Jedynie prawda jest ciekawa

"Józef Piłsudski. Dziadek" - nowa wystawa w Sejmie

10.05.2017

Wystawę przedstawiającą Józefa Piłsudskiego jako osobę prywatną otwarto w środę w Sejmie.

Wystawę przedstawiającą Józefa Piłsudskiego nie jako wodza i polityka, lecz jako osobę prywatną - syna, brata, męża i ojca - otwarto w środę w Sejmie. Ekspozycja prezentuje archiwalne fotografie marszałka oraz przybliża szczegóły z jego życia.

"W naszej świadomości Józef Piłsudski zapisał się przede wszystkim jako nauczyciel nowoczesnego myślenia politycznego, twórca Legionów Polskich, komendant, naczelny wódz, przywódca Polski w latach 1926 - 1935" - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając ekspozycję. Zwrócił także uwagę, że do tworzenia legendy komendanta przyczynił się zarówno on sam, jak i zafascynowani jego osobowością zwolennicy.

Kuchciński powiedział, że wizerunki Piłsudskiego jako osoby publicznej zobaczyć możemy na licznych pomnikach, popiersiach oraz w różnych wydawnictwach, natomiast "dla wielu współczesnych ludzi był Ziukiem - tym skłonnym do melancholii i miłości, nostalgicznym, zafascynowanym poezją Juliusza Słowackiego". 

"Dla kolejnego pokolenia był dziadkiem - zarówno surowym, jak i dobrotliwym, kochającym i uwielbiającym swoje Wilno, dla którego był w pewnym sensie darczyńcą. Dla innych jawił się jako genialny szlachcić kresowy, rodem z trylogii sienkiewiczowskiej. (...) Wystawa pokazuje komendanta Józefa Piłsudskiego w perspektywie codzienności" - powiedział Kuchciński.

Według dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej Aleksandry Skrabacz, oblicza marszałka Piłsudskiego jako polityka i dowódcy są znane wszystkim. "Ideą tej wystawy było pokazanie marszałka w trochę innym kontekście - ludzkim. Bo był synem, dzieckiem, bratem, mężem i ojcem, oraz umiłowanym dziadkiem - jak określało go społeczeństwo II Rzeczypospolitej" - wyjaśniła Skrabacz.

Na wystawie zaprezentowano archiwalne zdjęcia marszałka Piłsudskiego, ukazujące jego prywatne oblicze, zarówno z czasów jego młodości, jak i lat późniejszych. W towarzyszących fotografiom tekstach przedstawione zostały sylwetki rodziców, rodzeństwa i dzieci marszałka. Poruszone zostały także kwestie jego pasji i nałogów. 

"Marszałek Piłsudski miał swoje pasje, swoje nałogi, swoje słabości - tak jak każdy z nas. Może jednak dzięki temu szanujemy go i podziwiamy oraz traktujemy jako jednego z najważniejszych Polaków w naszej historii" - zaznaczyła Skrabacz.

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. Był jednym z przywódców PPS, dowódcą I Brygady Legionów, naczelnikiem państwa, pierwszym marszałkiem Polski. Po przewrocie majowym dwukrotny premier Polski. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze. Pochowany został na Wawelu w krypcie św. Leonarda, a  jego serce złożone zostało w grobie matki na wileńskiej Rossie. 

PAP 

[foto: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. NSZbrygadaswietokrzyskawiki 20.09.2017

  Historyk: po wojnie żołnierze związani z NSZ byli wrogiem numer jeden komunistów

  Po II wojnie światowej żołnierze działający wcześniej w NSZ nie złożyli broni chyba w większym stopniu niż inni żołnierze podziemia, co się wiązało z tym, że byli wrogiem numer jeden dla "komuny" - powiedział PAP autor książki "Narodowe Siły Zbrojne 1942 - 1947" w 75 rocznicę powołania formacji.

 2. Bitwapodwiedniem 12.09.2017

  "Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył". 334 lata temu Polacy wygrali pod Wiedniem

  334 lata temu, 12 września 1683 roku, pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. Wygrana pod Wiedniem była jednym z ostatnich wielkich zwycięstw I Rzeczypospolitej.

 3. 1270inkainka2 28.08.2017

  71-lat temu komuniści zamordowali "Inkę"

  71 lat temu, 28 sierpnia 1946 r., została zamordowana strzałem w tył głowy niespełna 18-letnia Danuta Siedzikówna, ps. Inka

 4. ipn22082017 23.08.2017

  Pion śledczy IPN: unieważniane są wyroki z PRL wobec ludzi z podziemia niepodległościowego

  Od września 2016 r. do lipca br. prokuratorzy IPN skierowali do sądów 344 wnioski w tej sprawie; większość rozpatrzono pozytywnie.

 5. Bialystokbitwa22082017 22.08.2017

  Zupełna klęska Sowietów. 97 lat temu Polacy wygrali w bitwie białostockiej

  W Białymstoku upamiętniono we wtorek 97. rocznicę tzw. bitwy białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku, zwycięskiej i uważanej przez historyków za największą w dziejach miasta.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook