Jedynie prawda jest ciekawa


IPN upamiętni rocznicę zbrodni Katyńskiej

12.04.2012

Wystawami, wykładami i spotkaniami, lekcjami w szkołach, projekcjami filmów, akcjami ulotkowymi czy marszem pamięci delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w całym kraju upamiętnią 72. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej należą - jak podkreślają przedstawiciele IPN - do najważniejszych punktów w kalendarzu Instytutu Pamięci Narodowej. Placówka jak co roku przygotowała w wielu miastach własne propozycje imprez przypominające sowiecką zbrodnię na polskich oficerach.

Już po raz trzeci IPN organizuje "Echa Katynia" - przegląd filmów dokumentalnych poświęconych zbrodni z wiosny 1940 roku. Projekcje odbywają się w dniach 11-13 kwietnia w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. W tym roku będę wyświetlane wyłącznie filmy zagraniczne. W tym samym czasie odbywają się też warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Golgota Wschodu" połączone z projekcją filmu "The Officer's Wife" ("Żona oficera") Piotra Uzarowicza.

Przedstawiciele IPN wezmą również udział w organizowanych przez władze państwowe bądź samorządowe oficjalnych uroczystościach oddających hołd ofiarom zbrodni katyńskiej m.in. 15 kwietnia w uroczystościach przygotowanych przez Urząd Miasta Siedlce udział weźmie dr Paweł Kosiński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Symbolicznym wydarzeniem ma być także przekazanie 13 kwietnia ziemi z Grobów Katyńskich do Izby Pamięci przy Zespole Szkół w Rogożu w warmińsko-mazurskiem.

Ważnym punktem katyńskiej rocznicy będzie zorganizowany 15 kwietnia przez IPN wspólnie ze Stowarzyszeniem Grupą Historyczną "Zgrupowanie Radosław" warszawski V Katyński Marsz Cieni. Marsz wyruszy spod Muzeum Wojska Polskiego, a zakończy się przy Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Trzon marszu stanowić będą rekonstruktorzy w mundurach żołnierzy Wojska Polskiego z września 1939 r. - oficerów policji czy Korpusu Ochrony Pogranicza, czyli formacji, których funkcjonariusze zginęli w Katyniu.

- Kolumnę polskich jeńców eskortować będą rekonstruktorzy przebrani za żołnierzy NKWD. To taka symboliczna inscenizacja ostatniej drogi polskich oficerów. Rekonstruktorom będzie towarzyszyć asysta motocyklistów z Rajdu Katyńskiego, a uczestnicy będą nieśli flagi. Marsz ma na celu oddanie hołdu ofiarom zbrodni i pokazanie, że pamiętamy - mówił PAP koordynator marszu Jarosław Wróblewski ze Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław". Po drodze marszu zaplanowano kilka przystanków - przed kościołem św. Krzyża będzie czytana korespondencja jeńców obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie; na pl. Zamkowym zostanie odczytana lista ofiar; a na pl. Krasińskich będzie oddany hołd duchownym, ofiarom zbrodni.

- W marszu uczestniczą rekonstruktorzy z całej Polski i jeżeli członek rodziny, któregoś z nich zginął w Katyniu, mogą mu oddać hołd poprzez wcielenie się w jego postać i zapalenie znicza z jego nazwiskiem pod kamieniem pamięci. Marsz zakończy się pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, pomnikiem-wagonem, gdzie znajdują się podkłady kolejowe z nazwami miejsc kaźni, między którymi klękamy. Będą tam odczytywane fragmenty pamiętników ofiar Katynia dotyczące ostatnich chwil ich życia, wydobyte z dołów katyńskich - dodał Wróblewski.

W wielu szkołach w całym kraju dla upamiętnienia zbrodni katyńskiej przeprowadzane będą okolicznościowe lekcje, a pracownicy IPN oprowadzać będą po wystawach jej poświęconych zorganizowanych w szkolnych budynkach. Aktywnie włączają się też w obchody zbrodni, związane z Instytutem Kluby gen. "Grota". IPN obejmie także opiekę nad akcją harcerzy, którzy 13 kwietnia rozprowadzą na terenie Rzeszowa ulotki edukacyjne związane ze Katyniem.

Instytut od pewnego czasu włączył się również w działalność resocjalizacyjno-edukacyjną w więzieniach. Przykładem związanym z rocznicą zbrodni katyńskiej będzie wykład "Katyń 1940 - Pamiętamy", jaki pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie - Delegatury w Koszalinie wygłosi 18 kwietnia w zakładzie karnym w Wierzchowie.

Wydarzenia upamiętniające zbrodnię katyńską przygotowane przez IPN będą się odbywać do końca kwietnia.

PAP
[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook