Jedynie prawda jest ciekawa


Katyń polskiego rodzeństwa

24.10.2013

Wśród polskich relikwii narodowych – zapisków i przedmiotów znalezionych w dołach katyńskich – są strzępy pamiętnika ppor. Zbigniewa Przystasza spod Gorlic. Był młodym prawnikiem, zmobilizowanym do wojska w sierpniu 1939 r., do 23. pułku piechoty. Kiedy go prowadzono na śmierć w lesie katyńskim, miał dopiero 27 lat i wielkie plany na przyszłość.

Wierzył, że wróci szczęśliwie z wojny do domu. Interesował się historią i polityką, był bardzo inteligentny, miał dar pięknego słowa. Chciał być publicystą piszącym o polityce i historii. Chciał te zagadnienia badać naukowo. Marzył o własnym periodyku, poświęconym problemom geopolitycznym i narodowościowym. Dużo czytał, dużo wiedział na interesujące go tematy. Wojna jeszcze mocniej wyostrzyła to spojrzenie i pragnienie wypowiedzenia się, bo przecież miał wszystko na wyciągnięcie ręki, w wersji ekstremalnej. Był sam ofiarą „geopolityki” niemiecko-sowieckiej i świadkiem manipulacji pojęciem narodowości dla celów propagandowych i wojennych.

W środę 3 kwietnia 1940 r., krótko przed wywiezieniem na śmierć, napisał:

Pragnąłbym, ażeby Bóg umożliwił mi powrót, wraz ze wszystkimi, do Polski, do normalnych warunków pracy. Ażebym mógł realizować zamierzenia swoje odnośnie rodziny, a potem pracować naukowo. A przy tym życie moje tak ułożyć, ażebym mógł rozwijać swój charakter, swój umysł, swe ciało, żebym się ożenił z piękną, dobrą i kochaną kobietą, żebym miał z nią dzieci – takie, o jakich nieraz marzyłem. Proszę Cię, Boże, i o to, bym miał kawałek ziemi swojej z zagrodą, gdzieś w swoich kochanych stronach sanockich. Ażebym ten dom swój i jego otoczenie miał według swego wypieszczonego ideału, żeby w nim była piękna, duża biblioteka. Boże, proszę Cię o to, by Rodzice moi, Brat mój i Siostra również kontynuowali swe życie według swych najpiękniejszych zamierzeń, według swych zamysłów i woli. Lecz przede wszystkim proszę Cię, by to się działo tylko w ramach Wielkiej, Nowej i Potężnej Polski...”.
Tyle pięknych marzeń i pragnień. I to nie tylko dla siebie! Ileż w tych słowach delikatności i wrażliwości. Powrót? Tak, ale „razem ze wszystkimi”… Niech wrócą wszyscy, dobry Boże! Niech się spełnią pragnienia nie tylko moje, ale i moich rodziców i rodzeństwa. Nade wszystko jednak: niech to się spełni w Polsce wielkiej, nowej i potężnej... Czy ktoś jeszcze dziś potrafi się tak modlić? Nie tylko o swoje sprawy i swoje zmartwienia? Przez tę modlitwę młodego, szlachetnego Polaka, zamordowanego w Katyniu, zachowaj nas, Panie Boże, od niepamięci!

Danuta Przystasz – wymieniona w tym pięknym marzeniu-modlitwie siostra porucznika – była młodsza od swojego brata o 8 lat. Kiedy umierał w Katyniu, ona miała dopiero lat 19. Nieodrodna córka szlachetnych rodziców i siostra szlachetnego porucznika. Tak jak on marzycielka, idealistka, oddana świętej sprawie – jak mawiano wśród takich jak oni – czyli wolnej i silnej Polsce. Jeszcze jako nastolatka działała w Lidze Morskiej i Kolonialnej, przeszła szkolenie obronne dla kobiet, podczas okupacji natychmiast przystąpiła do służby w konspiracji niepodległościowej, uczestniczyła w przerzucaniu polskich oficerów przez granicę na Węgry, by potem dotarli do wojsk polskich we Francji. Jednocześnie uczyła się i na tajnych kompletach zdała maturę (1942). Jeszcze wtedy nic nie wiedziała o zamordowaniu przez sowietów ukochanego brata. Wierzyła, że jest gdzieś w niewoli, ale po wojnie na pewno wróci do domu.

Wyjechała do Warszawy, stanęła na czele konspiracyjnego Związku Kobiet Czynu. W Powstaniu Warszawskim była łączniczką na Żoliborzu, w Zgrupowaniu AK „Żywiciel”.

Uciekła z transportu do obozu w Pruszkowie, była aktywna w konspiracji do końca wojny, a po jej zakończeniu wyjechała do Olsztyna, gdzie uczestniczyła w kursach repolonizacyjnych dla młodzieży z Warmii i Mazur. Prawdziwa „siłaczka”, według najlepszych pozytywistycznych wzorów!

Każdego dnia wyglądała powrotu ukochanego brata. Tyle miała mu do powiedzenia! Miała się też czym pochwalić!

Zamiast brata przyszło UB… To był październik 1945 roku. Chyba nie podobały się sowieciarzom jej lekcje historii i języka polskiego dla młodzieży… Nie ten ryt… Do tego łączniczka AK – „zaplutego karła reakcji”. Ach, ta „subtelność” sowieckiej propagandy, wzbogacona o „elokwencję” kolaborantów, weteranów KPP!

Została aresztowana na 7 miesięcy, przeszła ciężkie „śledztwo”. Tak Polska sowiecka dziękowała za pracę młodej idealistce. Ale i tak miała szczęście, bo uznano ją za „element” jeszcze do „resocjalizacji”. Jej brata oficer NKWD Wasilij Zarubin, „weryfikujący” w Kozielsku polskich jeńców, uznał za „element niezdatny”. O takich jak porucznik Przystasz Beria napisze potem do Stalina, że „są zdeklarowanymi i nie rokującymi nadziei poprawy wrogami władzy sowieckiej”, więc trzeba ich zabić i „rozładować” obozy dla następnych wrogów miłującej pokój sowieckiej maci.

Danuta Przystasz ukończyła, tak jak zamordowany brat, studia prawnicze, ale nie znalazła pracy w swoim zawodzie. Tacy jak ona nie byli potrzebni państwu „ludowemu”, które im nie ufało. Przez lata ślęczała nad redakcją i korektą książek.

Po roku 1990 służyła warszawskiej Rodzinie Katyńskiej i Archiwum Pomorskiemu AK w Toruniu, gdzie gromadzi się także dokumenty i przedmioty obrazujące wojskową służbę Polek – nie tylko podczas ostatniej wojny.

„Boże, proszę Cię, by Rodzice moi, Brat mój i Siostra kontynuowali swe życie według swych najpiękniejszych zamierzeń”. Modlitwa-testament wciąż aktualne dla kolejnych pokoleń Rodziny Katyńskiej, ale i dla wszystkich Polaków, bo przecież jesteśmy wielką rodziną „tych, których zdradzono (zamordowano) o świcie”.

Piotr Szubarczyk

(Fot. wikipedia.org)

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook