Jedynie prawda jest ciekawa


Komiks o aptekarzu z krakowskiego getta

11.01.2013

Postać aptekarza Tadeusza Pankiewicza, który podczas okupacji pomagał mieszkańcom krakowskiego getta, przypomina wydany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa komiks autorstwa Tomasza Bereźnickiego.

Bereźnicki opowiada historię krakowskiego getta i jego mieszkańców widzianą oczami Pankiewicza. To on jest narratorem opowieści, świadkiem, a czasem także bohaterem zdarzeń. Czytelnicy będą mogli jakby z okien apteki "Pod Orłem" oglądać codzienność w getcie: szykany wobec ludności żydowskiej, wysiedlenia i likwidację getta.

Komiks ukaże się w języku polskim i angielskim. Powstał w oparciu o wspomnienia Pankiewicza "Apteka w getcie krakowskim", które po raz pierwszy ukazały się w 1947 r.

"Ze względu na specyfikę komiksu wiele wątków ze wspomnień Tadeusza Pankiewicza musiałem pominąć. Starałem się go widzieć oczami współczesnego człowieka. Wiele osób w Krakowie go znało. Zależało mi na pokazywaniu człowieka z krwi i kości - świetnie wykształconego, znającego języki, o ambicjach artystycznych, a nie na kreowaniu pomnikowego bohatera. To nie był człowiek, który podczas okupacji działał w poczuciu wielkiej misji, ale działał inteligentnie i z potrzeby serca" – powiedział.

Tomasz Bereźnicki. Jak podkreślił w komiksie jest wiele nawiązań do współczesności i do filmu.

"Komiks jest próbą zwrócenia uwagi na Pankiewicza, a nie źródłem, z którego można czerpać wiedzę. Mam nadzieję, że zainteresowani sięgną także po inne o nim teksty" - dodał.

Bereźnicki, krakowski rysownik, malarz i grafik, laureat wielu konkursów ma już w swoim dorobkukomiksy o Powstaniu Warszawskim. Prezentacja jego najnowszej pracy - "Aptekarz w getcie krakowskim" - odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu 27 stycznia w Fabryce Emalia Oskara Schindlera.

 "Żeby dotrzeć do odbiorców, by opowieść o przeszłości i pamięć były żywe, sięgamy po nowe formy przekazu. Komiks to jedna z takich form, która mamy nadzieję znajdzie czytelników wśród osób młodych" - mówił PAP wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jacek Salwiński.

Aptekę Pankiewicza działająca przy placu Zgody (dziś Bohaterów Getta)Żydzi odwiedzali, by zdobyć wiadomości spoza getta i utrzymywać kontakty z mieszkańcami "aryjskiej" strony miasta. W aptece wykonywane były m.in. leki usypiające dla dzieci przed ucieczką z getta. W aptece oprócz Pankiewicza pracowały trzy Polki: Irena Droździkowska, Helena Krywaniuk i Aurelia Danek, które po skończonej pracy opuszczały getto.

Losy Pankiewicza to historia niemal filmowa. Tworząc nową, trzecią już wystawę stałą, która zostanie otwarta w marcu, chcemy tę postać przybliżyć Polakom. Chcielibyśmy, żeby zaczęła ona funkcjonować jako symbol godnej postawy" - powiedział PAP Salwiński.

Wnętrza apteki zostaną częściowo odtworzone. Na nieco ponad 100 mkw. powierzchni znajdą się meble z przełomu XIX i XX wieku, dawne naczynia i sprzęt apteczny, a nazwy poszczególnych sal będą nawiązywały do ich pierwotnych funkcji. Zwiedzający dzięki filmom, fotografiom i dokumentom, będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne w krakowskim getcie. Poznają też osoby pracujące w aptece.

"Apteka miała swoje oficjalne życie i życie ukryte, które toczyło się na zapleczu. Zwiedzający będą mogli poznać te ukryte historie" - podkreślił Salwiński. W jednej z sal znajdą się szuflady z karteczkami upamiętniającymi 68 tys. krakowskich Żydów - różne kolory symbolizować będą wysiedlonych w 1940 r., tych którzy w 1941 r. zamieszkali w getcie i tych którzy przeżyli wojnę.Zwiedzający będą mogli wrzucić kartkę z informacjami o własnej rodzinie. Na wystawie przypomniane zostaną akcje wysiedleńcze z getta oraz jego likwidacja w marcu 1943 r.

Tadeusz Pankiewicz (1908 - 1993) urodził się w Samborze. Po ukończeniu studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął pracę w podgórskiej aptece "Pod Orłem", należącej do swojego ojca. W 1933 r. został jej kierownikiem. Podczas wojny po utworzeniu w Podgórzu getta dobrowolnie postanowił w nim pozostać, mimo że zgodnie z zarządzeniem okupanta wszyscy Polacy musieli opuścić ten teren.

Po wojnie Pankiewicz pracował w swojej aptece do 1951 r., a po jej upaństwowieniu na stanowiskukierownika do 1953 r. Na własną prośbę przeniósł się następnie do apteki przy ul. 29 Listopada, gdzie pracował do emerytury. Za pomoc i ratowanie Żydów został w 1983 r. odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

PAP, lz

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook