Jedynie prawda jest ciekawa


Historyk: Niemcy tworzyli obozy koncentracyjne według planu, wzorem był KL Dachau

31.01.2018
1270dachau
Historyk: Niemcy tworzyli obozy koncentracyjne według planu, wzorem był KL Dachau

Podstawą do budowania obozów koncentracyjnych było rozporządzenie Hitlera z lutego 1933 r. - przypomniała w rozmowie z PAP historyk IPN dr Anna Jagodzińska. Dodała, że właśnie w tym roku powstał obóz w Dachau, na którym Niemcy wzorowali obozy budowane później w okupowanej przez nich Europie.

"Niemieckie obozy koncentracyjne w historii XX wieku stały się miejscem największego ludobójstwa i barbarzyństwa, zaplanowanego i zrealizowanego przez Niemców" - powiedziała historyk IPN dr Anna Jagodzińska.

Jak wspomniała, podstawą do ich zakładania było rozporządzenie Adolfa Hitlera z 22 lutego 1933 r. "o ochronie narodu i państwa". Historyk podkreśliła, że nazizm niemiecki (hitlerowski) opierał się na teorii rasowej, głosił istnienie rasy ludzkiej "niższej i wyższej". Do tej "wyższej" zaliczono rasę aryjską, a więc Niemców.

22 marca 1933 r., po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, z rozkazu Heinricha Himmlera powstał pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny na terenie Niemiec - KL Dachau. Ten obóz stał się "Musterlager" (obóz wzorcowy - PAP) dla prawie wszystkich powstających niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady budowanych na terenie Niemiec i krajów okupowanej Europy.

Pierwszymi więźniami KL Dachau byli przeciwnicy nazizmu, przestępcy kryminalni, potem umieszczano w nim Żydów, homoseksualistów, a od 1939/1940 do dnia wyzwolenia 29 kwietnia 1945 roku obywateli okupowanej Europy, przede wszystkim Polaków. Przez Dachau przeszło około 250 tys. osób, w tym około 40 tys. Polaków.

Historyk przypomniała, że do obozu zsyłano przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji, a Dachau stał się także centralnym ośrodkiem eksterminacji duchowieństwa, przede wszystkim polskiego, które traktowano ze szczególnym okrucieństwem.

W jej ocenie Niemcy doskonale wiedzieli, że likwidując inteligencję, a przy tym także polski Kościół, będą mogli łatwiej zarządzać Polakami. Jak mówiła: "tutaj na terenie Wielkopolski, czyli terenu byłego zaboru pruskiego, Niemcy nigdy nie zapomnieli Polakom 11 listopada 1918 roku - uzyskania niepodległości, również zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

I już w 1938 roku poprzez V kolumnę, czyli Niemców mieszkających na terytorium Polski, utworzono tzw. listy proskrypcyjne, na których umieszczono 60 tysięcy nazwisk Polaków, przeznaczonych do eksterminacji".

Jak wskazała Jagodzińska, "natychmiast po 8 października 1939 roku, kiedy już zaczęła działać administracja niemiecka na terenach wcielonych do niemieckiej Rzeszy (Wielkopolski i Pomorza) wykonywano - na podstawie sporządzonych list w "Akcji Tannenberg" - publicznie egzekucje we wszystkich miasteczkach Warthegau (Kraju Warty - PAP). Jak dodała, tych, których nie rozstrzelano, wywożono do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Dachau.

Historyk zwróciła również uwagę na to, że wszystkie obozy koncentracyjne na terenie okupowanej Polski (około 435) i na terenie okupowanej Europy zakładali Niemcy. I dodała, że wśród 6 mln Polaków, którzy zginęli podczas wojny, było 3 mln polskich Żydów.

"Łącznie przez obozy niemieckie przeszło około 18 milionów ludzi, z czego 11 milionów zginęło" - powiedziała Jagodzińska. Zwróciła uwagę, że nie można zapominać też o tym, że Niemcy wykorzystywali obywateli podbitych krajów do niewolniczej pracy przymusowej. "Tych pracowników przymusowych, pracujących dla Niemców, było ok. 20 milionów; Polaków 2 miliony na samym terenie Niemiec" - powiedziała.

Jak wyliczała, oprócz niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych były jeszcze obozy zagłady, obozy przejściowe i przesiedleńcze dla osób internowanych (np. Łodzi czy Konstantynowie Łódzkim), wywożonych później do obozów koncentracyjnych); obozy jenieckie, obozy pracy, obozy germanizacyjne.

(PAP) 

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook