Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Średniowieczne skarby odnalezione

13.09.2012

Kilkaset srebrnych monet - XI-wiecznych i późniejszych, krzyżackich - odnaleźli w powiecie iławskim archeolodzy z Muzeum Warmii i Mazur. Wykopaliska przeprowadzono w miejscach, w których wcześniej na skarby natrafiali poszukiwacze amatorzy.

Jak poinformował kustosz olsztyńskiego muzeum Jarosław Sobieraj znalezisko jest efektem ekspedycji archeologicznej przeprowadzonej we wrześniu na Pojezierzu Iławskim. Muzealnicy przeszukali ponownie trzy miejsca, w których w ostatnich latach miejscowi miłośnicy historii odkryli średniowieczne skarby ze srebra.

"Niemal zawsze przy tego typu znaleziskach część przedmiotów pozostaje w ziemi. Dlatego należało przeprowadzić ponowne, drobiazgowe badania" - wyjaśnił Sobieraj. Jak podkreślił prace były możliwe dzięki grantowi, przyznanemu na ten cel przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Archeolodzy odnaleźli 350 monet z przełomu X i XI wieku na polu koło wsi Mózgowo. Jest to już trzecie podobne odkrycie w tym samym miejscu. Po raz pierwszy na skarb natrafiono tam w 1867 r. podczas orki po karczowaniu lasu. Niewielka część ze znalezionych wówczas 2 tys. monet i fragmentów srebrnej biżuterii zachowała się w muzeum w Brunszwiku. Reszta trafiła prawdopodobnie do prywatnych kolekcji i zaginęła w czasie II wojny.

Na informacje o tym znalezisku natrafili w XIX-wiecznych źródłach członkowie iławskiego Stowarzyszenia Badaczy Historii Deutsch Eylau "Ylavia". Przed dwoma laty - za zgodą służb ochrony zabytków i właściciela gruntów - przeszukali ponownie pole pod Mózgowem. Znaleźli wówczas ponad 800 srebrnych przedmiotów, które za pośrednictwem konserwatora zabytków przekazali olsztyńskiemu muzeum. Były to głównie zachodnioeuropejskie monety z XI wieku oraz fragmenty rzymskich denarów, arabskich dirhemów i biżuterii, wśród nich tzw. enkolpion - pudełkowy krucyfiks, służący do noszenia relikwii na piersiach.

Olsztyńscy muzealnicy znaleźli też 75 krzyżackich szelągów z początku XV wieku. Wykopaliska prowadzili w okolicach Susza, gdzie w 2009 r. członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej przy pomocy detektorów odkryli skarb złożony z blisko 150 monet. Również w tym przypadku poszukiwania historyków-amatorów były legalne, a znalezisko przekazano do muzeum. Lokalizację skarbu ustalono dzięki informacji z 1880 r. o rolniku, który wykopał na polu 4,5 tys. krzyżackich brakteatów.

Archeolodzy z olsztyńskiego muzeum przeprowadzili też wykopaliska w okolicach Prabut, gdzie przed rokiem spacerujący po lesie Zbigniew Krysiński znalazł na zaoranym pasie ziemi skarb z połowy XI wieku. Znalazca przekazał wtedy muzeum 155 srebrnych monet i tzw. siekańców oraz liczne srebrne ozdoby, w tym niezwykle cenną kaptorgę, służącą do noszenia na szyi amuletów, relikwii lub pachnideł.

W miejscu odkrycia tego skarbu olsztyńskim muzealnikom udało się teraz odnaleźć jedynie fragmenty glinianego naczynia i dwa ażurowe paciorki. Zdaniem Jarosława Sobieraja teren ten mógł jednak zostać wcześniej spenetrowany i ograbiony z innych pozostałości.

Dzięki dofinansowaniu z ministerstwa kultury Muzeum Warmii i Mazur przeprowadzi konserwacje wszystkich odnalezionych skarbów i naukowo je opracuje, a do końca przyszłego roku przygotuje wydawnictwo poświęcone tym znaleziskom.

PAP/kop
[fot. wikipedia]
Słowa kluczowe:

Olsztyn

,

skarby

,

krzyżacy

,

monety

,

odkrycia

Warto poczytać

 1. 3xtak-stef 30.06.2016

  70. rocznica sfałszowanego referendum ludowego

  70 lat temu, 30 czerwca 1946 r., odbyło się tzw. referendum ludowe, którego uczestnicy odpowiadali na pytania dot. zniesienia Senatu, przeprowadzenia reformy rolnej i utrwalenia polskiej granicy zachodniej. Plebiscyt sfałszowany przez komunistów, świadczył o braku społecznego poparcia dla władz.

 2. macioraicenskusSI 29.06.2016

  Macierewicz powołał Komitet Honorowy

  Szczątki bohaterów II RP wrócą do kraju. Płk. Ignacy Matuszewski i mjr. Henryk Floyar-Rajchman ratowali złoto Banku Polskiego, gdy wybuchła II Wojna Światowa.

 3. Poznan1956 28.06.2016

  60. rocznica Czerwca '56

  28 czerwca 1956 roku doszło do pierwszego strajku przeciwko władzy komunistycznej.

 4. Zrzut-ekranu-2016-06-27-o-130551 27.06.2016

  75. rocznica spalenia wielkiej synagogi

  Wielka Synagoga w Białymstoku spłonęła 27 czerwca 1941 r. Dzień ten nazywany jest "czarnym piątkiem".

 5. czerwiec76ipnwp 25.06.2016

  Rocznica Radomia i Ursusa

  40 lat temu wybuchły protesty robotnicze w kilku miastach Polski.

 6. czerwiec76-radom-stef 24.06.2016

  Narracja komunistów o radomskim Czerwcu'76 przylgnęła na trwałe

  Po proteście robotniczym w czerwcu 1976 r. przez lata mówiło się o Radomiu, jako o mieście "warchołów". Zdaniem historyków ta propagandowa narracja władz PRL-u przylgnęła do Radomia na trwałe. Dlatego - jak podkreślają - należy nieustannie przedstawiać prawdziwy aspekt Czerwca'76.

 7. Zrzut-ekranu-2016-06-23-o-132505 23.06.2016

  Wspomnienia uczestnika Czerwca'76

  Protest rozpoczął się na wydziale P-6 w Zakładach Metalowych im. gen. Waltera. Jako pierwsze przerwały prace kobiety.

 8. Zrzut-ekranu-2016-06-21-o-160829 21.06.2016

  Polska świątynia węgierskiej księżniczki

  Św. Kinga, księżniczka węgierska, zwana potem Panią Ziemi Sądeckiej, postanowiła wznieść klasztor klarysek, do którego sama, po śmierci męża króla Bolesława Wstydliwego, wstąpiła.

CS312fotMINI

Czas Stefczyka 132/2016

PDF (5,28 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook