Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

IPN namawia do przekazywania dokumentów

19.05.2017
IPN-fdfsdadasdg
IPN namawia do przekazywania dokumentów

IPN zachęca do przekazywania archiwaliów np. dokumentów lub zdjęć dotyczących najnowszej historii Polski. Uruchamia też nowy portal "Archiwum Pełne Pamięci" informujący jak można przekazać te materiały i prezentujący przykłady już przekazanych kolekcji.

"+Archiwum Pełne Pamięci+ to z jednej strony odpowiedź na to, co w naszej codziennej archiwalnej pracy zauważyliśmy. W zasadzie od początku naszego istnienia zjawiali się bowiem u nas ludzie, którzy chcieli nam coś przekazać. Znacznie częstsze jest to w ostatnim okresie. Ale z drugiej strony to odpowiedź na to, co nas bardzo niepokoi. Coraz częściej docierają do nas bowiem informacje, że bezcenne pamiątki, nie tylko w wymiarze rodzinnym, ale też w wymiarze całego państwa, narodu, dokumenty historyczne trafiają na śmietniki" - opowiadała podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

Jak zaznaczyła, ma to związek z faktem, że coraz częściej dokumenty, zdjęcia, pamiątki trafiają w ręce ludzi, które nie do końca zdają sobie sprawę z ich wartości. "I trudno ich nawet winić, bo uświadomiliśmy sobie, że brakuje takiej społecznej kampanii informacyjnej, która by mówiła o tym, że domowe archiwa, albumy, historie poszczególnych rodzin są ważne z punktu widzenia narodu i Polski. Bo to przecież z historii poszczególnych osób składa się historia całego państwa" - powiedziała.

"I +Archiwum Pełne Pamięci+ ma być tym miejscem i tą akcją, która rozpropaguje apel do naszych rodaków w kraju i na świecie, a także do osób, które wejdą w posiadanie takich dokumentów, by zanim zdecydują się je wyrzucić zgłosili się do nas. Z drugiej strony to +Archiwum+ jest realizacją misji IPN. Jednym z naszych głównych zadań jest bowiem ocalenie pamięci o tych pokoleniach, które walczyły, oddawały życie, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju" - zaakcentowała Kruk.

Podkreśliła, że celem jest dotarcie do wszystkich pokoleń. "Do tych najstarszych, którzy mają świadomość wagi przechowywanych dokumentów, ale z oczywistych względów trudno im się z nimi rozstać. A także do tych ze średniego i najmłodszego pokolenia. Dlatego będziemy sięgać po wszystkie dostępne środki. Oczywiście będą to tradycyjne metody - plakaty, ulotki, spotkania" - relacjonowała.

"Ale obecnie medium dającym największe możliwości jest internet. Stąd portal +Archiwum Pełne Pamięci+ mający być miejscem, z którego będzie można czerpać informacje. Chcemy też by pojawiały się tam przykładowe dokumenty, które będziemy przejmować. W związku z tym, że chcemy dotrzeć do materiałów rozsianych po całym świecie, portal będzie po także po angielsku, rosyjsku, niemiecku, a w przyszłości także po hiszpańsku. By każdy, kto będzie chciał znaleźć informacje co z takimi dokumentami zrobić, mógł je tam uzyskać" - wyjaśniła dyrektor Archiwum IPN.

Dla Instytutu ważne jest by bezcenne pamiątki po naszych przodkach "nie lądowały na śmietniku", tylko budowały narodowy zasób archiwalny. "I tak naprawdę do tego zmierza ta inicjatywa. Chcemy zaapelować do społeczeństwa, by razem z nami budowało ten narodowy zasób archiwalny. By poczuli się współodpowiedzialni za to dziedzictwo. I chcemy ich zaprosić, by razem z nami tę pamięć o wcześniejszych pokoleniach ocalili. Chcemy też nawiązać kontakt z ludźmi, by nie tylko przekazali nam swoje dokumenty, ale opowiedzieli swoje historie" - mówiła Kruk.

Portal ma być więc rodzajem centrum informacyjnego, w jaki sposób można do IPN przekazać materiały archiwalne, fotografie, różnego rodzaju pamiątki. "Na portalu prezentujemy już kilka przykładowych kolekcji, które trafiły do naszego zasobu. Zamieszczamy także informacje, sposób w jaki można do nas te dokumenty przekazywać. Można się z nami kontaktować drogą mailową, telefonicznie czy osobiście. Zależy nam by dotrzeć do wszystkich osób będących w posiadaniu materiałów archiwalnych, które nie mają potrzeby przechowywania ich w swoich domach" - powiedziała.

Prezes IPN Jarosław Szarek dodał, że ta inicjatywa ma służyć uratowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, pamiątek naszej historii, których wiele utraciliśmy przez nasze XX-wieczne losy. "Zbyt duże straty ponieśliśmy, by lekkomyślnie podchodzić do tego naszego dziedzictwa, stąd ta inicjatywa. Zachęcamy państwa do pomocy nam w tym dziele. My to będziemy gromadzić, zabezpieczać, konserwować, by następne pokolenia mogły z tych zasobów korzystać" - podsumował Szarek. (PAP)

fot. [PAP]

as/PAP


Warto poczytać

 1. kust67 26.05.2017

  Lech Kaczyński uhonorowany pośmiertnie

  Lech Kaczyński został pośmiertnie uhonorowany w piątek nagrodą IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. To 16. edycja wyróżnienia przyznawanego za aktywne upamiętnianie historii narodu polskiego w latach 1939-89.

 2. polxx5 25.05.2017

  69 lat temu zginął rtm. Witold Pilecki

  69 lat temu, 25 maja 1948 r., władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

 3. IMG4290t5583fdb2m800x69226494 24.05.2017

  Lech Kaczyński laureatem nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej"

  Instytut Pamięci Narodowej ogłosił w środę laureatów nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej", która przyznawana jest za aktywne upamiętnianie historii narodu polskiego w latach 1939-1989. Wśród wyróżnionych osób i instytucji jest prezydent Lech Kaczyński.

 4. Pilecki4-1456v456sv5a6vb 23.05.2017

  „Panny Wyklęte” w hołdzie Pileckiemu

  Pod hasłem „Chwała Rotmistrzowi!” w murach dawnego więzienie MBP przy Rakowieckiej odbędzie się specjalny koncert w hołdzie Witoldowi Pileckiemu.

 5. pulkownik-Kuklinski-dfhjdgfvh 23.05.2017

  33 lata temu sąd skazał Kuklińskiego na śmierć

  Pułkownik przekazał Amerykanom ponad 40 tys. stron dokumentów, m.in. dotyczących wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

 6. Polska-wielki-Projekt-fffggddddssssshghfg 22.05.2017

  O II wojnie na Kongresie "Polska Wielki Projekt"

  "Zwycięża widzenie II wojny na masową skalę, że dobrzy wygrali, a źli przegrali".

 7. RuszarJozef 20.05.2017

  Ruszar: "Niczego nie żałuję"

  - Niczego nie żałuję z tamtych czasów - mówi Józef Ruszar, jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook