Jedynie prawda jest ciekawa


Katowicka wystawa o prymasie Hlondzie

19.12.2013

Wystawę poświęconą prymasowi Augustowi Hlondowi otwarto w czwartek w Katowicach. Postać duchownego i jego posługę zaprezentowano na 36 planszach. Ustawiono je na placu przy Kościele Mariackim. Wystawa nosi tytuł "August Hlond - Prymas czasu narodowych wyborów".

Jak zaznaczają przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, który zorganizował ekspozycję, termin otwarcia wystawy nie jest przypadkowy. W grudniu 1922 r. miał miejsce ingres administratora apostolskiego ks. Augusta Hlonda ściśle związany z powrotem części Górnego Śląska do macierzy i dążeniem do usamodzielnienia od biskupstwa wrocławskiego. Miejsce ekspozycji również nie jest przypadkowe, ponieważ ingres odbył się właśnie w Kościele Mariackim w Katowicach.

W otwarciu wystawy wzięli udział: wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna, proboszcz parafii mariackiej ks. Andrzej Suchoń oraz Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.

Postać kard. Hlonda, jego życie oraz posługę w trudnych czasach budowy II Rzeczypospolitej, II wojny światowej i w komunistycznej rzeczywistości przedstawiono na 36 planszach. Tłem jest zarys historii Górnego Śląska i Polski w tamtych czasach. Kolejne wydarzenia z życia kardynała ilustrowane są fotografiami i innymi materiałami, m.in.: fragmentami rękopisów, wycinkami z czasopism, dokumentami, pieczęciami oraz kartami notatnika kardynała.

Bardzo obszerna ikonografia, obejmująca wiele po raz pierwszy prezentowanych unikalnych fotografii i dokumentów, pochodzi z archiwów archidiecezjalnych w kilku miastach, a także m.in. z Archiwum Oficyny Wydawniczej "Volumen", Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteki Śląskiej i Biblioteki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Zgodnie z decyzją radnych sejmiku województwa śląskiego rok 2013 jest w województwie śląskim Rokiem Kardynała Augusta Hlonda, pierwszego biskupa diecezji katowickiej (śląskiej) i późniejszego prymasa Polski w latach 1926-1948.

Obchodom Roku Hlonda towarzyszyło w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt wydarzeń. Otwarta w czwartek ekspozycja została przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Autorem koncepcji wystawy jest Łukasz Kobiela. Wystawa będzie prezentowana do 15 stycznia 2014 r.

Kardynał August Hlond urodził się na granicy Brzęczkowic i Mysłowic w 1881 roku. Był wychowankiem salezjanów, ukończył studia w Rzymie. Po złożeniu ślubów zakonnych, a potem kapłańskich, po pierwszej wojnie światowej organizował Kościół katolicki na polskim Górnym Śląsku - najpierw jako administrator apostolski, a potem pierwszy biskup diecezji katowickiej.

Utworzył w Katowicach kurię, kapitułę i sąd biskupi. Zdecydował o utworzeniu śląskiego seminarium duchownego z siedzibą w Krakowie. Powołał też do życia istniejący do dziś tygodnik "Gość Niedzielny". W połowie 1926 roku został arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim; mianowany prymasem Polski stanął na czele Kościoła katolickiego w Polsce.

Po wybuchu II wojny światowej kardynał przebywał na uchodźstwie najpierw w Rzymie, potem we Francji. W Rzymie przygotował dwa obszerne raporty o sytuacji Kościoła w okupowanej Polsce. Pod koniec wojny został aresztowany przez Niemców. Po powrocie do kraju utworzył administrację kościelną na ziemiach zachodnich i północnych, przyczyniając się do ich integracji z resztą kraju.

Zmarł 22 października 1948 roku w Warszawie. Od 1992 roku trwa jego proces beatyfikacyjny.

svit, PAP

[Fot. IPN]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook