Jedynie prawda jest ciekawa


Muzeum Józefa Piłsudskiego

07.11.2012

Wystawę "Koncepcja Muzeum Józefa Piłsudskiego" otworzył w Belwederze prezydent Bronisław Komorowski. Ekspozycja jest pierwszą publiczną prezentacją projektu muzeum powstającego w Sulejówku w sąsiedztwie domu Józefa Piłsudskiego.

"Belweder to obecnie nie tylko rezydencja prezydenta, jego rodziny, ale także, a może przede wszystkim, to wspomnienia związane z marszałkiem Piłsudskim" - powiedział w środę prezydent, któremu podczas otwarcia wystawy towarzyszyła córka Piłsudskiego, Jadwiga Jaraczewska.

"To jest piękny czas, jeżeli możemy myśleć o utrwaleniu w pamięci i przeżyciach polskiego narodu tych wszystkich wielkich wartości, które wiążą się z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego. Jestem przekonany, że te dwa miejsca - Belweder i Sulejówek, +Milusin+ - będą zawsze ze sobą związane" - mówił prezydent. Według niego, to raczej w "Milusinie" Piłsudski i jego rodzina spędzili najszczęśliwszy okres ich życia.

Prezydent podarował Jadwidze Jaraczewskiej serwetki wyszywane ręką marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej.

Ekspozycję otwiera rzeźba-popiersie Józefa Piłsudskiego z 1939 r., autorstwa Konstantego Laszczki. Koncepcję architektoniczną muzeum przygotowali: Krzysztof Jaraczewski - wnuk marszałka - i Radosław Kacprzak. Na wystawie prezentowane są także zdjęcia "Milusina" z 1938 r. Czesława Olszewskiego, które w przekonaniu twórców wystawy oddają nastrój i kontekst projektu: ideę budynku w otoczeniu zieleni.

Od 11 do 25 listopada wystawa będzie udostępniona publiczności w miejscu projektowanego muzeum - w zabytkowej willi "Bzów" w Sulejówku.

Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w obecności m.in. córki marszałka Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej oraz byłego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Całość inwestycji zostanie zrealizowana w ramach wieloletniego programu rządowego.

W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi "Milusin" oraz remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi "Otrando" - tzw. Drewniaka, a także willi "Bzów". Integralną częścią muzeum, poza budynkami, ma być oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu mającego pełnić funkcję centrum edukacyjnego, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka.

Twórcy muzeum zamierzają przedstawić postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.

Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być prowadzone wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza "Milusina". Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego, od czasu gdy w 2000 r. fundacja odzyskała dworek od państwa.

Willa "Milusin" została wybudowana jako dar od podkomendnych marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r.

PAP/run

fot. wikipedia

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook