Jedynie prawda jest ciekawa

Jak odbudowano Zamek Królewski?

02.12.2011

W piwnicach Zamku Królewskiego, jedynej ocalałej jego części, powstaje wystawa „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego". Dzięki niej dowiemy się więcej o czasach, gdy go zburzono i kiedy za społeczne pieniądze zabytek odtworzono.

Wielu młodych ludzi nie ma pojęcia, że Zamek Królewski został doszczętnie zburzony w czasie wojny. Są zaskoczeni, gdy słyszą, że przez trzy dekady obok kolumny Zygmunta tkwił symboliczny fragment ściany  z oknem Żeromskiego – pisze „Rzeczpospolita”.

Dla nich, ale też dla ich  dziadków  oraz gości z zagranicy, tworzymy tę ekspozycję  – mówi   "Rz" Bożena Radzio, kurator wystawy.

W piwnicach zakończył się właśnie gruntowny remont. Pierwszy od czasu odbudowy Zamku. Przygotowano trzy pomieszczenia, w sumie 350 mkw., do wprowadzenia do nich multimedialnych urządzeń. Adaptacja odbywała się pod nadzorem konserwatora.

Pierwsza sala przedstawi lata świetności, czyli czas panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego i dwudziestolecie międzywojenne, gdy Zamek stał się siedzibą prezydenta RP.

Chcemy, by zwiedzający zdali sobie sprawę, dlaczego Niemcom tak zależało na zburzeniu Zamku i dlaczego dla nas tak istotna była jego odbudowa – mówi Radzio.

Sala druga przypomni wydarzenia wojenne. Wyświetlane w niej będą etiudy filmowe oraz multimedia skomponowane z materiałów archiwalnych.

To zupełnie nowy dla  Zamku typ ekspozycji, właściwie bez eksponatów – podkreśla kurator.

Trzecia część wystawy poświęcona zostanie odbudowie Zamku. Będą w niej zdjęcia z czasów odbudowy, i kabiny dźwiękowe z wypowiedziami zaangażowanych w nią ludzi.

- Wystroju wnętrza dopełnią dwa fotogramy przypominające kluczowe momenty odbudowy: prostowanie wspomnianego fragmentu muru, wmontowanego  potem w bryłę Zamku, i montaż hełmu na wieży zegarowej – pisze „Rz”.

Otwarcie wystawy planowane jest na początek 2012 r.

 

PiKa, źródło: Rzeczpospolita

[fot. materiały prasowe]

Słowa kluczowe:

Zamek Królewski

,

ekspozycja

,

odbudowa

Warto poczytać

 1. NSZbrygadaswietokrzyskawiki 20.09.2017

  Historyk: po wojnie żołnierze związani z NSZ byli wrogiem numer jeden komunistów

  Po II wojnie światowej żołnierze działający wcześniej w NSZ nie złożyli broni chyba w większym stopniu niż inni żołnierze podziemia, co się wiązało z tym, że byli wrogiem numer jeden dla "komuny" - powiedział PAP autor książki "Narodowe Siły Zbrojne 1942 - 1947" w 75 rocznicę powołania formacji.

 2. Bitwapodwiedniem 12.09.2017

  "Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył". 334 lata temu Polacy wygrali pod Wiedniem

  334 lata temu, 12 września 1683 roku, pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. Wygrana pod Wiedniem była jednym z ostatnich wielkich zwycięstw I Rzeczypospolitej.

 3. 1270inkainka2 28.08.2017

  71-lat temu komuniści zamordowali "Inkę"

  71 lat temu, 28 sierpnia 1946 r., została zamordowana strzałem w tył głowy niespełna 18-letnia Danuta Siedzikówna, ps. Inka

 4. ipn22082017 23.08.2017

  Pion śledczy IPN: unieważniane są wyroki z PRL wobec ludzi z podziemia niepodległościowego

  Od września 2016 r. do lipca br. prokuratorzy IPN skierowali do sądów 344 wnioski w tej sprawie; większość rozpatrzono pozytywnie.

 5. Bialystokbitwa22082017 22.08.2017

  Zupełna klęska Sowietów. 97 lat temu Polacy wygrali w bitwie białostockiej

  W Białymstoku upamiętniono we wtorek 97. rocznicę tzw. bitwy białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku, zwycięskiej i uważanej przez historyków za największą w dziejach miasta.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook