Jedynie prawda jest ciekawa


Muzealny Oscar dla POLIN

14.11.2016

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostało laureatem nagrody EMA (European Museum Academy Award) - jednego z najbardziej prestiżowych europejskich wyróżnień przyznawanych placówkom muzealnym. Nagrodę wręczono w Rydze.

"To kolejne dla muzeum, bardzo ważne i prestiżowe wyróżnienie. To naprawdę wielki honor, że po poprzedniej nagrodzie EMYA, muzeum zostało nagrodzone kolejny raz - tym razem European Museum Academy. Cieszymy się i mamy teraz wyzwanie - udowodnić, że adres muzeum jest najwłaściwszy dla tych dwóch trofeów" - powiedziała PAP zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Jolanta Gumula.

Statuetkę z rąk przewodniczącego zarządu European Museum Academy Wima van der Weidena odebrała główna kuratorka wystawy stałej prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 8 listopada w Rydze podczas dorocznego walnego zjazdu Europeana Network Association.

"Muzeum POLIN spełnia wszystkie możliwe warunki wytyczone przez Akademię. To nie jest zwykłe muzeum - to najwyższej klasy instytucja kultury, która dociera do szerokiego grona odbiorców na całym świecie i dlatego też w pełni zasługuje na miano +Muzeum Totalnego+ - czytamy w uzasadnieniu jury. - Bogata oferta programowa i szeroko zakrojona misja i cele czynią Muzeum POLIN instytucją z wszech miar wyjątkową o ogólnoświatowym zasięgu, która idealnie pasuje do kryteriów nagrody European Museum Academy. Obok wspaniałej wystawy stałej, Muzeum POLIN rozwija wiele innych projektów, takich jak: Centrum Informacyjne, portal Wirtualny Sztetl, Global Education Outreach Program, Muzeum na Kółkach" - podkreślili jurorzy w komunikacie.

Nagroda EMA jest przyznawana okresowo przez Radę EMA, po rekomendacjach Grupy Ekspertów, Reprezentantów Krajowych, Międzynarodowych Współpracowników i innych grup zaangażowanych w działalność EMA. W roku 2011 nagrodę przyznano Muzeum Galileusza we Florencji, a w 2013 roku Fundacji Europeana z Hagi. 

Nagrodę European Museum Academy ustanowiono w 2010 roku celem wyróżnienia wyjątkowych osiągnięć organizacji, naukowców i instytucji kultury w tworzeniu nowoczesnych muzeów oraz rozwijaniu ważnych projektów europejskich, które będą miały decydujący wpływ na rozwój muzealnego dyskursu na poziomie ogólnoświatowym. To kolejna, po European Museum of The Year 2016, najbardziej prestiżowa europejska nagroda muzealna, która trafia w tym roku do Muzeum POLIN.

wkt/PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook