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przyjęli owacją na stojąco, skandując "Cześć i chwała bohaterom".

"Każdy z nas na swój sposób, w innych czasach i mając inne możliwości starał się bronić tego, co najpiękniejsze w naszej historii, tych wszystkich wartości, które są także na sztandarach Solidarności: Bóg, honor, Ojczyzna" - mówił Wojciech Grzeszek dziękując w imieniu wszystkich nagrodzonych. Dodał, że obecnie, gdy lekcji historii najnowszej w szkole jest coraz mniej, a "wiele z historii Polski jest wypaczane i rozmazywane", bardzo cenna jest inicjatywa IPN, by propagować ludzi, którzy historię najnowszą prezentują własnym przykładem.

W gronie uhonorowanych nagrodą do tej pory są m.in.: Stanisław Handzlik, Małgorzata Janiec, Tadeusz Kowalczyk, kard. Franciszek Macharski, Adam Roliński, Andrzej Szkaradek, Kazimierz Cholewa, ks. Władysław Palmowski, Bogusław Sonik, a pośmiertnie Pelagia Potocka i Zofia Dubjelova

mly/PAP

Warto poczytać

 1. MIIWSwGdanskuYT 22.01.2017

  Muzeum II WŚ w Gdańsku przedstawi wystawę główną

  Ekspozycja ma pokazać spójny obraz II wojny światowej i jej konsekwencje zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi, Polaków, ale też innych narodów.

 2. roszkowski2117 21.01.2017

  "Drogi do Niepodległej - kontekst międzynarodowy"

  W Belwederze odbyła się debata zorganizowana przez IPN i Kancelarię Prezydenta RP.

 3. 800px-RemovedStalin 20.01.2017

  Raport CIA: Sowieci traktowali Polskę jak kolonię

  W odtajnionym niedawno przez CIA raporcie można przeczytać m. in. o gospodarczym wyzyskiwaniu Polski przez Sowietów.

 4. portalekipnwybory 19.01.2017

  Nowy portal IPN dot. wyborów w 1947 r.

  Materiały archiwalne i edukacyjne o sfałszowanych przez komunistów wyborach do Sejmu w 1947 r. są dostępne na nowym portalu edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. Jego prezentacji towarzyszyła konferencja naukowa o narracjach o powojennej historii Polski.

 5. fe33054d649142bba6186c7c728278cb 18.01.2017

  Będą kolejne procesy byłych esesmanów

  Dawni strażnicy obozów koncentracyjnych byli do niedawna bezkarni, ponieważ warunkiem skazania było udowodnienie indywidualnej winy oskarżonego.

 6. PolishArmyParadewaf-2012-1502-291945 17.01.2017

  72. rocznica wkroczenia 1 Armii WP do Warszawy

  "Upiorne +wyzwolenie+ trupa miasta i upiorna defilada na jego cmentarzysku” - pisał o tym wydarzeniu we wspomnieniach Jeremi Przybora.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-16-o-145147 16.01.2017

  Odkryto nieznane obiekty w Treblince

  W listopadzie 2016 roku zakończyły się badania obozu pracy w Treblince, przeprowadzone przez zespół geodetów na zlecenie MKiDN.

 8. building-922529960720 14.01.2017

  Najstarszy warsztat szklarski na terenie Polski

  Popękane szklane paciorki, przetopione fragmenty szkła i szklane "łezki" - to m.in. świadectwa po warsztacie szklarskim, który działał ok. 2 tys. lat temu na górze Grojec w Żywcu. Być może jest to najstarsze tego typu miejsce na terenie Polski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook