Jedynie prawda jest ciekawa


Jak odbudowano Zamek Królewski?

02.12.2011

W piwnicach Zamku Królewskiego, jedynej ocalałej jego części, powstaje wystawa „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego". Dzięki niej dowiemy się więcej o czasach, gdy go zburzono i kiedy za społeczne pieniądze zabytek odtworzono.

Wielu młodych ludzi nie ma pojęcia, że Zamek Królewski został doszczętnie zburzony w czasie wojny. Są zaskoczeni, gdy słyszą, że przez trzy dekady obok kolumny Zygmunta tkwił symboliczny fragment ściany  z oknem Żeromskiego – pisze „Rzeczpospolita”.

Dla nich, ale też dla ich  dziadków  oraz gości z zagranicy, tworzymy tę ekspozycję  – mówi   "Rz" Bożena Radzio, kurator wystawy.

W piwnicach zakończył się właśnie gruntowny remont. Pierwszy od czasu odbudowy Zamku. Przygotowano trzy pomieszczenia, w sumie 350 mkw., do wprowadzenia do nich multimedialnych urządzeń. Adaptacja odbywała się pod nadzorem konserwatora.

Pierwsza sala przedstawi lata świetności, czyli czas panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego i dwudziestolecie międzywojenne, gdy Zamek stał się siedzibą prezydenta RP.

Chcemy, by zwiedzający zdali sobie sprawę, dlaczego Niemcom tak zależało na zburzeniu Zamku i dlaczego dla nas tak istotna była jego odbudowa – mówi Radzio.

Sala druga przypomni wydarzenia wojenne. Wyświetlane w niej będą etiudy filmowe oraz multimedia skomponowane z materiałów archiwalnych.

To zupełnie nowy dla  Zamku typ ekspozycji, właściwie bez eksponatów – podkreśla kurator.

Trzecia część wystawy poświęcona zostanie odbudowie Zamku. Będą w niej zdjęcia z czasów odbudowy, i kabiny dźwiękowe z wypowiedziami zaangażowanych w nią ludzi.

- Wystroju wnętrza dopełnią dwa fotogramy przypominające kluczowe momenty odbudowy: prostowanie wspomnianego fragmentu muru, wmontowanego  potem w bryłę Zamku, i montaż hełmu na wieży zegarowej – pisze „Rz”.

Otwarcie wystawy planowane jest na początek 2012 r.

 

PiKa, źródło: Rzeczpospolita

[fot. materiały prasowe]

Warto poczytać

 1. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 2. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 3. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 4. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 5. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 6. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 7. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook