Jedynie prawda jest ciekawa


IPN poszukuje "Świadków Historii"

29.05.2016

Ruszyła trzecia edycja lokalnej honorowej nagrody "Świadek Historii" ogłoszona przez gdański oddział IPN.


Wyróżnienie przyznawane jest zarówno osobom fizycznym, jak i instytucjom czy organizacjom "szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie", a także osobom, które w szczególny sposób wspierały działalność pionu edukacyjnego gdańskiego IPN "w realizacji ustawowej działalności w obszarach edukacyjnym, naukowym i wydawniczym".

Jak poinformował PAP Marcin Węgliński, rzecznik prasowy gdańskiego IPN, kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne oraz osoby prywatne. Wyróżnienie związane jest z działalnością na terenie podległym gdańskiemu oddziałowi Instytutu, a więc przede wszystkim w regionie gdańskim i bydgoskim.

Laureatem nagrody może zostać zarówno osoba z obywatelstwem polskim, jak i cudzoziemiec. Wyróżnienie może też zostać przyznane pośmiertnie.

Gdański oddział IPN czeka na zgłoszenia do 31 lipca 2016 r. Można je słać tradycyjną pocztą - na adres al. Grunwaldzka 216, 80-266 Gdańsk lub na adres e-mail: anna.kozlowska@ipn.gov.pl.

Decyzja Kapituły nagrody, której przewodniczy prezes IPN, zostanie ogłoszona we wrześniu br., a wręczenie wyróżnienia nastąpi w Gdańsku w grudniu br. oraz w Bydgoszczy - w marcu przyszłego roku.

Pierwsza edycja gdańskiej nagrody "Świadek Historii" miała miejsce w 2014 roku. Wyróżnienie otrzymało wówczas sześć osób, w tym abp Sławoj Leszek Głódź oraz sygnatariusz Porozumień Sierpniowych Andrzej Kołodziej. Nagrodę otrzymali także żołnierz ZWZ i AK oraz działacz "S" w Trójmieście Władysław Dobrowolski, działacz "S", który brał udział w obradach Okrągłego Stołu - Jerzy Grzywacz, działaczka "S" Emilia Maćkowiak oraz Sybiraczka Celina Riedl.

W kolejnej edycji - rozstrzygniętej w 2015 r., a dotyczącej regionu bydgoskiego - laureatami zostali: prezes bydgoskiego oddziału Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników Bolesław Karandyszowski, lekarz i działacz opozycji w okresie PRL Roman Kotzbach, prezes bydgoskiego oddziału Związku Sybiraków Mirosław Myśliński, członek bydgoskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Czesław Rzadkosz, działacz Światowego Związku Żołnierzy AK Eugeniusz Siemaszko oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Białe Błota Józef Żernicki.

Nagroda "Świadek Historii" została zainicjowana w 2009 r. w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN "Kustosz pamięci narodowej", by honorować działaczy w regionie. Dziś przyznają ją także m.in. oddziały IPN w Krakowie, Białymstoku i Poznaniu. 


lap/PAP

[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook