Jedynie prawda jest ciekawa


Muzeum Zamoyskich zbiera pamiątki

27.03.2013

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Lubelskie) zbiera zdjęcia, wspomnienia i inne pamiątki związane z jego historią. W 2014 r. będzie obchodziło swoje 70-lecie. Placówka funkcjonuje w zabytkowej rezydencji magnackiego rodu Zamoyskich.

"Muzeum Zamoyskich to przede wszystkim ludzie: pracownicy, wychowankowie i uczniowie (w gmachu muzeum funkcjonowały niegdyś dom dziecka i szkoła - PAP), nasi sąsiedzi oraz turyści i uczestnicy wycieczek. Chcielibyśmy, aby podzielili się oni z nami swoimi pamiątkami i wspomnieniami związanymi z pobytem w muzeum" - powiedziała Aleksandra Mijal z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Muzeum prosi o udostępnienie lub ofiarowanie zdjęć pałacu i jego otoczenia, zrobionych w przeszłości. Pracownicy muzeum zapraszają też chętnych do podzielenia się swoimi wspomnieniami związanymi z pobytem w Kozłówce.

"Szczególnie cenne będą dla nas materiały z okresu 1944-1979, kiedy funkcjonowały tu dom dziecka i Centralna Składnica Muzealna" - zaznaczyła Mijal.

W 2014 r. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie obchodzić swoje 70-lecie. Z tej okazji ma powstać jubileuszowe wydawnictwo dokumentujące historię placówki; publikacji będzie towarzyszyć wystawa.

Muzeum mieści się w jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce, dawnej siedzibie polskiego rodu Zamoyskich. Jest to zespół pałacowo-parkowy, zbudowany w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX w. rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.

Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenie. Zgromadzona kolekcja Zamoyskich liczy ponad 13 tys. obiektów - m.in. obrazy, meble, zastawa stołowa, zbiory biblioteczne, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.

Muzeum Narodowe w Kozłówce utworzono 4 listopada 1944 r. Po zakończeniu wojny, w 1947 r. w północnej oficynie pałacu urządzono dom dziecka, a trzy lata później w oficynie południowej - szkołę podstawową. W 1955 r. muzeum zostało przekształcone w Centralną Składnicę Muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dopiero w 1976 r. pałac udostępniono zwiedzającym, a rok później przywrócono mu funkcję muzealną i utworzono Muzeum - Pałac w Kozłówce. Nazwę na Muzeum Zamoyskich zmieniono w 1992 r.

W 1994 r. w wyremontowanej dawnej powozowni urządzona została Galeria Sztuki Socrealizmu.  W 2006 r. potomkowie ostatniego ordynata kozłowieckiego Aleksandra Zamoyskiego wystąpili o zwrot majątku Zamoyskich w Kozłówce. Po trzech latach sporu sądowego w tej sprawie samorząd województwa lubelskiego, który utrzymuje   finansuje Muzeum, podpisał ugodę ze spadkobiercami Zamoyskiego, zgodnie z którą otrzymali oni 17 mln zł w zamian za odstąpienie od roszczeń do rezydencji.

Muzeum Zamoyskich w Kozłowce jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lubelszczyzny, cieszy się też dużym zainteresowaniem turystów. W ubiegłym roku miejsce to odwiedziło ponad 200 tys. osób.

ansa/PAP

[fot.wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook