Jedynie prawda jest ciekawa


Książka Historyczna Roku

01.10.2012

O nagrodę im. Oskara Haleckiego w konkursie "Książka Historyczna Roku" rywalizuje 20 pozycji. Od poniedziałku czytelnicy mogą oddawać swoje głosy na wybrane tytuły w internecie. Głosowanie czytelników potrwa do 31 października.

Jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Piotra Franaszka, wybrało 20 książek, spośród których wyłoni zwycięzców w dwóch kategoriach: "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" oraz "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku".

Czytelnicy będą mieli możliwość głosowania na Książkę Historyczną Roku w obu kategoriach za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl.

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" swój głos można oddać na następujące tytuły: "Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991" Sławomira Cenckiewicza (Wydawnictwo Zysk i S-ka), "Historia polityczna Polski 1944-1991" Andrzeja Leona Sowy (Wydawnictwo Literackie), "Jeńcy i internowani zmarli w obozie Strzałkowo w latach 1915-1921" Wiesława Olszewskiego (Oficyna wydawnicza RYTM), "Józef Kuraś +Ogień+. Podhalańska wojna 1939-1945" Macieja Korkucia (Wydawnictwo Attyka, IPN), "Koniec systemu władzy. Polityka elit gen. Wojciecha Jaruzelskiego w latach 1986-1989" Pawła Kowala (Wydawnictwo TRIO, Instytut Studiów Politycznych PAN, IPN), "Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej" Dietera Schenka (Wydawnictwo Wysoki Zamek), "Od autonomii do niepodległości. Kształtowanie się postaw politycznych i narodowych społeczeństwa Galicji w warunkach Wielkiej Wojny 1914-1918" Jerzego Z. Pająka (wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego), "Policja państwowa a organy władzy publicznej w polityce ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce w latach 1918-1939" Bolesława Sprengla (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), "Polskiekorporacje akademickie w latach 1918-1939. Struktury, myśl polityczna, działalność" Patryka Tomaszewskiego (Wydawnictwo Cycero) i "Wielka trwoga. Polska 1944-1947" Marcina Zaremby (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK).

W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" można głosować na: "Biez wodki. Moje wojenne przeżycia w Rosji" Aleksandra Topolskiego (Dom Wydawniczy REBIS), "Biznes patriotyczny. Historia wydawnictwa CDN" Mateusza Fałkowskiego (Europejskie Centrum Solidarności), "Czarna kawaleria. Bojowy szlak pancernych Maczka" Kacpra Śledzińskiego (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK), "Dziewczyny wojenne. Prawdziwe historie" Łukasza Modelskiego (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK), "Eugeniusz Bodo. +Już taki jestem zimny drań+" Ryszarda Wolańskiego (Dom Wydawniczy REBIS), "Gaz na ulicach. KPN w Krakowie. Stan wojenny 1981-1982" Mirosława Lewandowskiego i Macieja Gawlikowskiego (Dar-Point Leszek Jaranowski, Muzeum Historii Polski, Fundacja Wolności), "Gospodarka w PRL" Janusza Kalińskiego (IPN), "Moim domem był Gaukinderheim. Historia ofiar Lebensbornu" Ryszarda Spodziei (Black Unicorn), "Odkrycie Karty. Niezależna strategia pamięci" Zbigniewa Gluzy, w oprac. Agnieszki Dębskiej (Fundacja Ośrodka KARTA, Dom Spotkań z Historią), "Słonimski. Heretyk na ambonie" Joanny Kuciel-Frydryszak (Wydawnictwo W.A.B.).

Tytuły, które w danej kategorii uzyskają najwięcej głosów, zdobędą nagrodę specjalną. Laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne.

Konkurs "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego odbywa się po raz piąty i ma na celu popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Organizatorami przedsięwzięcia są Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Szczegóły konkursu i regulamin głosowania są dostępne na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl.

ansa/ PAP

[fot.sxc.hu]


Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook