Jedynie prawda jest ciekawa


Monografia o korzeniach Karola Wojtyły w 93. urodziny

18.05.2013

„Wadowickie korzenie Karola Wojtyły” – to tytuł książki dr Marty Burghardt, której prezentacja obyła się w Wadowicach, w ramach obchodów 93. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Znakomicie udokumentowaną publikację wydało Wadowickie Centrum Kultury im. Marcina Wadowity. To najlepsza i najobszerniejsza książka o miejscu urodzenia Karola Wojtyły i wpływie Wadowic na formację przyszłego papieża.

Kard. Stanisław Dziwisz, który zna poprzednie dokonania autorki, wybitnej znawczyni dzieła Karola Wojtyły, wyraził ufność, że książka przyczyni się do lepszego poznania nie tylko dzieciństwa i młodości papieża, ale także samych Wadowic. W podobnym tonie wypowiadała się burmistrz Ewa Filipiak, która zaznaczyła, że dr Burghardt udało się ustalić wiele nieznanych dotąd faktów z wadowickiego okresu życia przyszłego papieża.

Autorka wyjaśniła, że ustaliła je na podstawie protokołów rady pedagogicznej Gimnazjum im. Marcina Wadowity, a także kronik teatralnych dokumentujących spektakle w Wadowicach.

Uczestniczący w promocji książki prof. Janusz Kotlarczyk z rodziny zaprzyjaźnionej z Wojtyłami ujawnił szereg nieznanych faktów, jak np. ten, że Mieczysław Kotlarczyk już w 1949 r. w gronie przyjaciół prorokował, że Karol Wojtyła zostanie papieżem.

Wczesna utrata matki przez Karola, zdaniem prof. Kotlarczyka, sprawiła, że poszukiwał on wszędzie śladów matczynego serca. Kiedy już jako biskup wizytował Wadowice, a znana mu z dzieciństwa Janina Kotlarczykowa zwróciła się doń słowami: "Ekscelencjo", młody biskup zaprotestował; „ależ mamo, proszę mi mówić: Loluś”.

Prof. Kotlarczyk przypomniał też zdanie Jana Pawła II, który powiedział, że Kraków mu nie dał tego, co Wadowice.

Rodzinne miasto papieża przez cały dzień fetuje rocznice jego urodzin. Oprócz Mszy św. z kard. Dziwiszem i promocji książki Marty Burgrhardt, odbył się koncert „Strażacy bł. Janowi Pawłowi II w hołdzie”, a w Wadowickim Centrum Kultury otwarto wystawę filatelistyczną „Jan Paweł II na znaczkach pocztowych Republiki Chorwackiej”.

PAP/kop

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook