Jedynie prawda jest ciekawa


Muzeum II WŚ w Gdańsku przedstawi wystawę główną

22.01.2017

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zakończyły się prace przy wystawie głównej. W poniedziałek placówka po raz pierwszy zaprezentuje ekspozycję urządzoną na powierzchni pięciu tysięcy m kw. z pomocą ponad dwóch tys. eksponatów i ok. 250 stanowisk multimedialnych.

W poniedziałek jako pierwsi wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej obejrzą dziennikarze oraz osoby, które brały udział w jej tworzeniu, w tym architekci, designerzy, muzealnicy, historycy, darczyńcy i przedstawiciele środowisk kombatanckich. 

Po trzygodzinnej prezentacji w muzeum zaplanowano dwa panele dyskusyjne poświęcone wystawie. W pierwszym z nich udział wezmą muzealnicy z Polski i zagranicy: prof. Barbara Kirshenblatt (POLIN), Sara J. Bloomfield (Dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie), prof. Julija Kantor (Ermitaż), St,phane Grimaldi (Dyrektor Le Memorial de Caen) oraz prof. Machcewicz (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej). 

Drugi panel zgromadzi historyków. Będą to: prof. Włodzimierz Borodziej (Uniwersytet Warszawski), prof. Timothy Snyder (Uniwersytet Yale), prof. Elie Barnavi (Uniwersytet w Tel Awiwie) oraz dr Andrij Portnow (Uniwersytet Humboldtów w Berlinie). 

Z kolei w weekend 28-29 stycznia Muzeum organizuje Dni Otwarte. W ich ramach wystawę będzie mogło obejrzeć w sumie prawie dwa tysiące osób, które zarejestrowały się na stronie internetowej muzeum. Wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane. 

Urządzona w nowoczesnej scenografii wystawa główna zlokalizowana jest w podziemnej części placówki - 14 metrów poniżej gruntu. Znajduje się na niej ponad 2 tys. eksponatów - autentycznych przedmiotów związanych z II wojną - oraz ok. 250 stanowisk multimedialnych, dzięki którym oglądać można archiwalne filmy, zdjęcia i dokumenty oraz wywiady ze świadkami wojny i interaktywne prezentacje poszerzające informacje zawarte na wystawie. 

Ekspozycja ma pokazać spójny obraz II wojny światowej i jej konsekwencje zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi, Polaków, ale też innych narodów. 

Wystawę główną zaprojektowała belgijska pracownia Tempora, jej część multimedialną przygotowała krakowska firma NoLabel, a głównym wykonawcą była firma Qumak S.A. 

W części podziemnej muzeum znajduje się też ekspozycja pt. "Podróż w czasie" przeznaczona dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składają się na nią trzy pokoje: każdy z nich przedstawia mieszkanie warszawskiej rodziny w trzech różnych momentach wojny. 

Muzeum mieści się w historycznym centrum Gdańska. Część naziemna Muzeum ma kształt pochyłej wierzy w najwyższym punkcie wysokiej na ponad 40 m. W tej części placówki znajdują się m.in. biblioteka, sale edukacyjne i konferencyjne oraz (na najwyższym piętrze) kawiarnia i restauracja z widokiem na Gdańsk. Poza wystawą stałą w Muzeum znajduje się także sala wystaw czasowych mająca powierzchnię tysiąca metrów.

Według ostatnich zapowiedzi dyrekcji placówki otwarcie Muzeum mogłoby nastąpić na przełomie lutego i marca. 

Zamiar utworzenia w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej ogłosił w 2007 r. ówczesny premier Donald Tusk. Działkę pod budowę placówki podarowało miasto Gdańsk. 1 września 2009 r., w trakcie uroczystości na Westerplatte, podpisano akt erekcyjny, a prace przy budowie placówki ruszyły w sierpniu 2012 r. Pierwotnie na ten cel polski rząd - w ramach wieloletniego programu, zarezerwował 358 mln zł. Z czasem suma ta została powiększona do około 449 mln zł. 

W ub.r. ministerstwo kultury zapowiedziało, że nosi się z zamiarem połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (zostało powołane przez resort kultury w grudniu 2015 r.). Według rozporządzenia resortu połączenie miałoby nastąpić 1 lutego br. Dyrekcja MIIWŚ zaskarżyła decyzję ministerstwa do WSA w Warszawie, a sąd wstrzymał wykonanie decyzji resortu do czasu rozpoznania sprawy. Ministerstwo zaskarżyło decyzję WSA: skarga ma zostać rozpatrzona 25 stycznia. 


ak/PAP 

[fot. YT/Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook