Jedynie prawda jest ciekawa


Miejsce historii to nie złom

18.09.2013

Spędzanie wolnego czasu na wapnowaniu ścian, bądź ratowaniu detali wywiezionych na złom. Dla odmiany – odkopywanie fundamentów, lub wynoszenie gruzu. Brzmi zachęcająco? Otóż jest grupa ludzi, dla których to wyzwanie – nie tylko dla własnej satysfakcji, ale przede wszystkim dla dobra historii.

Bateria AB IV, od której zaczęła się przygoda, była w momencie przejęcia obiektem całkowicie zasypanym – przeszkodą było zdziwienie urzędników, że ktoś chce wynająć obiekt bez wejścia…

Na ratunek fortyfikacjom

Historia Toruńskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego, które zostało zarejestrowane w styczniu 2008 roku, tworzona jest przez grupę fascynatów aktywnie działających na rzecz ratowania i ochrony fortyfikacji. Grupa uratowała przed zgubnym działaniem czasu baterię AB IV – pierwszy obiekt, który udało się ochronić.

– Naszym celem jest badanie, ochrona i popularyzacja budowli fortecznych, a także wszelkich obiektów z nimi związanych – wyjaśnia prezes Towarzystwa, Tomasz Iwaszkiewicz. – Działalność nasza skupiona jest głównie wokół skansenu fortecznego, przedsięwzięcia realizowanego z wielkim uporem, ale dającego też wielką satysfakcję wszystkim, którzy zaangażowali się w jego powstanie – podkreśla. – Stowarzyszenie liczy około dwudziestu osób. Jak chyba w każdej tego typu grupie, jedni zaangażowani są bardziej, inni mniej – kilku to prawdziwi fanatycy poświęcający każdą wolną chwilę na tak „rozrywkowe i ekscytujące” zajęcia, jak wapnowanie ścian schronów czy oczyszczanie ich ze śmieci; inni starają się wspierać działania, załatwiając materiały budowlane czy organizując transport. Nasi członkowie to na co dzień pracownicy firm prywatnych, urzędnicy, żołnierze czy pracownicy naukowi – słowem każdy, kto zaraził się gorączką forteczną – podsumowuje.

Jest o co walczyć

Towarzystwo działa na dwóch XIX-wiecznych bateriach pancernych – doświadczalnej AB IV i półpancernej SLB. Na ich międzypolu gromadzone są kolejne, mniejsze już obiekty – schrony polskie niemieckie i radzieckie.

– Bateria, wzniesiona w 1895 roku, jest jednym z najciekawszych obiektów Twierdzy Toruń. Jest to obiekt unikalny na skalę europejską – bateria jest modelem eksperymentalnym i jedynym w swoim rodzaju – opowiada Tomasz Iwaszkiewicz. – Od lat osoby przyjeżdżające, by zwiedzić Twierdzę Toruń, również z zagranicy, pierwsze swe kroki kierują na baterię. Tymczasem widok, jaki zastawały jeszcze do niedawna, był żenujący – bateria została całkowicie zasypana setkami ton śmieci i ziemi. Konieczność podjęcia ratunku stała się tym bardziej konieczna w obliczu nasilających się kradzieży złomu – unikalnej wieży groziło wycięcie i złomowanie – dodaje.

Dotychczasowe akcje podejmowane przez toruńskich miłośników fortyfikacji w celu ratowania substancji zabytkowych, tj. zdejmowanie i składowanie w bezpiecznym miejscu pancerzy, w tym przypadku było niemożliwe. W ramach Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji Oddział Toruń powstała sekcja pracująca nad uratowaniem baterii i udostępnieniem jej do zwiedzania. Kolejnym etapem jest zagospodarowanie wybranych sąsiednich obiektów – w chwili obecnej praktycznie opuszczonych i podlegających silnej dewastacji. Pierwszym z obiektów jest schron amunicyjny baterii półpancernej, który wraz z zagospodarowaną już baterią AB IV, a wkrótce także z blokiem bojowym baterii półpancernej, stworzą planowany na szerszą skalę Skansen Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń.

– Chcemy, aby fortyfikacje nie straszyły, a fascynowały, aby choć kawałek pierścienia fortecznego nie rozprzedano pod zabudowę ze względu na ceny gruntów, ale pozostawiono jako formę parku kulturowego. Chcemy stworzyć atrakcję nie tylko dla pasjonatów historii i militariów, ale dla każdego – nietypowy, tematyczny park kulturowy – wyjaśnia Tomasz Iwaszkiewicz.

Efekty gorączki fortecznej

W ciągu niespełna roku udało się oczyścić prawie całkowicie zasypane wnętrza, zabezpieczyć wszystkie wejścia i w końcu odkopać baterię. Wywieziono ponad 700 ton ziemi.

– Przez wiele lat karczowaliśmy dziką roślinność porastającą obiekty, uganialiśmy się za złodziejami złomu – opowiada Tomasz Iwaszkiewicz. – Wszystko to wydawało się nie mieć końca. Przejmując obiekty baterii, przeszliśmy do ofensywy – straszące, zaniedbane ruiny powoli przywracamy do życia. Coraz więcej mieszkańców Torunia wreszcie dowiaduje się, kiedy zbudowano i czemu służyły tajemnicze obiekty otaczające miasto. Słowem, ucywilizowaliśmy kawałek fortyfikacji – podsumowuje.

Namacalne sukcesy Towarzystwa są widoczne gołym okiem.

– Daliśmy radę przewieźć 30-tonowy schron typu Ringstand, co nie powiodło się nawet w Warszawie (jeden schron tego typu pocięto, przetransportowano i złożono w całość, z drugim, pomimo prób, dano za wygraną). Praktycznie każdy z nich ratowany był interwencyjnie w obliczu zagrożenia zniszczeniem – podkreśla Tomasz Iwaszkiewicz.

Non profit

Przedsięwzięcie rewitalizacji utrzymywane jest głównie przez zaangażowane osoby z Towarzystwa. Budżet, który może być przeznaczony na ten cel, to skromne fundusze pochodzące ze składek i wpłaty pożytku publicznego.

– Całe przedsięwzięcie działa na zasadach non profit. Wszelkie pozyskane środki inwestowane są w rewitalizację obiektów fortecznych – wyjaśnia Tomasz Iwaszkiewicz. – Finanse pochodzą z prywatnych kieszeni członków TTF, a także od sponsorów, którzy pomagają nam finansowo lub materialnie.

Również Kasa Stefczyka wzięła udział w promocji ochrony niszczejących fortyfikacji. Podczas festynu, w ramach obchodów Dni Podgórza 2011, przedstawiciele placówki Kasy Stefczyka przy ulicy Szewskiej 1 wzięli udział w festynie.

Festyn odbył się na terenie należącym do Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń – Baterii Doświadczalnej AB IV.

– Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie ruin fortu artyleryjskiego, umocnień, a także udostępnili wnętrze pruskiej doświadczalnej baterii armaty kalibru 10 cm, wzniesionej w 1895 r., baterii półpancernej oraz wnętrze polskiego składanego schronu biernego z 1966 r. – wylicza Adam Beifus, kierownik placówki Kasy Stefczyka, który wspiera i śledzi działania Towarzystwa.

Sponsorzy to również życzliwi właściciele firm budowlanych i transportowych, użyczający niezbędnego sprzętu ciężkiego – prace wymagają zaangażowania koparek, czy dźwigów; ratowanie obiektów to także ich transport.

Warto odwiedzić

Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń, gdzie zgromadzone są uratowane obiekty, zwiedzać można od kwietnia do września w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca.

– Staramy się, aby dni otwarte były jak najczęściej, ale wciąż priorytet mają prace rewitalizacyjne – podkreśla Tomasz Iwaszkiewicz.

Co można zobaczyć? Wspomnianą unikalną baterię doświadczalną AB IV, baterię półpancerną ze schronem amunicyjnym (z kilkoma wystawami tematycznymi we wnętrzach), schrony i wartownie z okresu od II wojny światowej po okres zimnowojenny, np. jedyny w Polsce w pełni wyposażony podziemny schron SBF-180.

– Kilka obiektów wciąż czeka na wyeksponowanie; tutaj problem stanowi przede wszystkim otwartość i bezpieczeństwo ekspozycji – wyjaśnia Tomasz Iwaszkiewicz. – Skansen uzyskał status muzeum, co – mamy nadzieję – otworzy nam pewne nowe możliwości. Słowem, wciąż działamy. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia (dostępne na stronie www.torun.fortyfikacje.pl ) sprzed kilku lat i odwiedzić nas dzisiaj, aby docenić naszą pracę – zachęca.

Izabela Adamska

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook