Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. August Hlond - prymas nadziei

09.09.2013

„Zwycięstwo gdy przyjdzie, przyjdzie przez Niepokalaną. Spełnione proroctwo”, to temat sympozjum, które w ramach obchodów Roku sługi Bożego kard. Augusta Hlonda w Częstochowie, odbyło się 8 września w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

W trakcie spotkania przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych kard. Francesco Coccpalmerio otrzymał od redaktora naczelnego „Niedzieli” Medal „Mater Verbi”.

W sympozjum wzięli udział m.in. kard. Francesco Coccopalmerio - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, abp. senior Damian Zimoń z Katowic, abp. Wacław Depo metropolita częstochowski, o. Leon Knabit – benedyktyn, ks. Piotr Zaborski dyrektor Katolickiego Radia „Fiat”, przedstawiciele zakonu paulinów z Jasnej Góry, przedstawiciele Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, pracownicy redakcji „Niedzieli” z redaktorem naczelnym ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie z rektorem ks. dr Jerzym Bieleckim oraz mieszkańcy Częstochowy.

- Częstochowa dzisiaj uczciła pamięć wielkiego prymasa m.in. przez uroczystą Eucharystię na Szczycie Jasnogórskim, która przypomni dzień 8 września 1946 r., kiedy to kard. Hlond, w duchu orędzia fatimskiego, na Jasnej Górze oddał naród polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Przesłanie tego wielkiego prymasa jest dzisiaj wciąż aktualne – podkreślił na początku spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Podczas sympozjum ks. prof. Stanisław Wilk SDB przedstawił sylwetkę sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. - Nie ulega wątpliwości, że głęboką wiarę i nabożeństwo do Matki Najświętszej kard. Hlond wyniósł rodzinnego domu – mówił ks. prof. Stanisław Wilk. Przypomniał, że kard. Hlond jako prymas Polski „doprowadził do zreorganizowania zarządu diecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, powołał Akcję Katolicką, rozwijał duszpasterstwo dla Polaków przebywających za granicą, uwrażliwiał społeczeństwo na potrzeby najuboższych.”

„W latach wojny przebywał w Rzymie – gdzie działał na rzecz sprawy polskiej, a następnie w Lourdes i Hautecombe, gdzie został aresztowany przez Gestapo i internowany. Do Polski powrócił 20 lipca 1945 r. 8 września 1946 r. zawierzył Naród Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Zmarł dwa lata później. Jego program, duszpasterski, program odnowy religijnej narodu realizował jego następca prymas Stefan kard. Wyszyński”- mówił prelegent.

O profetyzmie myśli kard. Hlonda mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCHR. Nawiązując do najbardziej znanej myśli, słów wypowiedzianych na łożu śmierci: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy” prelegent podkreślił, że „słowa te stały się własnością ducha, serca i własnością działania prymasa Stefana Wyszyńskiego i bł. Jana Pawła II.”

„Mamy oznaki, tego zwycięstwa, które dokonywało się w naszej współczesności, w okresie po śmierci kard. Hlonda i jednocześnie wiemy, że to zwycięstwo jest przedmiotem oczekiwań, tak jak całe nasze życie chrześcijańskie. Ono jest nieustannie zwyciężaniem w Chrystusie i jest jednocześnie pewnym celem, do którego dążymy” - kontynuował ks. Bortkiewicz.

Prelegent podkreślił, że kard. Hlond „jest prymasem ogromnej nadziei, nadziei która wyrasta z prawdy, prawdy, która dotyczy jednoznacznego odcięcia się od tego co nosi znamiona bezbożnictwa komunistycznego.” - Drugi elementem tej prawdy, aktualny także dzisiaj, to próba tworzenia aliansu katolicyzmu z duchem czasu, postępem, nowoczesnością. Prymas dostrzegał w tym wielkie niebezpieczeństwo – mówił ks. Bortkiewicz.

Uczestnicy sympozjum obejrzeli również film zrealizowany w Studiu Telewizyjnym „Niedzieli”. O. dr. Jerzy Tomziński, dwukrotny generał Zakonu Paulinów wspomina w nim dzień 8 września 1946 r., kiedy na Jasnej Górze prymas August Hlond dokonał poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

Na zakończenie sympozjum odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu z Zawiercia pod kierunkiem Leopolda Stawarza. Uczestnicy sympozjum modlili się również o beatyfikację sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Modlitwie tej przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski. – Trzeba uczynić wszystko, by wydobyć na światło wielką postać kard. Hlonda, który obok bł. Jana Pawła II, sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, jest naszym przewodnikiem na drogach wiary - mówił abp Depo.

Organizatorami obchodów Roku sługi Bożego kard. Augusta Hlonda w Częstochowie byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Archidiecezja Częstochowska. Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Przeor Jasnej Góry.

Patronat honorowy nad obchodami objęli: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów oraz Mirosław Sekuła - marszałek województwa śląskiego.

Prymas Polski kard. August Hlond (1881–1948) 8 września 1946 r na Jasnej Górze poświęcił naród polski Niepokalanemu Sercu Maryi. W 1922 r. Stolica Apostolska powierzyła mu kierowanie Administracją Apostolską Śląska Polskiego z siedzibą w Katowicach, następnie został pierwszym biskupem odrodzonej diecezji katowickiej. Jego zawołaniem biskupim były słowa „Daj mi duszę, resztę zabierz”. Na ziemi śląskiej pozostały do dziś owoce jego działalności: m.in. tygodnik „Gość Niedzielny” i Wydawnictwo św. Jacka, które założył. W 1926 r. Ojciec Święty mianował go prymasem Polski, na tym stanowisku doprowadził do zreorganizowanie zarządu diecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, powołał Akcję Katolicką, rozwijał duszpasterstwo dla Polaków przebywających za granicą, uwrażliwiał społeczeństwo na potrzeby najuboższych. W latach wojny przebywał w Rzymie – gdzie działał na rzecz sprawy polskiej, a następnie w Lourdes i Hautecombe, gdzie został aresztowany przez Gestapo i internowany. Do Polski powrócił 20 lipca 1945 r. 8 września 1946 r. zawierzył Naród Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Zmarł dwa lata później. Jego program, duszpasterski, program odnowy religijnej narodu realizował jego następca prymas Stefan kard. Wyszyński.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook