Jedynie prawda jest ciekawa


Koniec prac w dawnej siedzibie UB w Augustowie

13.05.2013

Zakończono badania archeologiczne w tzw. Domu Turka w Augustowie – d. siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Teraz biegli z zakresu medycy sądowej przebadają szczątki odkryte w czasie drugiego etapu badań archeologicznych. Według wstępnych ocen są to szczątki zwierzęce.

"Znaleźliśmy szczątki kostne, ale są to najprawdopodobniej kości zwierzęce" – powiedział szef pionu śledczego IPN w Białymstoku, prokurator Zbigniew Kulikowski. Zostaną przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, by specjaliści jednoznacznie orzekli, czy są to szczątki zwierzęce, czy może jednak ludzkie.

Prokurator zaznaczył, że w czasie badań okazało się, że teren był już wcześniej przekopywany, by np. zakopać śmieci. Przypomniał, że przez wiele lat budynek i posesja były użytkowane. "Znaleźliśmy tam poniszczone naczynia metalowe, potłuczone butelki, gruz" – powiedział prokurator Kulikowski.

Badania archeologiczne związane są ze śledztwem pionu śledczego IPN w Białymstoku, dotyczącym zbrodni komunistycznych popełnionych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Augustowie. Według prokuratorów Instytutu istnieje prawdopodobieństwo, że na terenie budynku lub wokół niego znajdują się szczątki osób pomordowanych w 1945 i 1949 roku.

W ocenie miejscowych historyków, na terenie dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Augustowie i w jego pobliżu mogą znajdować się szczątki nawet kilkunastu osób.

Kilka miesięcy temu w czasie prac przy użyciu georadaru wytypowanych zostało kilka miejsc do badań archeologicznych by mieć pewność, czy nie ma tam rzeczywiście szczątków ofiar.

W marcu prace archeologiczne obejmowały wytypowane miejsca w budynkach. Odkryte tam szczątki zostały przebadane przez medyków sądowych, którzy orzekli, iż są to szczątki zwierzęce. W ubiegłym tygodniu dokonano trzech wykopów na zewnątrz - na terenie posesji dawnej siedziby PUBP w Augustowie. Dwa miały ok. 1,5 metra głębokości, trzeci - ok. metra.

Dom Turka w Augustowie został zbudowany ok. 1900 roku. Przed wojną mieściła się w nim popularna kawiarnia "U Turka". Od 1939 roku w budynku siedzibę swoją miało NKWD, potem - do 1956 roku - Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa. W piwnicach był areszt dla ok. 30 więźniów. Po latach zrujnowany budynek stał się siedzibą Straży Granicznej. Od kilku lat właścicielem działki i budynku jest prywatny przedsiębiorca, który chciał utworzyć tam galerię handlową, ale sprzeciwili się temu niektórzy mieszkańcy Augustowa, zabiegający o ujawnienie prawdy na temat zbrodni UB

PAP,lz

[CCwikimedia]


Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook