Jedynie prawda jest ciekawa


IPN w Londynie o pomocy Żydom

19.11.2013

W stolicy Wielkiej Brytanii otwarto wystawę o wkładzie Polaków z Małopolski w ratowanie Żydów podczas niemieckiej okupacji. Ekspozycję, przygotowaną przez rzeszowski oddział IPN, można obejrzeć w Żydowskim Instytucie Kulturalnym w płn. Londynie. Będzie czynna do 13 grudnia.

- Wystawę pokazywano w Izraelu, USA, Brukseli i Warszawie. Po jej obejrzeniu zgłaszali się do nas ludzie, którzy wiedzieli o tym, że ktoś w ich rodzinie chronił Żydów (...) To dla nas bardzo ważne,bo nie wszystko na ten temat jest w materiałach źródłowych - powiedziała dr Elżbieta Rączy z IPN w Rzeszowie.

Rączy podała, że IPN zna ok. 800 nazwisk Polaków zaangażowanych w pomoc Żydom na Podkarpaciu. - Dzięki nim wojnę przeżyło ok. 2900 Żydów. Ok. 190 Polaków zamordowali Niemcy za pomoc Żydom. Podkarpacie to tylko wycinek rzeczywistości tamtego okresu. Jaka była skala pomocy w całej Polsce? Nie wiemy. Dane na ten temat pochodzą z lat 60. i 70., ale nie były weryfikowane. Dzieje się to dopiero teraz - zaznaczyła.

Według niej prostowanie stereotypów, uprzedzeń i mitów na temat stosunku Polaków do Żydów w czasie II wojny światowej jest konieczne, ponieważ "jest to wciąż żywa historia wzbudzająca nie tylko kontrowersje, ale i emocje". - Stąd fakty stale trzeba przypominać - podkreśliła.

W poniedziałek wieczorem na specjalnym pokazie w polskiej ambasadzie wyświetlono film Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego "Historia Kowalskich". Nakręcony w 2009 r. film fabularno-dokumentalny pokazuje stosunki polsko-żydowskie w Ciepielowie koło Radomia przed wojną i niemiecką zbrodnię na trzech miejscowych rodzinach z 6 grudnia 1942 r. za ukrywanie Żydów. Zginęło łącznie 34 Polaków.

- To film pouczający i poruszający - uznał rabin Barry Marcus z Centralnej Synagogi w Londynie, powiernik Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie w W. Brytanii.

W niedzielę "Historia Kowalskich" była pokazywana w najstarszym polskim ośrodku katolickim na Wyspach pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy Devonia Road w płn. Londynie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook