Jedynie prawda jest ciekawa


Kurtyka otrzyma Krzyż Wolności i Solidarności

26.02.2016

Janusz Kurtyka otrzyma pośmiertnie Krzyż Wolności i Solidarności. Przekazanie odznaczenia państwowego odbędzie się w niedzielę w Auditorium Maximum UJ w Krakowie - poinformował w piątek na konferencji prasowej dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota.

Krzyż Wolności i Solidarności odbierze wdowa po byłym szefie IPN, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, Zuzanna Kurtyka z rąk obecnego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego. 

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności poprzedzi koncert "W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym". Jego gwiazdą będzie brytyjska wokalistka polskiego pochodzenia Katy Carr, która od lat pisze i śpiewa piosenki związane z polską historią. 

Na scenie w Auditorium Maximum wystąpi też ponad 200 młodych śpiewaków krakowskich chórów akademickich oraz muzyków orkiestry Passionart pod batutą Janusza Wierzgacza i Tomasza Chmiela. 

Podczas wieczoru Fundacja Armii Krajowej z Londynu przyzna również Nagrodę im. Danuty Siedzikówny "Inki". Jej tegorocznym laureatem jest Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Nagroda Siedzikówny "Inki" jest przyznawana osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych. 

Koncert "W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym" organizuje krakowski IPN we współpracy ze Stowarzyszeniem Passionart w związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającym 1 marca. 

Jak zaznaczył Lasota, obchody tego Dnia, organizowane przez krakowski IPN po raz piąty, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i są jednym z priorytetów oddziału. Są to koncerty, wykłady, gry edukacyjne i spotkania okolicznościowe w całej Małopolsce. 

"Najważniejszym celem tego, co robimy, jest budowanie pamięci o tym jakże niezwykle ważnym, dramatycznym, ale patrząc z dzisiejszej perspektywy właściwie nie dającym się w żaden sposób wymazać z polskich dziejów epizodzie, jakim były lata walki o niepodległość toczonej przez tych, których dzisiaj nazywamy Żołnierzami Wyklętymi" - powiedział dyrektor krakowskiego IPN. 

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym niedzielnych wydarzeń w Auditorium Maximum UJ w Krakowie.

PAP

[fot.Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook