Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Średniowieczne skarby odnalezione

13.09.2012

Kilkaset srebrnych monet - XI-wiecznych i późniejszych, krzyżackich - odnaleźli w powiecie iławskim archeolodzy z Muzeum Warmii i Mazur. Wykopaliska przeprowadzono w miejscach, w których wcześniej na skarby natrafiali poszukiwacze amatorzy.

Jak poinformował kustosz olsztyńskiego muzeum Jarosław Sobieraj znalezisko jest efektem ekspedycji archeologicznej przeprowadzonej we wrześniu na Pojezierzu Iławskim. Muzealnicy przeszukali ponownie trzy miejsca, w których w ostatnich latach miejscowi miłośnicy historii odkryli średniowieczne skarby ze srebra.

"Niemal zawsze przy tego typu znaleziskach część przedmiotów pozostaje w ziemi. Dlatego należało przeprowadzić ponowne, drobiazgowe badania" - wyjaśnił Sobieraj. Jak podkreślił prace były możliwe dzięki grantowi, przyznanemu na ten cel przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Archeolodzy odnaleźli 350 monet z przełomu X i XI wieku na polu koło wsi Mózgowo. Jest to już trzecie podobne odkrycie w tym samym miejscu. Po raz pierwszy na skarb natrafiono tam w 1867 r. podczas orki po karczowaniu lasu. Niewielka część ze znalezionych wówczas 2 tys. monet i fragmentów srebrnej biżuterii zachowała się w muzeum w Brunszwiku. Reszta trafiła prawdopodobnie do prywatnych kolekcji i zaginęła w czasie II wojny.

Na informacje o tym znalezisku natrafili w XIX-wiecznych źródłach członkowie iławskiego Stowarzyszenia Badaczy Historii Deutsch Eylau "Ylavia". Przed dwoma laty - za zgodą służb ochrony zabytków i właściciela gruntów - przeszukali ponownie pole pod Mózgowem. Znaleźli wówczas ponad 800 srebrnych przedmiotów, które za pośrednictwem konserwatora zabytków przekazali olsztyńskiemu muzeum. Były to głównie zachodnioeuropejskie monety z XI wieku oraz fragmenty rzymskich denarów, arabskich dirhemów i biżuterii, wśród nich tzw. enkolpion - pudełkowy krucyfiks, służący do noszenia relikwii na piersiach.

Olsztyńscy muzealnicy znaleźli też 75 krzyżackich szelągów z początku XV wieku. Wykopaliska prowadzili w okolicach Susza, gdzie w 2009 r. członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej przy pomocy detektorów odkryli skarb złożony z blisko 150 monet. Również w tym przypadku poszukiwania historyków-amatorów były legalne, a znalezisko przekazano do muzeum. Lokalizację skarbu ustalono dzięki informacji z 1880 r. o rolniku, który wykopał na polu 4,5 tys. krzyżackich brakteatów.

Archeolodzy z olsztyńskiego muzeum przeprowadzili też wykopaliska w okolicach Prabut, gdzie przed rokiem spacerujący po lesie Zbigniew Krysiński znalazł na zaoranym pasie ziemi skarb z połowy XI wieku. Znalazca przekazał wtedy muzeum 155 srebrnych monet i tzw. siekańców oraz liczne srebrne ozdoby, w tym niezwykle cenną kaptorgę, służącą do noszenia na szyi amuletów, relikwii lub pachnideł.

W miejscu odkrycia tego skarbu olsztyńskim muzealnikom udało się teraz odnaleźć jedynie fragmenty glinianego naczynia i dwa ażurowe paciorki. Zdaniem Jarosława Sobieraja teren ten mógł jednak zostać wcześniej spenetrowany i ograbiony z innych pozostałości.

Dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury Muzeum Warmii i Mazur przeprowadzi konserwacje wszystkich odnalezionych skarbów i naukowo je opracuje, a do końca przyszłego roku przygotuje wydawnictwo poświęcone tym znaleziskom.

PAP/kop
[fot. wikipedia]
Słowa kluczowe:

Olsztyn

,

skarby

,

krzyżacy

,

monety

,

odkrycia

Warto poczytać

 1. Wielunzniszczenia3-1 01.09.2015

  Wieluń był pierwszy...

  1 września o świcie bombowce nurkujące Luftwaffe Ju-87 Stuka w kilku nalotach zbombardowały położone w odległości 20 km od polsko-niemieckiej granicy niewielkie miasto powiatowe Wieluń.

 2. anna-walentynowicz 31.08.2015

  Pamiątki po Annie "Solidarność" we Wrocławiu

  Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" umieści je w tworzonym Centrum Historii "Zajezdnia".

 3. muzeum 31.08.2015

  Dyrektor Muzem II Wojny: Pojęcie "Wyklęci" fałszuje historię

  Wywiad z prof. Pawłem Machcewiczem, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej.

 4. 05a73afbda1f80b0796f26315f0d6d74 30.08.2015

  Rocznica porozumień, które doprowadziły do „Solidarności”

  Podpisane 31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność".

 5. solidaruchySI 29.08.2015

  Gdańsk: 35 rocznica powstania „Solidarności”

  Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda powiedział w sobotę w Gdańsku pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, że Porozumienia Sierpniowe były "walką o godność człowieka i podmiotowość pracy".

 6. roczniczasmierci69 28.08.2015

  Rocznica egzekucji Danuty Siedzikówny

  „Niech żyje Polska!” – to ostatnie słowa, które 69 lat temu, wypowiedziała „Inka”.

 7. inka-lorek 27.08.2015

  Pomnik "Inki" stanie w niedzielę w Gdańsku

  IPN zaprasza na uroczyste odsłonięcie pomnika legendarnej sanitariuszki AK.

 8. Westerplatte1 25.08.2015

  Muzeum II WŚ przygotowało portal o Westerplatte

  Edukacyjny serwis internetowy poświęcony historii Westerplatte od XIX wieku do czasów współczesnych uruchomiło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Facebook