Jedynie prawda jest ciekawa


IPN o gangsterach

09.04.2016

Instytut Pamięci Narodowej organizuje konferencję o przestępcach z PRL.

O przestępczości zorganizowanej w Polsce w latach 70. i 80 XX wieku dyskutować będą historycy podczas konferencji naukowej, która rozpocznie się w poniedziałek w Gdańsku. Trzydniowe seminarium zorganizował miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak poinformował asystent prasowy oddziału IPN w Gdańsku Marcin Węgliński podczas konferencji "Gangsterzy z PRL. Przestępczość zorganizowana w Polsce. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte" przewidziano blisko 30 wystąpień badaczy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych m.in. Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Zdaniem naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej gdańskiego IPN dr. Karola Nawrockiego, szczególnie zjawisko przestępczości zorganizowanej w latach 80. ub. wieku jest słabo rozpoznane i opisane przez historyków.

"Podczas konferencji postawimy m.in. pytanie, czy istniała możliwość, że w koncówce PRL mogła istnieć zorganizowana przestępczość, która nie była oparta o struktury MSW. Stawiamy hipotezę, że to ówczesny resort spraw wewnętrznych był największą strukturą przestępczą" - powiedział PAP Nawrocki.

Nawrocki przedstawi podczas konferencji wykład pt. "Nie tylko +Nikoś+". Peerelowskie gangi złodziei samochodów (lata 80. XX w.)".

"Po polskich drogach w latach 80. ub. wieku jeździło ok. 300 tys. samochodów, które pozostawały poza krajową produkcją, importem i eksportem. Obraz ten był do tej pory zamazany historią +Nikosia+, gdańskiego gangstera, ale tak naprawdę podobnych gangów samochodowych w tamtych czasach w Polsce, ale także w Austrii i RFN było zdecydowanie więcej i ocierały się one bardzo wyraźnie o funkcjonariuszy MSW" - ocenił historyk gdańskiego oddziału IPN.

Nawrocki dodał, że zagadkowa była postawa organów ścigania wobec gangów samochodowych. "Śledztwa wobec tych grup przestępczych były prowadzone nieudolnie lub z niechęcią, zarówno ze strony prokuratury i komendy głównej milicji" - wyjaśnił.

Innymi prelekcjami podczas konferencji będą m.in. "Podróże z towarem. Handlowy plankton i rekiny przemytu w Polsce 1971-1989" - dr hab. Paweł Sowiński (Instytut Studiów Politycznych PAN), "Centrale Handlu Zagranicznego jako pole przestępczości zorganizowanej z udziałem funkcjonariuszy tajnych służb PRL w latach 70. i 80. XX wieku" - badacz niezależny z Gdańska Adam Chmielecki, "Spółki nomenklaturowe - patologia transformacji gospodarczej (1988-1989)" - Tomasz Kozłowski (IPN Warszawa), "Gangsterzy i filantropii - świat przestępczy w kulturze masowej PRL" - dr Łukasz Jastrząb (Biblioteka Kórnicka PAN).

W trakcie konferencji zaplanowano także panel dyskusyjny pt. "Mafia w latach 80. i w początkach lat 90. XX w. Fakty, podobieństwa, różnice" z udziałem naukowców i dziennikarzy.

Mly/PAP

fot. [IPN]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook