Jedynie prawda jest ciekawa

Jak odbudowano Zamek Królewski?

02.12.2011

W piwnicach Zamku Królewskiego, jedynej ocalałej jego części, powstaje wystawa „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego". Dzięki niej dowiemy się więcej o czasach, gdy go zburzono i kiedy za społeczne pieniądze zabytek odtworzono.

Wielu młodych ludzi nie ma pojęcia, że Zamek Królewski został doszczętnie zburzony w czasie wojny. Są zaskoczeni, gdy słyszą, że przez trzy dekady obok kolumny Zygmunta tkwił symboliczny fragment ściany  z oknem Żeromskiego – pisze „Rzeczpospolita”.

Dla nich, ale też dla ich  dziadków  oraz gości z zagranicy, tworzymy tę ekspozycję  – mówi   "Rz" Bożena Radzio, kurator wystawy.

W piwnicach zakończył się właśnie gruntowny remont. Pierwszy od czasu odbudowy Zamku. Przygotowano trzy pomieszczenia, w sumie 350 mkw., do wprowadzenia do nich multimedialnych urządzeń. Adaptacja odbywała się pod nadzorem konserwatora.

Pierwsza sala przedstawi lata świetności, czyli czas panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego i dwudziestolecie międzywojenne, gdy Zamek stał się siedzibą prezydenta RP.

Chcemy, by zwiedzający zdali sobie sprawę, dlaczego Niemcom tak zależało na zburzeniu Zamku i dlaczego dla nas tak istotna była jego odbudowa – mówi Radzio.

Sala druga przypomni wydarzenia wojenne. Wyświetlane w niej będą etiudy filmowe oraz multimedia skomponowane z materiałów archiwalnych.

To zupełnie nowy dla  Zamku typ ekspozycji, właściwie bez eksponatów – podkreśla kurator.

Trzecia część wystawy poświęcona zostanie odbudowie Zamku. Będą w niej zdjęcia z czasów odbudowy, i kabiny dźwiękowe z wypowiedziami zaangażowanych w nią ludzi.

- Wystroju wnętrza dopełnią dwa fotogramy przypominające kluczowe momenty odbudowy: prostowanie wspomnianego fragmentu muru, wmontowanego  potem w bryłę Zamku, i montaż hełmu na wieży zegarowej – pisze „Rz”.

Otwarcie wystawy planowane jest na początek 2012 r.

 

PiKa, źródło: Rzeczpospolita

[fot. materiały prasowe]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook