Jedynie prawda jest ciekawa


II tom "Encyklopedii Solidarności"

25.01.2013

Drugi tom "Encyklopedii Solidarności", płyty CD i DVD z koncertem upamiętniającym górników z kopalni Wujek i drugi tom wspomnień Andrzeja Rozpłochowskiego - to najnowsze projekty Stowarzyszenia Pokolenie i Instytutu Pamięci Narodowej.

Wszystkie te wydawnictwa zostaną zaprezentowane w piątek w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności. W promocyjnym spotkaniu ma wziąć udział prezes IPN Łukasz Kamiński.

Na początku organizatorzy przedstawią zapis plenerowego multimedialnego widowiska, które odbyło się przy kopalni Wujek 16 grudnia 2011 r. - w 30. rocznicę krwawej pacyfikacji zakładu. W rocznicowym koncercie wystąpili m.in. Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz i Muniek Staszczyk.

Widowisko powstało dzięki współpracy z IPN. Teraz wydane zostało w formie tzw. digipacku, w którym znajdują się płyta CD i DVD wraz z folderem zawierającym teksty oraz opisującym wydarzenia z historii PRL, szczególnie Solidarności i pacyfikacji kopalni Wujek. Przedstawiciele IPN liczą, że materiał będzie chętnie wykorzystywany w szkołach.

Po prezentacji płyty oficjalnie zostanie pokazany drugi tom "Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976 - 1989". W spotkaniu wezmą udział niektórzy członkowie redakcji, czyli prezes Kamiński, redaktor naczelny tomu Grzegorz Waligóra i przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Przemysław Miśkiewicz.

"Encyklopedia Solidarności" stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976-1989. Drugi tom liczy ponad 500 stron. Aktualny, pełny zasób "Encyklopedii" jest dostępny na stronie internetowej www.encyklopedia-solidarnosci.pl. Drugi tom wersji książkowej zawiera ponad 1200 biogramów i haseł rzeczowych. "Encyklopedia" jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Pokolenie, IPN oraz Oficyny Wydawniczej Volumen.

W piątek w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności będzie też promowany drugi tom książki pt. "Postawią ci szubienicę" - wspomnień Andrzeja Rozpłochowskiego, lidera strajku w Hucie Katowice w 1980 r. W spotkaniu uczestniczyć będzie autor oraz kilku innych bohaterów wydarzeń sprzed lat.

Pierwszy tom wspomnień Rozpłochowskiego opowiadał o jego życiu do 1980 r. i opisywał historię strajku w Hucie Katowice w sierpniu 1980 r. Zapiski kończyły się wiosną 1981 r. W drugim tomie autor zamieścił wspomnienia z kolejnych miesięcy. W książce znalazło się wiele zdjęć i dokumentów z zasobów IPN.

Piątkowe spotkanie w Katowicach będzie też okazją do przedstawienia założeń akcji "Dziękujemy za wolność" oraz planów działania Fundacji Wdzięczności. Dokładnie w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w siedzibie IPN z prezesem Kamińskim spotkali się przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń zajmujących się pielęgnowaniem pamięci i opieką nad osobami zaangażowanymi w działalność opozycyjną w czasach PRL. Poinformowano wówczas o powstaniu inicjatywy, której celem ma być pomoc byłym opozycjonistom, będącym w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Według bardzo prowizorycznych obliczeń liczba osób potrzebujących natychmiastowej pomocy sięga kilku tysięcy.

PAP/run

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook