Jedynie prawda jest ciekawa


IPN poszukuje "Świadków Historii"

29.05.2016

Ruszyła trzecia edycja lokalnej honorowej nagrody "Świadek Historii" ogłoszona przez gdański oddział IPN.


Wyróżnienie przyznawane jest zarówno osobom fizycznym, jak i instytucjom czy organizacjom "szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie", a także osobom, które w szczególny sposób wspierały działalność pionu edukacyjnego gdańskiego IPN "w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym".

Jak poinformował PAP Marcin Węgliński, rzecznik prasowy gdańskiego IPN, kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne oraz osoby prywatne. Wyróżnienie związane jest z działalnością na terenie podległym gdańskiemu oddziałowi Instytutu, a więc przede wszystkim w regionie gdańskim i bydgoskim.

Laureatem nagrody może zostać zarówno osoba z obywatelstwem polskim, jak i cudzoziemiec. Wyróżnienie może też zostać przyznane pośmiertnie.

Gdański oddział IPN czeka na zgłoszenia do 31 lipca 2016 r. Można je słać tradycyjną pocztą - na adres al. Grunwaldzka 216, 80-266 Gdańsk lub na adres e-mail: anna.kozlowska@ipn.gov.pl.

Decyzja Kapituły nagrody, której przewodniczy prezes IPN, zostanie ogłoszona we wrześniu br., a wręczenie wyróżnienia nastąpi w Gdańsku w grudniu br. oraz w Bydgoszczy - w marcu przyszłego roku.

Pierwsza edycja gdańskiej nagrody "Świadek Historii" miała miejsce w 2014 roku. Wyróżnienie otrzymało wówczas sześć osób, w tym abp Sławoj Leszek Głódź oraz sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Andrzej Kołodziej. Nagrodę otrzymali także żołnierz ZWZ i AK oraz działacz "S" w Trójmieście Władysław Dobrowolski, działacz "S", który brał udział w obradach Okrągłego Stołu - Jerzy Grzywacz, działaczka "S" Emilia Maćkowiak oraz Sybiraczka Celina Riedl.

W kolejnej edycji - rozstrzygniętej w 2015 r., a dotyczącej regionu bydgoskiego - laureatami zostali: prezes bydgoskiego oddziału Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników Bolesław Karandyszowski, lekarz i działacz opozycji w okresie PRL Roman Kotzbach, prezes bydgoskiego oddziału Związku Sybiraków Mirosław Myśliński, członek bydgoskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Czesław Rzadkosz, działacz Światowego Związku Żołnierzy AK Eugeniusz Siemaszko oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Białe Błota Józef Żernicki.

Nagroda "Świadek Historii" została zainicjowana w 2009 r. w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN "Kustosz pamięci narodowej", by honorować działaczy w regionie. Dziś przyznają ją także m.in. oddziały IPN w Krakowie, Białymstoku i Poznaniu. 


lap/PAP

[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook