Jedynie prawda jest ciekawa


IPN oskarża ws. pozbawienia wolności więźniów

12.02.2013

Były wiceszef departamentu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Wiktor L. został oskarżony przez pion śledczy IPN w sprawie bezprawnego pozbawiania wolności więźniów politycznych z lat stalinizmu. Grozi mu do 10 lat więzienia. Nie przyznał się do zarzutów.

Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia - poinformował w komunikacie prasowym prok. Piotr Dąbrowski, naczelnik pionu śledczego oddziału IPN w Warszawie.

94-letniemu obecnie L. zarzucono, że od lutego 1952 r. do sierpnia 1953 r., będąc zobowiązany do nadzorowania zgodności stosowania i przedłużania aresztów z ówcześnie obowiązującymi przepisami, nie dopełniał obowiązków co do kontroli zasadności i terminowości podejmowanych czynności. Według IPN skutkiem było bezprawne pozbawienie wolności osób, wobec których MBP prowadziło śledztwa z powodu ich wcześniejszej działalności na rzecz niepodległości w strukturach AK, WiN i SN: Wojciecha B., Anieli G., Władysława L., Adama M., Mieczysława G., Jana i Leokadii Z., Edwarda G., Emilii G. oraz Pawła H.

W śledztwie oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Za niedopełnienie obowiązków służbowych oraz bezprawne pozbawienie wolności grozi do 10 lat więzienia.

W 2012 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uznał winę Wiktora L., oskarżonego wcześniej przez IPN o bezprawne pozbawienie wolności w połowie lat 50. Józefa Stemlera, b. wiceministra informacji z Delegatury Rządu na Kraj. Z powodu amnestii sąd nie wymierzył kar ani L., ani drugiemu podsądnemu - b. prokuratorowi Józefowi Ch.

Oskarżeni mieli świadomość, że sprawa Stemlera jest sfingowana, ale nie wnioskowali o uchylenie aresztu; w tym zaniechaniu tkwili od początku do końca kontaktu ze sprawą

- uzasadniał wyrok sędzia Arkadiusz Kryska.

Sędzia dodał, że "nikt się szczególnie nie przejmował" faktem, czy istnieje formalna decyzja sądu dotycząca stosowania aresztu.

Sąd wskazał jednocześnie, że w sprawie uwięzienia Stemlera rola oskarżonych nie była kluczowa, a ewentualne kary nie przekraczałyby dwóch lat więzienia. Dlatego, zgodnie z ustawą o amnestii z grudnia 1989 r., sąd umorzył wobec obu postępowanie. Wyrok jest nieprawomocny.

B. szef departamentu śledczego MBP, osławiony płk Adam Humer został skazany w latach 90. przez warszawski sąd na 7,5 roku więzienia. Humer, który zmarł w 2001 r. podczas przerwy w odbywaniu kary, był pierwszym oficerem UB skazanym w III RP. Do dziś z oskarżenia IPN trwają śledztwa i procesy funkcjonariuszy stalinowskich służb bezpieczeństwa. Są skazywani z reguły na kary w zawieszeniu, choć np. w 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał na 8 lat więzienia 89-letniego b. chorążego UB Jerzego R. za zastrzelenie w 1946 r. b. żołnierza AK.

Nigdy nie skazano prawomocnie żadnego z sędziów, którzy wydawali wtedy wyroki, m.in. Śmierci - zgodnie z wytycznymi UB lub Informacji Wojskowej. W 1994 r. Sejm potępił zbrodniczą działalność UB i Informacji Wojskowej jako odpowiedzialnych za cierpienia i śmierć wielu tysięcy obywateli polskich.

PAP, lz

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 4. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 5. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 6. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 7. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook