Jedynie prawda jest ciekawa


Komiks o aptekarzu z krakowskiego getta

11.01.2013

Postać aptekarza Tadeusza Pankiewicza, który podczas okupacji pomagał mieszkańcom krakowskiego getta, przypomina wydany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa komiks autorstwa Tomasza Bereźnickiego.

Bereźnicki opowiada historię krakowskiego getta i jego mieszkańców widzianą oczami Pankiewicza. To on jest narratorem opowieści, świadkiem, a czasem także bohaterem zdarzeń. Czytelnicy będą mogli jakby z okien apteki "Pod Orłem" oglądać codzienność w getcie: szykany wobec ludności żydowskiej, wysiedlenia i likwidację getta.

Komiks ukaże się w języku polskim i angielskim. Powstał w oparciu o wspomnienia Pankiewicza "Apteka w getcie krakowskim", które po raz pierwszy ukazały się w 1947 r.

"Ze względu na specyfikę komiksu wiele wątków ze wspomnień Tadeusza Pankiewicza musiałem pominąć. Starałem się go widzieć oczami współczesnego człowieka. Wiele osób w Krakowie go znało. Zależało mi na pokazywaniu człowieka z krwi i kości - świetnie wykształconego, znającego języki, o ambicjach artystycznych, a nie na kreowaniu pomnikowego bohatera. To nie był człowiek, który podczas okupacji działał w poczuciu wielkiej misji, ale działał inteligentnie i z potrzeby serca" – powiedział.

Tomasz Bereźnicki. Jak podkreślił w komiksie jest wiele nawiązań do współczesności i do filmu.

"Komiks jest próbą zwrócenia uwagi na Pankiewicza, a nie źródłem, z którego można czerpać wiedzę. Mam nadzieję, że zainteresowani sięgną także po inne o nim teksty" - dodał.

Bereźnicki, krakowski rysownik, malarz i grafik, laureat wielu konkursów ma już w swoim dorobkukomiksy o Powstaniu Warszawskim. Prezentacja jego najnowszej pracy - "Aptekarz w getcie krakowskim" - odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu 27 stycznia w Fabryce Emalia Oskara Schindlera.

 "Żeby dotrzeć do odbiorców, by opowieść o przeszłości i pamięć były żywe, sięgamy po nowe formy przekazu. Komiks to jedna z takich form, która mamy nadzieję znajdzie czytelników wśród osób młodych" - mówił PAP wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jacek Salwiński.

Aptekę Pankiewicza działająca przy placu Zgody (dziś Bohaterów Getta)Żydzi odwiedzali, by zdobyć wiadomości spoza getta i utrzymywać kontakty z mieszkańcami "aryjskiej" strony miasta. W aptece wykonywane były m.in. leki usypiające dla dzieci przed ucieczką z getta. W aptece oprócz Pankiewicza pracowały trzy Polki: Irena Droździkowska, Helena Krywaniuk i Aurelia Danek, które po skończonej pracy opuszczały getto.

Losy Pankiewicza to historia niemal filmowa. Tworząc nową, trzecią już wystawę stałą, która zostanie otwarta w marcu, chcemy tę postać przybliżyć Polakom. Chcielibyśmy, żeby zaczęła ona funkcjonować jako symbol godnej postawy" - powiedział PAP Salwiński.

Wnętrza apteki zostaną częściowo odtworzone. Na nieco ponad 100 mkw. powierzchni znajdą się meble z przełomu XIX i XX wieku, dawne naczynia i sprzęt apteczny, a nazwy poszczególnych sal będą nawiązywały do ich pierwotnych funkcji. Zwiedzający dzięki filmom, fotografiom i dokumentom, będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne w krakowskim getcie. Poznają też osoby pracujące w aptece.

"Apteka miała swoje oficjalne życie i życie ukryte, które toczyło się na zapleczu. Zwiedzający będą mogli poznać te ukryte historie" - podkreślił Salwiński. W jednej z sal znajdą się szuflady z karteczkami upamiętniającymi 68 tys. krakowskich Żydów - różne kolory symbolizować będą wysiedlonych w 1940 r., tych którzy w 1941 r. zamieszkali w getcie i tych którzy przeżyli wojnę.Zwiedzający będą mogli wrzucić kartkę z informacjami o własnej rodzinie. Na wystawie przypomniane zostaną akcje wysiedleńcze z getta oraz jego likwidacja w marcu 1943 r.

Tadeusz Pankiewicz (1908 - 1993) urodził się w Samborze. Po ukończeniu studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął pracę w podgórskiej aptece "Pod Orłem", należącej do swojego ojca. W 1933 r. został jej kierownikiem. Podczas wojny po utworzeniu w Podgórzu getta dobrowolnie postanowił w nim pozostać, mimo że zgodnie z zarządzeniem okupanta wszyscy Polacy musieli opuścić ten teren.

Po wojnie Pankiewicz pracował w swojej aptece do 1951 r., a po jej upaństwowieniu na stanowiskukierownika do 1953 r. Na własną prośbę przeniósł się następnie do apteki przy ul. 29 Listopada, gdzie pracował do emerytury. Za pomoc i ratowanie Żydów został w 1983 r. odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

PAP, lz

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook