Jedynie prawda jest ciekawa


II tom "Encyklopedii Solidarności"

25.01.2013

Drugi tom "Encyklopedii Solidarności", płyty CD i DVD z koncertem upamiętniającym górników z kopalni Wujek i drugi tom wspomnień Andrzeja Rozpłochowskiego - to najnowsze projekty Stowarzyszenia Pokolenie i Instytutu Pamięci Narodowej.

Wszystkie te wydawnictwa zostaną zaprezentowane w piątek w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności. W promocyjnym spotkaniu ma wziąć udział prezes IPN Łukasz Kamiński.

Na początku organizatorzy przedstawią zapis plenerowego multimedialnego widowiska, które odbyło się przy kopalni Wujek 16 grudnia 2011 r. - w 30. rocznicę krwawej pacyfikacji zakładu. W rocznicowym koncercie wystąpili m.in. Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Olgierd Łukaszewicz i Muniek Staszczyk.

Widowisko powstało dzięki współpracy z IPN. Teraz wydane zostało w formie tzw. digipacku, w którym znajdują się płyta CD i DVD wraz z folderem zawierającym teksty oraz opisującym wydarzenia z historii PRL, szczególnie Solidarności i pacyfikacji kopalni Wujek. Przedstawiciele IPN liczą, że materiał będzie chętnie wykorzystywany w szkołach.

Po prezentacji płyty oficjalnie zostanie pokazany drugi tom "Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976 - 1989". W spotkaniu wezmą udział niektórzy członkowie redakcji, czyli prezes Kamiński, redaktor naczelny tomu Grzegorz Waligóra i przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie Przemysław Miśkiewicz.

"Encyklopedia Solidarności" stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976-1989. Drugi tom liczy ponad 500 stron. Aktualny, pełny zasób "Encyklopedii" jest dostępny na stronie internetowej www.encyklopedia-solidarnosci.pl. Drugi tom wersji książkowej zawiera ponad 1200 biogramów i haseł rzeczowych. "Encyklopedia" jest wspólnym przedsięwzięciem Stowarzyszenia Pokolenie, IPN oraz Oficyny Wydawniczej Volumen.

W piątek w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności będzie też promowany drugi tom książki pt. "Postawią ci szubienicę" - wspomnień Andrzeja Rozpłochowskiego, lidera strajku w Hucie Katowice w 1980 r. W spotkaniu uczestniczyć będzie autor oraz kilku innych bohaterów wydarzeń sprzed lat.

Pierwszy tom wspomnień Rozpłochowskiego opowiadał o jego życiu do 1980 r. i opisywał historię strajku w Hucie Katowice w sierpniu 1980 r. Zapiski kończyły się wiosną 1981 r. W drugim tomie autor zamieścił wspomnienia z kolejnych miesięcy. W książce znalazło się wiele zdjęć i dokumentów z zasobów IPN.

Piątkowe spotkanie w Katowicach będzie też okazją do przedstawienia założeń akcji "Dziękujemy za wolność" oraz planów działania Fundacji Wdzięczności. Dokładnie w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego w siedzibie IPN z prezesem Kamińskim spotkali się przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń zajmujących się pielęgnowaniem pamięci i opieką nad osobami zaangażowanymi w działalność opozycyjną w czasach PRL. Poinformowano wówczas o powstaniu inicjatywy, której celem ma być pomoc byłym opozycjonistom, będącym w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Według bardzo prowizorycznych obliczeń liczba osób potrzebujących natychmiastowej pomocy sięga kilku tysięcy.

PAP/run

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook