Jedynie prawda jest ciekawa

Historycy: pod murem berlińskim zginęło 140 osób

10.08.2017

- Niemieccy naukowcy natrafili w archiwach na ślady kolejnej osoby, która zginęła podczas próby sforsowania muru berlińskiego w czasie ucieczki z NRD do Berlina Zachodniego. Liczba ofiar wschodnioniemieckich pograniczników wzrosła tym samym do co najmniej 140.

Najnowszą zidentyfikowaną ofiarą jest radziecki żołnierz Władimir Iwanowicz Odincow - poinformowało w czwartek Centrum Historii Współczesnej w Poczdamie i Fundacja Mur Berliński. 

18-letni rekrut Armii Czerwonej został śmiertelnie postrzelony 2 lutego 1979 roku podczas ucieczki przez graniczne umocnienia między miejscowością Seeburg w Brandenburgii i dzielnicą Berlina Zachodniego Spandau na północy miasta. 

Prace badawcze dotyczące śmiertelnych incydentów na wyznaczonej przez mur granicy między stolicą NRD Berlinem Wschodnim a Berlinem Zachodnim są kontynuowane pomimo zakończenia projektu poświęconego temu zagadnieniu. 

W czerwcu zespół naukowców z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie przedstawił wyniki badań dotyczących liczby zabitych na liczącej 1400 km granicy lądowej między dwoma państwami niemieckimi - RFN i NRD. Naukowcy opisali 327 udokumentowanych przypadków śmierci na tej granicy. Większość ofiar to osoby poniżej 35. roku życia.    

Białą plamą pozostają próby ucieczki drogą morską przez Bałtyk. 

W najbliższą niedzielę przedstawiciele niemieckich władz uczczą pamięć ofiar reżimu NRD, składając wieńce i kwiaty w miejscach związanych z ucieczkami przez mur. 

Odgradzający Berlin Wschodni od zachodniej części miasta mur został zbudowany przez władze NRD 13 sierpnia 1961 roku. Będący w rzeczywistości rozbudowanym systemem zasieków z drutu kolczastego, urządzeń samostrzelających, pasów zaoranej ziemi i dwóch linii muru oraz wież wartowniczych udoskonalany był do końca lat 80. 

Przedstawiany przez wschodnioniemiecką propagandę jako "zapora przeciwko imperializmowi mająca ratować pokój", był w rzeczywistości instrumentem mającym przerwać masowe ucieczki Niemców ze wschodu do RFN. Liczący 155 kilometrów mur dzielił miasto przez 28 lat - do 9 listopada 1989 roku. 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

 fot. wikimedia commons

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook