Jedynie prawda jest ciekawa


Ku przestrodze obecnych i przyszłych pokoleń

27.04.2012

Za kilka dni będziemy obchodzić 221. rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 maja. Ale zanim będziemy świętować ten dzień warto przypomnieć rocznicę innego wydarzenia. Nie po to, by je świętować, ale ku przestrodze dla obecnych i przyszłych pokoleń. 220 lat temu w Petersburgu zawiązana została Konfederacja zwana Targowicką.

Przeciwnicy reform Sejmu Czteroletniego, przeciwnicy Konstytucji 3 maja, schronili się pod płaszcz carycy Katarzyny II jako gwarantki ustroju Rzeczypospolitej. To właśnie do władczyni Rosji zwrócili się o pomoc. Chyba w duszy wiedzieli, co czynią, bo akt swój ogłosili nie w Petersburgu, gdzie de facto konfederacja została zawiązana, ale w mieście Targowica, które wówczas znajdowało się w granicach Rzeczypospolitej. Dlatego ta konfederacja powinna się nazywać Petersbursko-Targowicka.

Nie trzeba przypominać czym skończyła się dla Rzeczypospolitej. Wezwane na pomoc wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, zniweczone zostało dzieło Sejmu Wielkiego. Wojska rosyjskie zdobywały kolejne terytoria. Aktem końcowym Targowicy było przystąpienie do niej króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Zamiast odbudowy Rzeczypospolitej nastąpił drugi rozbiór Polski. Nasi dwaj sąsiedzi: Rosja i Prusy dokonały kolejnego podziału. Po tym rozbiorze Rzeczpospolita nie miała szans się podnieść i szybko nastąpił kolejny- trzeci rozbiór i wymazanie Polski z map świata.

Dziś Targowica jest symbolem zdrady, synonimem odwoływania się do obcego, wrogiego mocarstwa. W intencji twórców Targowicy zbrojna interwencja wrogiego mocarstwa miała gwarantować trwanie ówczesnego chaosu,dalszy rozkład państwa. Przyniosła jeszcze coś gorszego, upadek Rzeczypospolitej.

To wówczas obce dwory, ich dyplomaci, szpiedzy, agenci zbierali swoje żniwo. To wówczas znaleźli się obywatele Rzeczypospolitej, którzy za pieniądze, ordery, stanowiska, uznanie obcych dworów, bywanie na salonach sprzedawali wolność i niepodległość Rzeczypospolitej.

W dwudziestowiecznej historii Polski są przykłady podobnych Targowic. Zainstalowanie i trwanie w Polsce po II wojnie światowej komunistycznej władzy nie byłoby możliwe bez Stalina i radzieckich czołgów, ale także bez znacznej grupy polskich zdrajców, którzy gotowi byli wzywać pomocy radzieckiej do stłumienia wolnościowego zrywu Polaków.

Oczywiście twórcy Targowicy usta mieli pełne frazesów i deklaracji, że zwracając się o pomoc do carycy rosyjskiej Katarzyny II działają w interesie Rzeczypospolitej. Działali na jej szkodę w imię wąsko pojętych partykularnych interesów. Oddając się w opiekę Katarzynie II, padając w jej ramiona, powinni mieć świadomość, że ten uścisk zgniecie i zmiażdży Rzeczpospolitą jako wolne i suwerenne państwo. Powinniśmy dziś o tym pamiętać.

O haniebnych kartach historii też trzeba pamiętać. Ku przestrodze obecnych i przyszłych pokoleń. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Współcześnie możemy zaobserwować wiele działań, które są niebezpieczne dla naszej integralności terytorialnej, zachowania tożsamości narodowej, naszej pozycji w Europie, naszych narodowych interesów, które ocierają się o zdradę, albo wręcz są zdradą. To mocne słowo, dlatego jest wyszydzane przez dzisiejsze tzw. elity, ale nie wolno się go bać, bo rzeczy trzeba nazywać takimi jakie są.

„Warto być Polakiem, warto, żeby Polska trwała” - w tym haśle powinien się streszczać program naszych działań.

na zdj. Talar konfederacji targowickiej wybity w 1793

Marcin Mastalerek

[fot.wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook