Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nagrody "Świadek historii" rozdane

12.10.2015

Sześć osób zostało w poniedziałek w Krakowie uhonorowanych nagrodami Instytutu Pamięci Narodowej "Świadek historii". Otrzymali je: Jan Banaśkiewicz, Michał Siwiec-Cielebon Wojciech Grzeszek, Robert Mazur, Wacław Szacoń i Stanisław Szuro.

Nagroda jest podziękowaniem dla osób, które upowszechniają najnowszą historię Polski, a w czasach, gdy historia była wykorzystywana w celach propagandowych i nie o wszystkich wydarzeniach można było mówić, gromadziły o nich wiedzę. Jak podkreśla IPN dzięki takim ludziom i ich pasji docierania do prawdy udało się zachować pamięć o wielu osobach i faktach.

"To są wyróżnienia dla ludzi, którzy pracowali na nie całym swoim życiem. Laureaci są uczestnikami i świadkami historii, ale także jej wielkimi propagatorami. Sześć osób, które dzisiaj do tego grona dołączy, to sześć życiorysów i sześć bardzo bogatych losów, ale jedna pasja – dla historii. Pasja do tego, aby tę historię opowiadać, docierać z nią do jak najszerszego grona" - mówił podczas uroczystości wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.

Dodał, że historię można opowiadać poprzez książki, daty i fakty, ale nic nie dociera do odbiorów tak, jak żywa relacja i kontakt z tymi, którzy ją współkształtowali.

Nagrodę "Świadek historii" przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest prezes IPN.

W poniedziałek nagrodę odebrał współzałożyciel Rodziny Katyńskiej w Kielcach, inicjator upamiętnienia ofiar tej zbrodni Jan Banaśkiewicz, który mówił, że "zajął się tym, by nie spełnił się rozkaz Stalina, że pamięć o nich ma zaginąć". Statuetkę otrzymał także inicjator usunięcia z Wadowic symboli komunistycznych i PRL-owskich nazw ulic, gromadzący pamiątki po wadowickim środowisku niepodległościowym Michał Siwiec-Cielebon, któremu zależy na udokumentowaniu losów wadowiczan.

Kolejny nagrodzony to prezes Fundacji Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, instruktor harcerski ZHR i inicjator programów edukacyjnych dla młodzieży Robert Mazur, który z tradycją kawaleryjską zetknął się w harcerstwie i kultywuje ją do dziś. Wyróżniono także: przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Małopolsce Wojciecha Grzeszka, dla którego historia miała ogromne znaczenie przy wyborze drogi życiowej.

Nagrodą "Świadek historii" uhonorowano także honorowego prezesa Zrzeszenia WiN Obszaru Południowego Wacława Szaconia ps. "Czarny" - żołnierza AK, a potem żołnierza oddziałów Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i Zdzisława Brońskiego "Uskoka", skazanego czterokrotnie na karę śmierci, który do dziś aktywnie działa na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz Stanisława Szuro, podczas okupacji zaangażowanego w konspiracyjnej prasie podziemnej, więzionego przez Niemców, a potem działacza Ligi Walki z Bolszewizmem.

Wręczenie nagród najstarszym laureatom, uczestnikom antykomunistycznego podziemia, obecni na uroczystości w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przyjęli owacją na stojąco, skandując "Cześć i chwała bohaterom".

"Każdy z nas na swój sposób, w innych czasach i mając inne możliwości starał się bronić tego, co najpiękniejsze w naszej historii, tych wszystkich wartości, które są także na sztandarach Solidarności: Bóg, honor, Ojczyzna" - mówił Wojciech Grzeszek dziękując w imieniu wszystkich nagrodzonych. Dodał, że obecnie, gdy lekcji historii najnowszej w szkole jest coraz mniej, a "wiele z historii Polski jest wypaczane i rozmazywane", bardzo cenna jest inicjatywa IPN, by propagować ludzi, którzy historię najnowszą prezentują własnym przykładem.

W gronie uhonorowanych nagrodą do tej pory są m.in.: Stanisław Handzlik, Małgorzata Janiec, Tadeusz Kowalczyk, kard. Franciszek Macharski, Adam Roliński, Andrzej Szkaradek, Kazimierz Cholewa, ks. Władysław Palmowski, Bogusław Sonik, a pośmiertnie Pelagia Potocka i Zofia Dubjelova

mly/PAP

Warto poczytać

 1. kl-st 21.10.2016

  Śledztwo ws. KL Ravensbrueck będzie wznowione

  -Podejmujemy śledztwo, ponieważ zawieszenie postępowania nie oznacza, że zostało ono merytorycznie zakończone- powiedział prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Robert Janicki.

 2. franczakwpolityceSI 21.10.2016

  53 lata temu zginął "Lalek"

  53 lata temu zginął Józef Franczak, ps. "Lalek" - ostatni Żołnierz Wyklęty. "Poświęcił życie za wolność ojczyzny, której nie doczekał" - brzmi napis umieszczony na grobie partyzanta.

 3. 4445e90b21e2468382d0bf0622b65d3cstf 19.10.2016

  32. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego

  "Za życia gromadził ludzi, kochał ich, rozumiał. Ale nie zatrzymywał ich dla siebie, prowadził go Boga".

 4. ElżbietaZawacka01-20060613 18.10.2016

  Gen. Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród Cichociemnych

  Gen. Elżbieta Zawacka "Zo", jedyna kobieta wśród Cichociemnych, równie zaciekle, co o niepodległość, walczyła o prawa żołnierek, a w czasach PRL-u o pamięć o żołnierzach AK.

 5. rocznicaaa 16.10.2016

  38. rocznica wyboru Polaka na papieża

  Arcybiskup krakowski Karol Wojtyła został wybrany papieżem.

 6. st-ob 11.10.2016

  Przemówienia Hitlera przed byłym obozem

  Sprawcy grozi kara za posługiwanie się symbolami sprzecznymi z konstytucją.

 7. 0003KMNUQYOHFNYX-C122-F4 09.10.2016

  406 lat temu polskie wojska zajęły Kreml

  W dziejach Rosji okres rządów Polaków to najboleśniejsze lata. Faktycznie przestała wtedy istnieć jako suwerenne państwo.

 8. ipn-st 05.10.2016

  Materiały o rzezi wołyńskiej w szkołach

  Liczba egzemplarzy przeznaczonych do kolportażu w ramach akcji IPN jest ograniczona

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook