Jedynie prawda jest ciekawa


Konferencja w 30. rocznicę "Pielgrzymki nadziei"

10.06.2013

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają na konferencję naukową „Pielgrzymka nadziei”, poświęconą II pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w roku 1983. Konferencja odbędzie się 12 czerwca 2013, w godzinach 10.00 - 18.00, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Patronat honorowy nad konferencją objęli J. E. Kard. Kazimierz Nycz oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
 
Całość sympozjum podzielona została na trzy panele.

Pierwszy panel jest skoncentrowany na wymiarze ideowym i teologicznym II pielgrzymki Ojca Świętego. Prof. Andrzej Nowak będzie mówił o beatyfikacji Rafała Kalinowskiego i Alberta Chmielewskiego w kontekście 150. rocznicy powstania styczniowego, którą obchodzimy w tym roku. Ks. prof. Jan Sochoń omówi teologiczne aspekty pielgrzymki. Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dr Paweł Skibiński spojrzy na II pielgrzymkę w kontekście innych wizyt papieskich w Ojczyźnie.

Druga sesja poświęcona będzie tłu politycznemu drugiej pielgrzymki. Prof. Jan Żaryn, przedstawi stosunek Jana Pawła II do stanu wojennego. Dr Andrzej Grajewski omówi znaczenie pielgrzymki w perspektywie bloku sowieckiego. Dr Grzegorz Majchrzak wygłosi referat pt.” Solidarność a II pielgrzymka”. Dr Adam Dziurok omówi sytuację polskiego Kościoła w dniach stanu wojennego.

Tematyka trzeciego panelu skupia się na przesłaniu płynącym z papieskich homilii wygłaszanych w trakcie pielgrzymki. Ks. Prof. Waldemar Chrostowski wygłosi referat pt. „Pojednanie w prawdzie”. Dr Barbara Fedyszak – Radziejowska skupi się na nauczaniu papieskim dotyczącym pracy. Rozumieniem pojęcia „wolność” w kontekście papieskich kazań zajmie się prof. Zbigniew Stawrowski. Panel zakończy wystąpienie „Maryja a Apokalipsa” doktora Michała Łuczewskiego.

- Każda z papieskich wizyt w naszym kraju była wyjątkowa. Wiele osób wspomina także II pielgrzymkę, jako osobiste przeżycie, które zmieniło ich własną historię. Jest to jednak przede wszystkim wydarzenie wyjątkowe w perspektywie ogólnospołecznej.

- Głównym celem naszej konferencji jest ukazanie pielgrzymki Jana Pawła II sprzed 30 lat jako nadziei dla Polski w tak trudnym czasie stanu wojennego. To  jest integralnym elementem szerszego projektu Muzeum poświęconego 30. rocznicy II pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, obejmującego również wystawę plenerową i cykl działań edukacyjnych – mówi dr Paweł Skibiński.


Greg/Muzeum Jana Pawła I

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook