Jedynie prawda jest ciekawa


IPN: VI Festiwal Komiksów i Gier

04.06.2016

Instytut Pamięci Narodowej już po raz szósty organizuje Festiwal Komiksów i Gier Historycznych. Na uczestników czeka wiele atrakcji, m.in. prezentacje komiksów, spotkania z autorami, dyskusja o wykorzystaniu komiksu historycznego w szkole, warsztaty i finał konkursu "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie". W otwarciu festiwalu jak co roku weźmie udział nestor polskich komiksiarzy Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel". Później zostanie zaprezentowany projekt edukacyjny i komiks "Dziewczęta z Ravensbrueck", który przygotowali uczniowie z dwóch warszawskich liceów.

Następnie dr Bartłomiej Janicki zaprezentuje na czym polega foniks, czyli tzw. ożywiony komiks.

"Pokaże on, jak przygotować takie zajęcia z uczniami. Polegają one na tym, że czytają oni dialogi, które są nagrywane, a później podkładane do prezentowanych planszy" - relacjonowała organizatorka festiwalu z Sekcji Edukacji Historycznej Biura Edukacji Publicznej IPN Anna Klimowicz.

Zostaną również wręczone nagrody laureatom IV edycji konkursu "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie", odbywającego się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

"Co roku kilkuset uczniów przysyła nań swoje prace. W ramach konkursu nie ma określonego zagadnienia do opracowania, tylko sami wybierają jakieś wydarzenie z najnowszej historii Polski. Wiele dotyczy wojennych epizodów, ale także Solidarności czy stanu wojennego. Prace są często bardzo ciekawe i świadczą o dużej wiedzy historycznej uczestników" - zaznaczyła organizatorka festiwalu.

Goście imprezy będą mogli wysłuchać panelu dyskusyjnego "Wykorzystanie komiksu historycznego w szkole", w którym wezmą udział pracownicy metodyczni, komiksiarze i edukatorzy z IPN. Później zostanie przedstawiony multimedialny popularno-naukowy interaktywny komiks "Gra szeptów" o losach polskich szpiegów, którzy współpracowali z brytyjskim wywiadem.

"Hubert Ronek i Tomasz Robaczewski w rozmowie z Tomaszem Łabuszewskim ze stołecznego Biura Edukacji Publicznej IPN przedstawią serię komiksów +Wojenna odyseja Antka Srebrnego+. Przedstawia ona bohatera na tle różnych ważnych wydarzeń historycznych od 1939 do 1944 r. Zostaje on m.in. wywieziony na Sybir i bierze udział w powstaniu warszawskim. Zaprezentowany zostanie także pakiet edukacyjny związany z serią ukazującą, jak można ją wykorzystywać na lekcjach historii czy wychowania obywatelskiego" - mówiła Klimowicz.

Zostanie również przedstawiony trzeci zeszyt z serii "W imieniu Polski walczącej" pt. "Akcja pod Arsenałem", a Robert Zaremba zaprezentuje najnowszy album "Krucjaty: Bóg tak chce!". "Witold Tkaczyk zaś przedstawi album +Tajemnica Madonny z Wrocławia+ opowiadający o losach skradzionego tuż po wojnie cennego obrazu Lukasa Cranacha Starszego +Madonna pod jodłami+, który po ponad 60 latach powrócił do Wrocławia" - dodała organizatorka festiwalu.

Podczas imprezy będzie można spotkać autorów oraz nabyć komiksy i gry historyczne. Zaplanowano także m.in. warsztaty dla nauczycieli oraz zajęcia warsztatowe i konkursy dla dzieci z nagrodami. Na najmłodszych będzie też czekał kącik z komiksami do pokolorowania. Będzie również można obejrzeć wystawę prac laureatów konkursu "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie", ekspozycję upamiętniającą wydarzenia poznańskiego czerwca 1956 r. oraz album komiksowy o niedźwiedziu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom gen. Władysława Andersa.

Wstęp na VI Festiwal Komiksów i Gier Historycznych, który odbędzie się w stołecznym Przystanku Historia IPN, jest wolny. Wśród instytucji współpracujących znalazło się m.in. Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury.

 

wkt/PAP

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook