Jedynie prawda jest ciekawa


Historyk: Niemcy tworzyli obozy koncentracyjne według planu, wzorem był KL Dachau

31.01.2018
1270dachau
Historyk: Niemcy tworzyli obozy koncentracyjne według planu, wzorem był KL Dachau

Podstawą do budowania obozów koncentracyjnych było rozporządzenie Hitlera z lutego 1933 r. - przypomniała w rozmowie z PAP historyk IPN dr Anna Jagodzińska. Dodała, że właśnie w tym roku powstał obóz w Dachau, na którym Niemcy wzorowali obozy budowane później w okupowanej przez nich Europie.

"Niemieckie obozy koncentracyjne w historii XX wieku stały się miejscem największego ludobójstwa i barbarzyństwa, zaplanowanego i zrealizowanego przez Niemców" - powiedziała historyk IPN dr Anna Jagodzińska.

Jak wspomniała, podstawą do ich zakładania było rozporządzenie Adolfa Hitlera z 22 lutego 1933 r. "o ochronie narodu i państwa". Historyk podkreśliła, że nazizm niemiecki (hitlerowski) opierał się na teorii rasowej, głosił istnienie rasy ludzkiej "niższej i wyższej". Do tej "wyższej" zaliczono rasę aryjską, a więc Niemców.

22 marca 1933 r., po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, z rozkazu Heinricha Himmlera powstał pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny na terenie Niemiec - KL Dachau. Ten obóz stał się "Musterlager" (obóz wzorcowy - PAP) dla prawie wszystkich powstających niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady budowanych na terenie Niemiec i krajów okupowanej Europy.

Pierwszymi więźniami KL Dachau byli przeciwnicy nazizmu, przestępcy kryminalni, potem umieszczano w nim Żydów, homoseksualistów, a od 1939/1940 do dnia wyzwolenia 29 kwietnia 1945 roku obywateli okupowanej Europy, przede wszystkim Polaków. Przez Dachau przeszło około 250 tys. osób, w tym około 40 tys. Polaków.

Historyk przypomniała, że do obozu zsyłano przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji, a Dachau stał się także centralnym ośrodkiem eksterminacji duchowieństwa, przede wszystkim polskiego, które traktowano ze szczególnym okrucieństwem.

W jej ocenie Niemcy doskonale wiedzieli, że likwidując inteligencję, a przy tym także polski Kościół, będą mogli łatwiej zarządzać Polakami. Jak mówiła: "tutaj na terenie Wielkopolski, czyli terenu byłego zaboru pruskiego, Niemcy nigdy nie zapomnieli Polakom 11 listopada 1918 roku - uzyskania niepodległości, również zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

I już w 1938 roku poprzez V kolumnę, czyli Niemców mieszkających na terytorium Polski, utworzono tzw. listy proskrypcyjne, na których umieszczono 60 tysięcy nazwisk Polaków, przeznaczonych do eksterminacji".

Jak wskazała Jagodzińska, "natychmiast po 8 października 1939 roku, kiedy już zaczęła działać administracja niemiecka na terenach wcielonych do niemieckiej Rzeszy (Wielkopolski i Pomorza) wykonywano - na podstawie sporządzonych list w "Akcji Tannenberg" - publicznie egzekucje we wszystkich miasteczkach Warthegau (Kraju Warty - PAP). Jak dodała, tych, których nie rozstrzelano, wywożono do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Dachau.

Historyk zwróciła również uwagę na to, że wszystkie obozy koncentracyjne na terenie okupowanej Polski (około 435) i na terenie okupowanej Europy zakładali Niemcy. I dodała, że wśród 6 mln Polaków, którzy zginęli podczas wojny, było 3 mln polskich Żydów.

"Łącznie przez obozy niemieckie przeszło około 18 milionów ludzi, z czego 11 milionów zginęło" - powiedziała Jagodzińska. Zwróciła uwagę, że nie można zapominać też o tym, że Niemcy wykorzystywali obywateli podbitych krajów do niewolniczej pracy przymusowej. "Tych pracowników przymusowych, pracujących dla Niemców, było ok. 20 milionów; Polaków 2 miliony na samym terenie Niemiec" - powiedziała.

Jak wyliczała, oprócz niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych były jeszcze obozy zagłady, obozy przejściowe i przesiedleńcze dla osób internowanych (np. Łodzi czy Konstantynowie Łódzkim), wywożonych później do obozów koncentracyjnych); obozy jenieckie, obozy pracy, obozy germanizacyjne.

(PAP) 

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook