Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. August Hlond - prymas nadziei

09.09.2013

„Zwycięstwo gdy przyjdzie, przyjdzie przez Niepokalaną. Spełnione proroctwo”, to temat sympozjum, które w ramach obchodów Roku sługi Bożego kard. Augusta Hlonda w Częstochowie, odbyło się 8 września w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

W trakcie spotkania przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych kard. Francesco Coccpalmerio otrzymał od redaktora naczelnego „Niedzieli” Medal „Mater Verbi”.

W sympozjum wzięli udział m.in. kard. Francesco Coccopalmerio - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, abp. senior Damian Zimoń z Katowic, abp. Wacław Depo metropolita częstochowski, o. Leon Knabit – benedyktyn, ks. Piotr Zaborski dyrektor Katolickiego Radia „Fiat”, przedstawiciele zakonu paulinów z Jasnej Góry, przedstawiciele Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, pracownicy redakcji „Niedzieli” z redaktorem naczelnym ks. inf. Ireneuszem Skubisiem, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie z rektorem ks. dr Jerzym Bieleckim oraz mieszkańcy Częstochowy.

- Częstochowa dzisiaj uczciła pamięć wielkiego prymasa m.in. przez uroczystą Eucharystię na Szczycie Jasnogórskim, która przypomni dzień 8 września 1946 r., kiedy to kard. Hlond, w duchu orędzia fatimskiego, na Jasnej Górze oddał naród polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Przesłanie tego wielkiego prymasa jest dzisiaj wciąż aktualne – podkreślił na początku spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Podczas sympozjum ks. prof. Stanisław Wilk SDB przedstawił sylwetkę sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. - Nie ulega wątpliwości, że głęboką wiarę i nabożeństwo do Matki Najświętszej kard. Hlond wyniósł rodzinnego domu – mówił ks. prof. Stanisław Wilk. Przypomniał, że kard. Hlond jako prymas Polski „doprowadził do zreorganizowania zarządu diecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, powołał Akcję Katolicką, rozwijał duszpasterstwo dla Polaków przebywających za granicą, uwrażliwiał społeczeństwo na potrzeby najuboższych.”

„W latach wojny przebywał w Rzymie – gdzie działał na rzecz sprawy polskiej, a następnie w Lourdes i Hautecombe, gdzie został aresztowany przez Gestapo i internowany. Do Polski powrócił 20 lipca 1945 r. 8 września 1946 r. zawierzył Naród Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Zmarł dwa lata później. Jego program, duszpasterski, program odnowy religijnej narodu realizował jego następca prymas Stefan kard. Wyszyński”- mówił prelegent.

O profetyzmie myśli kard. Hlonda mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCHR. Nawiązując do najbardziej znanej myśli, słów wypowiedzianych na łożu śmierci: „Zwycięstwo, gdy przyjdzie będzie zwycięstwem błogosławionej Maryi Dziewicy” prelegent podkreślił, że „słowa te stały się własnością ducha, serca i własnością działania prymasa Stefana Wyszyńskiego i bł. Jana Pawła II.”

„Mamy oznaki, tego zwycięstwa, które dokonywało się w naszej współczesności, w okresie po śmierci kard. Hlonda i jednocześnie wiemy, że to zwycięstwo jest przedmiotem oczekiwań, tak jak całe nasze życie chrześcijańskie. Ono jest nieustannie zwyciężaniem w Chrystusie i jest jednocześnie pewnym celem, do którego dążymy” - kontynuował ks. Bortkiewicz.

Prelegent podkreślił, że kard. Hlond „jest prymasem ogromnej nadziei, nadziei która wyrasta z prawdy, prawdy, która dotyczy jednoznacznego odcięcia się od tego co nosi znamiona bezbożnictwa komunistycznego.” - Drugi elementem tej prawdy, aktualny także dzisiaj, to próba tworzenia aliansu katolicyzmu z duchem czasu, postępem, nowoczesnością. Prymas dostrzegał w tym wielkie niebezpieczeństwo – mówił ks. Bortkiewicz.

Uczestnicy sympozjum obejrzeli również film zrealizowany w Studiu Telewizyjnym „Niedzieli”. O. dr. Jerzy Tomziński, dwukrotny generał Zakonu Paulinów wspomina w nim dzień 8 września 1946 r., kiedy na Jasnej Górze prymas August Hlond dokonał poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

Na zakończenie sympozjum odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu z Zawiercia pod kierunkiem Leopolda Stawarza. Uczestnicy sympozjum modlili się również o beatyfikację sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Modlitwie tej przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski. – Trzeba uczynić wszystko, by wydobyć na światło wielką postać kard. Hlonda, który obok bł. Jana Pawła II, sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, jest naszym przewodnikiem na drogach wiary - mówił abp Depo.

Organizatorami obchodów Roku sługi Bożego kard. Augusta Hlonda w Częstochowie byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Archidiecezja Częstochowska. Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Przeor Jasnej Góry.

Patronat honorowy nad obchodami objęli: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów oraz Mirosław Sekuła - marszałek województwa śląskiego.

Prymas Polski kard. August Hlond (1881–1948) 8 września 1946 r na Jasnej Górze poświęcił naród polski Niepokalanemu Sercu Maryi. W 1922 r. Stolica Apostolska powierzyła mu kierowanie Administracją Apostolską Śląska Polskiego z siedzibą w Katowicach, następnie został pierwszym biskupem odrodzonej diecezji katowickiej. Jego zawołaniem biskupim były słowa „Daj mi duszę, resztę zabierz”. Na ziemi śląskiej pozostały do dziś owoce jego działalności: m.in. tygodnik „Gość Niedzielny” i Wydawnictwo św. Jacka, które założył. W 1926 r. Ojciec Święty mianował go prymasem Polski, na tym stanowisku doprowadził do zreorganizowanie zarządu diecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, powołał Akcję Katolicką, rozwijał duszpasterstwo dla Polaków przebywających za granicą, uwrażliwiał społeczeństwo na potrzeby najuboższych. W latach wojny przebywał w Rzymie – gdzie działał na rzecz sprawy polskiej, a następnie w Lourdes i Hautecombe, gdzie został aresztowany przez Gestapo i internowany. Do Polski powrócił 20 lipca 1945 r. 8 września 1946 r. zawierzył Naród Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Zmarł dwa lata później. Jego program, duszpasterski, program odnowy religijnej narodu realizował jego następca prymas Stefan kard. Wyszyński.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook