Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Średniowieczne skarby odnalezione

13.09.2012

Kilkaset srebrnych monet - XI-wiecznych i późniejszych, krzyżackich - odnaleźli w powiecie iławskim archeolodzy z Muzeum Warmii i Mazur. Wykopaliska przeprowadzono w miejscach, w których wcześniej na skarby natrafiali poszukiwacze amatorzy.

Jak poinformował kustosz olsztyńskiego muzeum Jarosław Sobieraj znalezisko jest efektem ekspedycji archeologicznej przeprowadzonej we wrześniu na Pojezierzu Iławskim. Muzealnicy przeszukali ponownie trzy miejsca, w których w ostatnich latach miejscowi miłośnicy historii odkryli średniowieczne skarby ze srebra.

"Niemal zawsze przy tego typu znaleziskach część przedmiotów pozostaje w ziemi. Dlatego należało przeprowadzić ponowne, drobiazgowe badania" - wyjaśnił Sobieraj. Jak podkreślił prace były możliwe dzięki grantowi, przyznanemu na ten cel przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Archeolodzy odnaleźli 350 monet z przełomu X i XI wieku na polu koło wsi Mózgowo. Jest to już trzecie podobne odkrycie w tym samym miejscu. Po raz pierwszy na skarb natrafiono tam w 1867 r. podczas orki po karczowaniu lasu. Niewielka część ze znalezionych wówczas 2 tys. monet i fragmentów srebrnej biżuterii zachowała się w muzeum w Brunszwiku. Reszta trafiła prawdopodobnie do prywatnych kolekcji i zaginęła w czasie II wojny.

Na informacje o tym znalezisku natrafili w XIX-wiecznych źródłach członkowie iławskiego Stowarzyszenia Badaczy Historii Deutsch Eylau "Ylavia". Przed dwoma laty - za zgodą służb ochrony zabytków i właściciela gruntów - przeszukali ponownie pole pod Mózgowem. Znaleźli wówczas ponad 800 srebrnych przedmiotów, które za pośrednictwem konserwatora zabytków przekazali olsztyńskiemu muzeum. Były to głównie zachodnioeuropejskie monety z XI wieku oraz fragmenty rzymskich denarów, arabskich dirhemów i biżuterii, wśród nich tzw. enkolpion - pudełkowy krucyfiks, służący do noszenia relikwii na piersiach.

Olsztyńscy muzealnicy znaleźli też 75 krzyżackich szelągów z początku XV wieku. Wykopaliska prowadzili w okolicach Susza, gdzie w 2009 r. członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej przy pomocy detektorów odkryli skarb złożony z blisko 150 monet. Również w tym przypadku poszukiwania historyków-amatorów były legalne, a znalezisko przekazano do muzeum. Lokalizację skarbu ustalono dzięki informacji z 1880 r. o rolniku, który wykopał na polu 4,5 tys. krzyżackich brakteatów.

Archeolodzy z olsztyńskiego muzeum przeprowadzili też wykopaliska w okolicach Prabut, gdzie przed rokiem spacerujący po lesie Zbigniew Krysiński znalazł na zaoranym pasie ziemi skarb z połowy XI wieku. Znalazca przekazał wtedy muzeum 155 srebrnych monet i tzw. siekańców oraz liczne srebrne ozdoby, w tym niezwykle cenną kaptorgę, służącą do noszenia na szyi amuletów, relikwii lub pachnideł.

W miejscu odkrycia tego skarbu olsztyńskim muzealnikom udało się teraz odnaleźć jedynie fragmenty glinianego naczynia i dwa ażurowe paciorki. Zdaniem Jarosława Sobieraja teren ten mógł jednak zostać wcześniej spenetrowany i ograbiony z innych pozostałości.

Dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury Muzeum Warmii i Mazur przeprowadzi konserwacje wszystkich odnalezionych skarbów i naukowo je opracuje, a do końca przyszłego roku przygotuje wydawnictwo poświęcone tym znaleziskom.

PAP/kop
[fot. wikipedia]
Słowa kluczowe:

Olsztyn

,

skarby

,

krzyżacy

,

monety

,

odkrycia

Warto poczytać

 1. tyz 25.08.2016

  Podlaskie: 75. rocznica zagłady Żydów z Tykocina

  Nie zapominajmy o niemieckich zbrodniach na polskich Żydach.

 2. 8 24.08.2016

  Prochy kpt. Kazimierza Spornego zostaną sprowadzone do Polski

  Kpt. Kazimierz Sporny uznawany jest za jednego z najsłynniejszych lotników II wojny światowej i jedną z legend Polskich Sił Powietrznych.

 3. f26bd48e46c64ff19f58fae5f4f944ed 23.08.2016

  77. lat temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow

  23 sierpnia 1939 r. Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem, którego konsekwencją był IV rozbiór Polski.

 4. Zrzut-ekranu-2016-08-20-o-102858 20.08.2016

  20. dzień Powstania. Stare Miasto zasypane pociskami

  Ciężka artyleria, moździerze, pociąg pancerny zasypują Stare Miasto pociskami. Wzmaga się bombardowanie lotnicze.

 5. Oddzialpowstanczy 19.08.2016

  Uczczono rocznice I i II powstania śląskiego

  "Ludzie tu stanęli do zrywów i walczyli przede wszystkim, aby ta część Śląska była w Polsce".

 6. Zrzut-ekranu-2016-08-18-o-152848 18.08.2016

  72. lata temu Niemcy zbombardowali Stare Miasto

  Zacięte walki toczyły się o rejon Zajezdni Tramwajowej przy ul. Sierakowskiej, gdzie oddziały ppłk. Jana Szypowskiego „Leśnika” ponoszą duże straty

 7. RoyalGraves 17.08.2016

  Sarkofag Zygmunta Augusta odzyska dawny wygląd

  "Wracamy do pierwotnej formy sarkofagu, która jest bardziej monumentalna, jak przystało na sarkofag królewski".

 8. BialystokGhetto1943ruins 16.08.2016

  Obchody 73. rocznicy powstania w białostockim getcie

  Historycy uważają to powstanie za drugi pod względem znaczenia, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom.

CS134fotMINI

Czas Stefczyka 134/2016

PDF (7,11 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook