Jedynie prawda jest ciekawa


Katowicka wystawa o prymasie Hlondzie

19.12.2013

Wystawę poświęconą prymasowi Augustowi Hlondowi otwarto w czwartek w Katowicach. Postać duchownego i jego posługę zaprezentowano na 36 planszach. Ustawiono je na placu przy Kościele Mariackim. Wystawa nosi tytuł "August Hlond - Prymas czasu narodowych wyborów".

Jak zaznaczają przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, który zorganizował ekspozycję, termin otwarcia wystawy nie jest przypadkowy. W grudniu 1922 r. miał miejsce ingres administratora apostolskiego ks. Augusta Hlonda ściśle związany z powrotem części Górnego Śląska do macierzy i dążeniem do usamodzielnienia od biskupstwa wrocławskiego. Miejsce ekspozycji również nie jest przypadkowe, ponieważ ingres odbył się właśnie w Kościele Mariackim w Katowicach.

W otwarciu wystawy wzięli udział: wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna, proboszcz parafii mariackiej ks. Andrzej Suchoń oraz Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.

Postać kard. Hlonda, jego życie oraz posługę w trudnych czasach budowy II Rzeczypospolitej, II wojny światowej i w komunistycznej rzeczywistości przedstawiono na 36 planszach. Tłem jest zarys historii Górnego Śląska i Polski w tamtych czasach. Kolejne wydarzenia z życia kardynała ilustrowane są fotografiami i innymi materiałami, m.in.: fragmentami rękopisów, wycinkami z czasopism, dokumentami, pieczęciami oraz kartami notatnika kardynała.

Bardzo obszerna ikonografia, obejmująca wiele po raz pierwszy prezentowanych unikalnych fotografii i dokumentów, pochodzi z archiwów archidiecezjalnych w kilku miastach, a także m.in. z Archiwum Oficyny Wydawniczej "Volumen", Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteki Śląskiej i Biblioteki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Zgodnie z decyzją radnych sejmiku województwa śląskiego rok 2013 jest w województwie śląskim Rokiem Kardynała Augusta Hlonda, pierwszego biskupa diecezji katowickiej (śląskiej) i późniejszego prymasa Polski w latach 1926-1948.

Obchodom Roku Hlonda towarzyszyło w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt wydarzeń. Otwarta w czwartek ekspozycja została przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Autorem koncepcji wystawy jest Łukasz Kobiela. Wystawa będzie prezentowana do 15 stycznia 2014 r.

Kardynał August Hlond urodził się na granicy Brzęczkowic i Mysłowic w 1881 roku. Był wychowankiem salezjanów, ukończył studia w Rzymie. Po złożeniu ślubów zakonnych, a potem kapłańskich, po pierwszej wojnie światowej organizował Kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku - najpierw jako administrator apostolski, a potem pierwszy biskup diecezji katowickiej.

Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Zdecydował o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący do dziś tygodnik "Gość Niedzielny". W połowie 1926 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim; mianowany prymasem Polski stanął na czele Kościoła katolickiego w Polsce.

Po wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie najpierw w Rzymie, potem we Francji. W Rzymie przygotował dwa obszerne raporty o sytuacji Kościoła w okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju utworzył administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do ich integracji z resztą kraju.

Zmarł 22 października 1948 roku w Warszawie. Od 1992 roku trwa jego proces beatyfikacyjny.

svit, PAP

[Fot. IPN]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook