Jedynie prawda jest ciekawa


IPN: VI Festiwal Komiksów i Gier

04.06.2016

Instytut Pamięci Narodowej już po raz szósty organizuje Festiwal Komiksów i Gier Historycznych. Na uczestników czeka wiele atrakcji, m.in. prezentacje komiksów, spotkania z autorami, dyskusja o wykorzystaniu komiksu historycznego w szkole, warsztaty i finał konkursu "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie". W otwarciu festiwalu jak co roku weźmie udział nestor polskich komiksiarzy Henryk Chmielewski "Papcio Chmiel". Później zostanie zaprezentowany projekt edukacyjny i komiks "Dziewczęta z Ravensbrueck", który przygotowali uczniowie z dwóch warszawskich liceów.

Następnie dr Bartłomiej Janicki zaprezentuje na czym polega foniks, czyli tzw. ożywiony komiks.

"Pokaże on, jak przygotować takie zajęcia z uczniami. Polegają one na tym, że czytają oni dialogi, które są nagrywane, a później podkładane do prezentowanych planszy" - relacjonowała organizatorka festiwalu z Sekcji Edukacji Historycznej Biura Edukacji Publicznej IPN Anna Klimowicz.

Zostaną również wręczone nagrody laureatom IV edycji konkursu "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie", odbywającego się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

"Co roku kilkuset uczniów przysyła nań swoje prace. W ramach konkursu nie ma określonego zagadnienia do opracowania, tylko sami wybierają jakieś wydarzenie z najnowszej historii Polski. Wiele dotyczy wojennych epizodów, ale także Solidarności czy stanu wojennego. Prace są często bardzo ciekawe i świadczą o dużej wiedzy historycznej uczestników" - zaznaczyła organizatorka festiwalu.

Goście imprezy będą mogli wysłuchać panelu dyskusyjnego "Wykorzystanie komiksu historycznego w szkole", w którym wezmą udział pracownicy metodyczni, komiksiarze i edukatorzy z IPN. Później zostanie przedstawiony multimedialny popularno-naukowy interaktywny komiks "Gra szeptów" o losach polskich szpiegów, którzy współpracowali z brytyjskim wywiadem.

"Hubert Ronek i Tomasz Robaczewski w rozmowie z Tomaszem Łabuszewskim ze stołecznego Biura Edukacji Publicznej IPN przedstawią serię komiksów +Wojenna odyseja Antka Srebrnego+. Przedstawia ona bohatera na tle różnych ważnych wydarzeń historycznych od 1939 do 1944 r. Zostaje on m.in. wywieziony na Sybir i bierze udział w powstaniu warszawskim. Zaprezentowany zostanie także pakiet edukacyjny związany z serią ukazującą, jak można ją wykorzystywać na lekcjach historii czy wychowania obywatelskiego" - mówiła Klimowicz.

Zostanie również przedstawiony trzeci zeszyt z serii "W imieniu Polski walczącej" pt. "Akcja pod Arsenałem", a Robert Zaremba zaprezentuje najnowszy album "Krucjaty: Bóg tak chce!". "Witold Tkaczyk zaś przedstawi album +Tajemnica Madonny z Wrocławia+ opowiadający o losach skradzionego tuż po wojnie cennego obrazu Lukasa Cranacha Starszego +Madonna pod jodłami+, który po ponad 60 latach powrócił do Wrocławia" - dodała organizatorka festiwalu.

Podczas imprezy będzie można spotkać autorów oraz nabyć komiksy i gry historyczne. Zaplanowano także m.in. warsztaty dla nauczycieli oraz zajęcia warsztatowe i konkursy dla dzieci z nagrodami. Na najmłodszych będzie też czekał kącik z komiksami do pokolorowania. Będzie również można obejrzeć wystawę prac laureatów konkursu "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie", ekspozycję upamiętniającą wydarzenia poznańskiego czerwca 1956 r. oraz album komiksowy o niedźwiedziu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom gen. Władysława Andersa.

Wstęp na VI Festiwal Komiksów i Gier Historycznych, który odbędzie się w stołecznym Przystanku Historia IPN, jest wolny. Wśród instytucji współpracujących znalazło się m.in. Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury.

 

wkt/PAP

 

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook