Jedynie prawda jest ciekawa


IPN o gangsterach

09.04.2016

Instytut Pamięci Narodowej organizuje konferencję o przestępcach z PRL.

O przestępczości zorganizowanej w Polsce w latach 70. i 80 XX wieku dyskutować będą historycy podczas konferencji naukowej, która rozpocznie się w poniedziałek w Gdańsku. Trzydniowe seminarium zorganizował miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak poinformował asystent prasowy oddziału IPN w Gdańsku Marcin Węgliński podczas konferencji "Gangsterzy z PRL. Przestępczość zorganizowana w Polsce. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte" przewidziano blisko 30 wystąpień badaczy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych m.in. Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Zdaniem naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej gdańskiego IPN dr. Karola Nawrockiego, szczególnie zjawisko przestępczości zorganizowanej w latach 80. ub. wieku jest słabo rozpoznane i opisane przez historyków.

"Podczas konferencji postawimy m.in. pytanie, czy istniała możliwość, że w koncówce PRL mogła istnieć zorganizowana przestępczość, która nie była oparta o struktury MSW. Stawiamy hipotezę, że to ówczesny resort spraw wewnętrznych był największą strukturą przestępczą" - powiedział PAP Nawrocki.

Nawrocki przedstawi podczas konferencji wykład pt. "Nie tylko +Nikoś+". Peerelowskie gangi złodziei samochodów (lata 80. XX w.)".

"Po polskich drogach w latach 80. ub. wieku jeździło ok. 300 tys. samochodów, które pozostawały poza krajową produkcją, importem i eksportem. Obraz ten był do tej pory zamazany historią +Nikosia+, gdańskiego gangstera, ale tak naprawdę podobnych gangów samochodowych w tamtych czasach w Polsce, ale także w Austrii i RFN było zdecydowanie więcej i ocierały się one bardzo wyraźnie o funkcjonariuszy MSW" - ocenił historyk gdańskiego oddziału IPN.

Nawrocki dodał, że zagadkowa była postawa organów ścigania wobec gangów samochodowych. "Śledztwa wobec tych grup przestępczych były prowadzone nieudolnie lub z niechęcią, zarówno ze strony prokuratury i komendy głównej milicji" - wyjaśnił.

Innymi prelekcjami podczas konferencji będą m.in. "Podróże z towarem. Handlowy plankton i rekiny przemytu w Polsce 1971-1989" - dr hab. Paweł Sowiński (Instytut Studiów Politycznych PAN), "Centrale Handlu Zagranicznego jako pole przestępczości zorganizowanej z udziałem funkcjonariuszy tajnych służb PRL w latach 70. i 80. XX wieku" - badacz niezależny z Gdańska Adam Chmielecki, "Spółki nomenklaturowe - patologia transformacji gospodarczej (1988-1989)" - Tomasz Kozłowski (IPN Warszawa), "Gangsterzy i filantropii - świat przestępczy w kulturze masowej PRL" - dr Łukasz Jastrząb (Biblioteka Kórnicka PAN).

W trakcie konferencji zaplanowano także panel dyskusyjny pt. "Mafia w latach 80. i w początkach lat 90. XX w. Fakty, podobieństwa, różnice" z udziałem naukowców i dziennikarzy.

Mly/PAP

fot. [IPN]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook