Jedynie prawda jest ciekawa


IPN będzie szukał żołnierzy "Bartka"

21.03.2016

Wytypowano już kilka miejsc, w których mogą spoczywać żołnierze oddziału Henryka Flame.

W przyszłym roku IPN będzie poszukiwał w Bielsku-Białej szczątków zamordowanych w 1946 r. przez UB żołnierzy NSZ ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego "Bartka" - dowiedziała się PAP od prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który prowadzi w Instytucie badania.

W Bielsku-Białej jest kilka miejsc, w których prawdopodobnie spoczywają żołnierze "Bartka". Według świadków ubowcy zakopywali ich ciała m.in. przy siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku oraz Białej. Żołnierze Wyklęci mogą spoczywać też w Cieszynie.

Prof. Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, poinformował PAP, że dotychczas w Bielsku-Białej nie było poszukiwań. Działania takie prowadzone będę w przyszłym roku. Profesor zaznaczył jednak, że do czasu zakończenia badań źródłowych i wskazania miejsc przyszłych poszukiwań nie może udzielić żadnych informacji.

Aleksandra Namysło w artykule o pochówkach ofiar UB, opublikowanym w 2002 r. przez IPN w broszurze poświęconej podziemiu niepodległościowemu na Podbeskidziu, wymieniła kilka miejsc w Bielsku-Białej i okolicy, gdzie mogą spoczywać żołnierze "Bartka". To m.in. siedziby UBP.

W Bielsku za budynkiem UBP zakopano ciało sierż. Edwarda Michalika "Kanara". Jego krewna Aurelia Włoch powiedziała PAP, że wuja zdradziła narzeczona, która współpracowała z ubowcami. Żołnierz wpadł w zasadzkę urządzoną w lipcu 1946 r. w domu rodziny Czyloków w Zabrzegu, gdzie miał się spotkać z grupą "Wędrowiec". Gdy wszedł na posesję dostrzegł, że jest otoczony. W czasie zatrzymania próbował popełnić samobójstwo, lecz tylko się postrzelił. Jeden z ubowców dobił go kolbą karabinu. Zwłoki przewieziono do Bielska i pogrzebano na śmietnisku znajdującym się na zapleczu budynku UBP. Aleksandra Namysło nie wyklucza, że może tam spoczywać też związana z grupą "Bartka" Karol Czorny, zamordowany w listopadzie 1945 r.

W latach 70. na podwórzu dawnej siedziby UBP, którą zajęła później przychodnia lekarska, prowadzone były prace remontowe. Robotnicy natrafili wówczas na ludzkie kości. Służba Bezpieczeństwa nakazała je zakopać.

Krewna "Kanara" Aurelia Włoch nie kryła radości na wieść o planowanych pracach poszukiwawczych. "Wciąż wierzę, że go odnajdziemy. Czuję, że ten moment jest coraz bliżej. Rezerwujemy dla niego miejsce w rodzinnym grobowcu" - powiedziała.

Aleksandra Namysło wymienia także inne miejsca pochówków. To m.in. podwórze budynku UBP w Białej oraz park nad rzeką Białą. Badacz losów żołnierzy "Bartka" Bogdan Ścibut w rozmowie z PAP wskazał także  teren obecnego szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej, który służył niegdyś jako koszary. Ciała ośmiu żołnierzy miały zostać pochowane na śmietniku. Istnieje przypuszczenie, że podkomendni "Bartka" spoczywają w rejonie Cieszyna, m.in. w niewielkim parku  naprzeciw dawnej siedziby UBP.

Oddział "Bartka" był największym antykomunistycznym ugrupowaniem na Górnym Śląsku i w Beskidach. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Najgłośniejszą akcją było zajęcie 3 maja 1946 roku miejscowości Wisła w Beskidach.

Od lipca 1946 roku w oddziale działali agenci bezpieki. Ubowcy podając się za przedstawicieli sztabu Obszaru Zachodniego NSZ zorganizowali fikcyjny przerzut części zgrupowania na ziemie zachodnie, skąd żołnierze rzekomo mieli być przerzuceni do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Ostatni raz oddział widziano w 1946 r. w Szczyrku, a później w okolicy Baraniej Góry. W ten sposób wywieziono i zamordowano co najmniej 167 partyzantów - w trzech etapach, między 5 a 25 września 1946 roku. Miejsca kaźni zlokalizowano na Opolszczyźnie, pod Starym Grodkowem oraz na polanie koło wsi Barut.

W ubiegłym tygodniu w Starym Grodkowie zespół prof. Szwagrzyka odnalazł ludzkie szczątki oraz m.in. orzełki z czapek oraz dwa ryngrafy żołnierzy "Bartka". Nie ma wątpliwości, że należały one do podkomendnych Henryka Flamego. Poszukiwania będą tam kontynuowane.

Henryk Flame zdołał uciec. Po ogłoszeniu amnestii ujawnił się w marcu 1947 roku w Cieszynie. 1 grudnia 1947 roku został zabity przez milicjanta Rudolfa Dadaka w Zabrzegu koło Czechowic-Dziedzic.

mly/PAP

fot. [wPolityce.pl/M.Czutko]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook