Jedynie prawda jest ciekawa


IV edycja nagrody IPN "Świadek historii"

19.01.2012

Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku ogłosił czwartą edycję nagrody "Świadek historii". Jest ona przyznawana osobom, które są szczególnie zasłużone w upamiętnianiu historii Polski.

Kandydatów do nagrody mogą do 29 lutego 2012 r. zgłaszać do białostockiego oddziału IPN instytucje, organizacje społeczne, ale też osoby fizyczne.

Nagroda ma być wręczona 27 września, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego - poinformował PAP rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki.

W województwie podlaskim nagroda "Świadek historii" jest wręczana od 2009 r. Jest przyznawana za zasługi na rzecz upamiętniania historii Polski. Dostają ją osoby z regionu, które wspierają działania prowadzone przez pion edukacyjny IPN. Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczy prezes IPN.

Jak tłumaczy Danilecki, nagroda "Świadek historii" została zainicjowana w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN "Kustosz pamięci narodowej", by honorować działaczy w regionie. 

Nagrodę mogą otrzymać zarówno osoby będące obywatelami polskimi, jak i te, które takiego obywatelstwa nie mają. Może być przyznana nie tylko osobie żyjącej, ale i pośmiertnie.

Dotychczas w Podlaskiem nagrodą "Świadek historii" uhonorowano 29 osób. W 2011 roku przyznano ją m.in. pośmiertnie Ryszardowi Kaczorowskiemu - ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Otrzymał ją także łomżyński biskup senior Tadeusz Zawistowski, działaczka środowiska sybiraków Klara Rogalska, rotmistrz Bernard Wasilewski, pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Białymstoku, były senator AWS Stanisław Marczuk.

Nagradzano też w minionych latach wielu działaczy lokalnych, m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego, budowniczych pomników i tablic upamiętniających historię walk o niepodległość Polski, ofiary represji sowieckich czy ofiary UB.

W poprzednich latach uhonorowano także m.in. metropolitę białostockiego arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego czy prezesa Związku Sybiraków Tadeusza Chwiedzia.

Nagroda "Świadek historii" jest także od dwóch lat przyznawana przez IPN w Poznaniu. Według Danileckiego, nagrodę chce też wręczać IPN w Łodzi.

PAP

[fot.PAP/Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook