Jedynie prawda jest ciekawa


"Zbuntowani" - katowickie NZS okiem historyka IPN

14.03.2013

Losy katowickiego NZS oraz związku NSZZ "Solidarność" w regionie - to tematy najnowszych publikacji IPN. Prezentację obu pozycji zaplanowano na 22 marca.

22 marca o godz. 17.00 w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Katowicach przy ul. Floriana 7 odbędzie się prezentacja najnowszych publikacji katowickiego IPN autorstwa dr. Tomasza Kurpierza „Zbuntowani. Niezależne Zrzeszenie Studentów w województwie katowickim 1980–1989” oraz dr. Tomasza Kurpierza i dr. Jarosława Nei: „ śląsko-dąbrowska 1980–1981. Szkic do monografii i dokumenty własne”. To kolejne przedsięwzięcie, mające na celu popularyzację edukacji historycznej na temat opozycji w PRL wśród młodych osób naszego regionu, ale także wśród byłych i obecnych działaczy NSZZ „Solidarność”.
W promocji nie zabraknie bohaterów Niezależnego Zrzeszenia Studentów z naszego regionu, których wspomnienia zostanie skonfrontowana z byłymi działaczami śląsko – dąbrowskiej „Solidarności” podczas dyskusji panelowej pt. „NZS a Solidarność – młodszy brat czy ważny partner”. Do dyskusji zaproszono działaczy „Solidarności” m.in. Andrzeja Rozpłochowskiego, Tadeusza Jedynaka, Michała Lutego, a także byłych działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów – m.in. prof. Eugeniusza Gatnara (NZS AE), prof. Krzysztofa Gołbę (NZS ŚlAM), Zbigniewa Kopczyńskiego (NZS PŚl) oraz Jana Jurkiewicza (NZS UŚ).

„Zbuntowani...." to monografia przedstawiająca dzieje NZS w województwie katowickim. Tomasz Kurpierz omówił struktury niezależnego ruchu studenckiego w okresie legalnej działalności w największych uczelniach w regionie – Uniwersytecie Śląskim, Politechnice Śląskiej, Śląskiej Akademii Medycznej i Akademii Ekonomicznej w Katowicach, opisał także działalność konspiracji studenckiej w czasie stanu wojennego – przede wszystkim na Uniwersytecie Śląskim i Politechnice Śląskiej. Na tych też uczelniach nastąpiła w drugiej połowie dekady reaktywacja zrzeszenia, zaś na przełomie 1988 i 1989 r. NZS ponownie zaczęło działać również w Śląskiej Akademii Medycznej. Działania zrzeszenia w województwie katowickim ściśle związane były z wydarzeniami rozgrywającymi się w innych ośrodkach akademickich, dlatego też górnośląskie struktury niezależnego ruchu studenckiego zostały omówione na szerszym, ogólnopolskim tle, tym bardziej, że niektórzy regionalni liderzy NZS weszli również w skład krajowych władz organizacji.

Z kolei „ śląsko-dąbrowska 1980–1981. Szkic do monografii i dokumenty własne” - przedstawia burzliwą drogę związku – od letnich strajków zakończonych podpisaniem porozumień w Jastrzębiu-Zdroju, Bytomiu i Dąbrowie Górniczej, poprzez tworzenie zakładowych i międzyzakładowych struktur związkowych, trudne zmagania z władzą i skomplikowaną drogę do zjednoczenia w jeden region, aż do stanu wojennego, którego prowadzenie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim miało szczególnie dramatyczny przebieg. Autorzy publikacji podjęli próbę przybliżenia tych zagadnień w szkicu monograficznym. Drugą część opracowania stanowi wybór dokumentów własnych „Solidarności”, z których wyłania się niezwykle różnorodny obraz ruchu związkowego i społecznego w województwie katowickim.

Organizatorami spotkania są: oddział Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Zarząd Regionu Śląsko – Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Pokolenie, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Śląskiego oraz „Porozumienie Katowickie 1980 – Stowarzyszenie na rzecz Pamięci w Katowicach”.

Podczas spotkania będzie można nabyć wydawnictwa katowickiego IPN oraz Stowarzyszenia Pokolenie.

źródło: IPN Katowice

[fot. IPN]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook