Jedynie prawda jest ciekawa


"Józef Piłsudski. Dziadek" - nowa wystawa w Sejmie

10.05.2017

Wystawę przedstawiającą Józefa Piłsudskiego jako osobę prywatną otwarto w środę w Sejmie.

Wystawę przedstawiającą Józefa Piłsudskiego nie jako wodza i polityka, lecz jako osobę prywatną - syna, brata, męża i ojca - otwarto w środę w Sejmie. Ekspozycja prezentuje archiwalne fotografie marszałka oraz przybliża szczegóły z jego życia.

"W naszej świadomości Józef Piłsudski zapisał się przede wszystkim jako nauczyciel nowoczesnego myślenia politycznego, twórca Legionów Polskich, komendant, naczelny wódz, przywódca Polski w latach 1926 - 1935" - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając ekspozycję. Zwrócił także uwagę, że do tworzenia legendy komendanta przyczynił się zarówno on sam, jak i zafascynowani jego osobowością zwolennicy.

Kuchciński powiedział, że wizerunki Piłsudskiego jako osoby publicznej zobaczyć możemy na licznych pomnikach, popiersiach oraz w różnych wydawnictwach, natomiast "dla wielu współczesnych ludzi był Ziukiem - tym skłonnym do melancholii i miłości, nostalgicznym, zafascynowanym poezją Juliusza Słowackiego". 

"Dla kolejnego pokolenia był dziadkiem - zarówno surowym, jak i dobrotliwym, kochającym i uwielbiającym swoje Wilno, dla którego był w pewnym sensie darczyńcą. Dla innych jawił się jako genialny szlachcić kresowy, rodem z trylogii sienkiewiczowskiej. (...) Wystawa pokazuje komendanta Józefa Piłsudskiego w perspektywie codzienności" - powiedział Kuchciński.

Według dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej Aleksandry Skrabacz, oblicza marszałka Piłsudskiego jako polityka i dowódcy są znane wszystkim. "Ideą tej wystawy było pokazanie marszałka w trochę innym kontekście - ludzkim. Bo był synem, dzieckiem, bratem, mężem i ojcem, oraz umiłowanym dziadkiem - jak określało go społeczeństwo II Rzeczypospolitej" - wyjaśniła Skrabacz.

Na wystawie zaprezentowano archiwalne zdjęcia marszałka Piłsudskiego, ukazujące jego prywatne oblicze, zarówno z czasów jego młodości, jak i lat późniejszych. W towarzyszących fotografiom tekstach przedstawione zostały sylwetki rodziców, rodzeństwa i dzieci marszałka. Poruszone zostały także kwestie jego pasji i nałogów. 

"Marszałek Piłsudski miał swoje pasje, swoje nałogi, swoje słabości - tak jak każdy z nas. Może jednak dzięki temu szanujemy go i podziwiamy oraz traktujemy jako jednego z najważniejszych Polaków w naszej historii" - zaznaczyła Skrabacz.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a  jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie. 

PAP 

[foto: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook