Jedynie prawda jest ciekawa


Kurtyka otrzyma Krzyż Wolności i Solidarności

26.02.2016

Janusz Kurtyka otrzyma pośmiertnie Krzyż Wolności i Solidarności. Przekazanie odznaczenia państwowego odbędzie się w niedzielę w Auditorium Maximum UJ w Krakowie - poinformował w piątek na konferencji prasowej dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota.

Krzyż Wolności i Solidarności odbierze wdowa po byłym szefie IPN, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, Zuzanna Kurtyka z rąk obecnego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego. 

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności poprzedzi koncert "W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym". Jego gwiazdą będzie brytyjska wokalistka polskiego pochodzenia Katy Carr, która od lat pisze i śpiewa piosenki związane z polską historią. 

Na scenie w Auditorium Maximum wystąpi też ponad 200 młodych śpiewaków krakowskich chórów akademickich oraz muzyków orkiestry Passionart pod batutą Janusza Wierzgacza i Tomasza Chmiela. 

Podczas wieczoru Fundacja Armii Krajowej z Londynu przyzna również Nagrodę im. Danuty Siedzikówny "Inki". Jej tegorocznym laureatem jest Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Nagroda Siedzikówny "Inki" jest przyznawana osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych. 

Koncert "W Hołdzie Żołnierzom Wyklętym" organizuje krakowski IPN we współpracy ze Stowarzyszeniem Passionart w związku z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającym 1 marca. 

Jak zaznaczył Lasota, obchody tego Dnia, organizowane przez krakowski IPN po raz piąty, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i są jednym z priorytetów oddziału. Są to koncerty, wykłady, gry edukacyjne i spotkania okolicznościowe w całej Małopolsce. 

"Najważniejszym celem tego, co robimy, jest budowanie pamięci o tym jakże niezwykle ważnym, dramatycznym, ale patrząc z dzisiejszej perspektywy właściwie nie dającym się w żaden sposób wymazać z polskich dziejów epizodzie, jakim były lata walki o niepodległość toczonej przez tych, których dzisiaj nazywamy Żołnierzami Wyklętymi" - powiedział dyrektor krakowskiego IPN. 

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym niedzielnych wydarzeń w Auditorium Maximum UJ w Krakowie.

PAP

[fot.Fratria]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook