Jedynie prawda jest ciekawa


Kampania edukacyjna "10 luty 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach"

07.02.2013

Wystawami, filmami, warsztatami i konkursami dla młodzieży, organizowanymi w ramach kampanii edukacyjnej "10 luty 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach", uczczona zostanie 73. rocznica pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Wschód.

Kampanię, już po raz trzeci, organizuje Fundacja Kresy-Syberia. "Członkowie Fundacji, jako dzieci i wnuki Kresowian i Sybiraków, wciąż pamiętają o tych wydarzeniach. Celem kampanii jest propagowanie w społecznej świadomości pamięci o Sybirakach i masowych deportacjach na Wschód, z których pierwsza miała miejsce 10 lutego 1940 r., tej ważnej dla nas "dacie-kluczu". Zależy nam, by dotrzeć do osób z różnych środowisk i w różnym wieku, by zainteresować ich tym tematem. Robimy to zawsze wspólnie z muzeami i organizacjami pozarządowymi z całej Polski, żeby upowszechnić także lokalne inicjatywy dotyczące tej tematyki" - mówiła PAP dyrektor Fundacji Kresy-Syberia Aneta Hoffmann.

W ramach kampanii zaplanowano m.in. wystawy, spotkania, projekcje filmowe, relacje świadków na żywo i nagrane wcześniej przez Fundację lub inne organizacje, warsztaty edukacyjne czy konkursy dla młodzieży. "Staramy się tym tematem w różny sposób zainteresować. Kampania z reguły ma temat przewodni. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na powojenne rozproszenie Sybiraków po całym świecie. Pokazać, że nie tylko ci, którzy wrócili do Polski są Sybirakami, ale też osoby wywożone w latach 30. czy 40. nadal mieszkające na terenie b. ZSRR oraz ci, którzy wyszli z Armią Andersa i z reguły nie wrócili do Polski. Ponieważ mamy już nagranych 700 relacji Sybiraków, wybrane umieściliśmy na stronie kampanii, by pokazać różnorodność ich losów" - opowiadała Hoffmann.

W jej ocenie temat represji sowieckich i deportacji jest istotny, ponieważ dotknął tysięcy polskich rodzin, a jego efekty - rozdzielenie czy rozproszenie po całym świecie, są nadal odczuwalne. Deportacje dotknęły nie tylko nas, ale i inne narody Europy Wschodniej i w kolejnej edycji kampanii będziemy chcieli pokazać, że to nie była tylko cześć naszej historii, ale także całego regionu" - podkreśliła szefowa Fundacji.

Na stronie internetowej kampanii www.10luty1940.pl dostępny jest szczegółowy program inicjatyw,  o których dołączyły także instytucje i organizacje pozarządowe m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Wojska w Białymstoku, szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy czy Centrum Dokumentacji Zsyłek, Deportacji i Wypędzeń z Krakowa. Organizatorzy kampanii apelują o pamięć o Sybirakach i zapalenie symbolicznej świecy ku pamięci wszystkich zmarłych na "nieludzkiej ziemi".

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. miała miejsce pierwsza z czterech wielkich wywózek obywateli polskich z terenów Kresów Wschodnich w głąb ZSRR. Objęła ona przede wszystkim rodziny polskich wojskowych, żołnierzy wojny 1920 roku, którym w II Rzeczpospolitej przyznawano ziemię na Kresach, a także przedstawicieli polskich służb mundurowych, leśników i urzędników. W sumie władze ZSRR okupującego wówczas wschodnią część Polski, w okresie od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. organizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości.

Co do liczby wywiezionych, wśród historyków i Sybiraków nie ma jednolitego stanowiska, oba źródła podają odmienne dane. Według Sybiraków, wywiezionych w latach 1940-1941 mogło być nawet 1,5 mln osób, a według historyków powołujących się na archiwa sowieckie - 300-350 tys.

PAP/mall
[fot. www.10luty1940.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook