Jedynie prawda jest ciekawa


IPN namawia do przekazywania dokumentów

19.05.2017

IPN zachęca do przekazywania archiwaliów np. dokumentów lub zdjęć dotyczących najnowszej historii Polski. Uruchamia też nowy portal "Archiwum Pełne Pamięci" informujący jak można przekazać te materiały i prezentujący przykłady już przekazanych kolekcji.

"+Archiwum Pełne Pamięci+ to z jednej strony odpowiedź na to, co w naszej codziennej archiwalnej pracy zauważyliśmy. W zasadzie od początku naszego istnienia zjawiali się bowiem u nas ludzie, którzy chcieli nam coś przekazać. Znacznie częstsze jest to w ostatnim okresie. Ale z drugiej strony to odpowiedź na to, co nas bardzo niepokoi. Coraz częściej docierają do nas bowiem informacje, że bezcenne pamiątki, nie tylko w wymiarze rodzinnym, ale też w wymiarze całego państwa, narodu, dokumenty historyczne trafiają na śmietniki" - opowiadała podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

Jak zaznaczyła, ma to związek z faktem, że coraz częściej dokumenty, zdjęcia, pamiątki trafiają w ręce ludzi, które nie do końca zdają sobie sprawę z ich wartości. "I trudno ich nawet winić, bo uświadomiliśmy sobie, że brakuje takiej społecznej kampanii informacyjnej, która by mówiła o tym, że domowe archiwa, albumy, historie poszczególnych rodzin są ważne z punktu widzenia narodu i Polski. Bo to przecież z historii poszczególnych osób składa się historia całego państwa" - powiedziała.

"I +Archiwum Pełne Pamięci+ ma być tym miejscem i tą akcją, która rozpropaguje apel do naszych rodaków w kraju i na świecie, a także do osób, które wejdą w posiadanie takich dokumentów, by zanim zdecydują się je wyrzucić zgłosili się do nas. Z drugiej strony to +Archiwum+ jest realizacją misji IPN. Jednym z naszych głównych zadań jest bowiem ocalenie pamięci o tych pokoleniach, które walczyły, oddawały życie, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju" - zaakcentowała Kruk.

Podkreśliła, że celem jest dotarcie do wszystkich pokoleń. "Do tych najstarszych, którzy mają świadomość wagi przechowywanych dokumentów, ale z oczywistych względów trudno im się z nimi rozstać. A także do tych ze średniego i najmłodszego pokolenia. Dlatego będziemy sięgać po wszystkie dostępne środki. Oczywiście będą to tradycyjne metody - plakaty, ulotki, spotkania" - relacjonowała.

"Ale obecnie medium dającym największe możliwości jest internet. Stąd portal +Archiwum Pełne Pamięci+ mający być miejscem, z którego będzie można czerpać informacje. Chcemy też by pojawiały się tam przykładowe dokumenty, które będziemy przejmować. W związku z tym, że chcemy dotrzeć do materiałów rozsianych po całym świecie, portal będzie po także po angielsku, rosyjsku, niemiecku, a w przyszłości także po hiszpańsku. By każdy, kto będzie chciał znaleźć informacje co z takimi dokumentami zrobić, mógł je tam uzyskać" - wyjaśniła dyrektor Archiwum IPN.

Dla Instytutu ważne jest by bezcenne pamiątki po naszych przodkach "nie lądowały na śmietniku", tylko budowały narodowy zasób archiwalny. "I tak naprawdę do tego zmierza ta inicjatywa. Chcemy zaapelować do społeczeństwa, by razem z nami budowało ten narodowy zasób archiwalny. By poczuli się współodpowiedzialni za to dziedzictwo. I chcemy ich zaprosić, by razem z nami tę pamięć o wcześniejszych pokoleniach ocalili. Chcemy też nawiązać kontakt z ludźmi, by nie tylko przekazali nam swoje dokumenty, ale opowiedzieli swoje historie" - mówiła Kruk.

Portal ma być więc rodzajem centrum informacyjnego, w jaki sposób można do IPN przekazać materiały archiwalne, fotografie, różnego rodzaju pamiątki. "Na portalu prezentujemy już kilka przykładowych kolekcji, które trafiły do naszego zasobu. Zamieszczamy także informacje, sposób w jaki można do nas te dokumenty przekazywać. Można się z nami kontaktować drogą mailową, telefonicznie czy osobiście. Zależy nam by dotrzeć do wszystkich osób będących w posiadaniu materiałów archiwalnych, które nie mają potrzeby przechowywania ich w swoich domach" - powiedziała.

Prezes IPN Jarosław Szarek dodał, że ta inicjatywa ma służyć uratowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, pamiątek naszej historii, których wiele utraciliśmy przez nasze XX-wieczne losy. "Zbyt duże straty ponieśliśmy, by lekkomyślnie podchodzić do tego naszego dziedzictwa, stąd ta inicjatywa. Zachęcamy państwa do pomocy nam w tym dziele. My to będziemy gromadzić, zabezpieczać, konserwować, by następne pokolenia mogły z tych zasobów korzystać" - podsumował Szarek. (PAP)

fot. [PAP]

as/PAP


Warto poczytać

 1. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 2. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 3. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

 4. 1270dachau 31.01.2018

  Historyk: Niemcy tworzyli obozy koncentracyjne według planu, wzorem był KL Dachau

  Podstawą do budowania obozów koncentracyjnych było rozporządzenie Hitlera z lutego 1933 r. - przypomniała w rozmowie z PAP historyk IPN dr Anna Jagodzińska

 5. 1270auschwitz01 23.01.2018

  75 lat temu Niemcy rozstrzelali w Auschwitz 53 więźniów Polaków

  75 lat temu Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w obozie Auschwitz 53 więźniów Polaków, podejrzanych o działalność przeciw SS i przygotowywanie ucieczek

 6. 1270warszawawruinie 17.01.2018

  Cichociemny: 17 stycznia 1945 r. przekroczyłem zamarzniętą Wisłę - zobaczyłem puste miasto

  17 stycznia 1945 r. do niemal doszczętnie zniszczonej Warszawy wkroczyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, ponieważ dowództwo niemieckie wycofało większość swoich sił ze stolicy

 7. 1270lbasiaotwinowska 16.01.2018

  Zmarła Barbara Otwinowska, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski

  - W wieku 94 lat zmarła prof. Barbara Otwinowska, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, wieloletni pracownik Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk

 8. 1270wielkiwodzpolskiejarmiiantonii 15.01.2018

  Sasin: zasługi Macierewicza nie do wymazania ze stron polskiej historii

  Antoni Macierewicz jako minister obrony zasłużył się ojczyźnie w sposób, który nie wymaże go nigdy ze stronic polskiej historii; dzisiaj Polska jest dużo bezpieczniejszym krajem, niż dwa lata temu - ocenił w poniedziałek Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook