Jedynie prawda jest ciekawa


Harcerze odwiedzili ppłk. Makowieckiego

19.06.2016

O przedwojennym harcerstwie, znaczeniu patriotycznego wychowania i przygodach na szlaku drugiej wojny światowej mówił harcerzom z 23. szczepu warszawskich drużyn harcerskich i zuchowych "Pomarańczarnia" 99-letni ppłk. Zbigniew Makowiecki.

Ośmiu harcerzy z "Pomarańczarni" spotkało się z ppłk. Makowieckim w sobotę podczas krótkiej wizyty w Londynie. Nastolatkowie odwiedzili go w jego domu na Ealingu, dzielnicy na zachodzie miasta z jedną z najwyższych populacji Polaków. Właśnie tam osiedliła się znaczna część tzw. Emigracji niepodległościowej w trakcie lub po drugiej wojnie światowej, a Makowiecki podkreślał, że dzięki temu ma w okolicy szereg polskich sklepów.

W trakcie kilkugodzinnego spotkania, Makowiecki - który był drużynowym "Pomarańczarni" w latach 30. ubiegłego wieku, a następnie wraz z 3. Pułkiem Strzelców Konnych walczył w kampanii wrześniowej - wspominał swoje doświadczenia związane z harcerstwem, a także drugą wojną światową i życiem na przymusowej emigracji.

Jak wspominał w rozmowie z PAP Makowiecki, w jego czasach "harcerstwo było niesłychanie popularne". "Zaryzykuję, że jeżeli w gimnazjum było 250 chłopców to mieliśmy 225 harcerzy. Szkoła miała swój sztandar i drużyna miała swój sztandar, ale dla mnie zawsze ważniejsza była drużyna. Bardziej czuliśmy się harcerzami niż uczniami" - mówił.

Makowiecki podkreślił, że pomimo politycznie podzielonej II Rzeczpospolitej, w harcerstwie "nie było żadnych konfliktów". "Można było dać większy nacisk na stronę piłsudczyków lub endeków, ale tego na szczęście nie było. Tak samo się przyjaźniliśmy, kochaliśmy. To była bardzo dobra cecha harcerstwa, że wyrównywało te różnice" - zaznaczył.

Weteran wspominał, że w czasie pracy z młodymi harcerzami kluczowe było podkreślenie polskiego patriotyzmu, do tego stopnia, że czasami podkolorowywali historię. "Mówiliśmy o polskiej historii, często dosyć... fałszywie, wykazując się pewną stronniczością na naszą korzyść" - śmiał się. "Ja nie jestem historykiem, ale wiem, że po kongresie wiedeńskim stworzono Królestwo Kongresowe. Nas uczono, że to było polskie królestwo. To nie było przecież polskie, to byli nasi zaborcy, ale my troszkę ten bębenek podbijaliśmy, podkreślaliśmy Polskę" - przywoływał ze śmiechem.

Makowiecki śmiał się, że w okolicy jest znany jako "polski kawalerzysta, który szedł na niemieckie czołgi" i polski sobowtór męża królowej, księcia Edynburga Filipa. "Szereg osób w Londynie i poza nim mówiło mi, że jestem +księciem Edynburga+. (...) On zbrzydł na starość, przecież on prawie w moim wieku, kilka lat młodszy" - żartował.

Harcerze wręczyli weteranowi pamiątkowe upominki, a także razem obejrzeli historyczne nagranie z obozu w 1935 roku, w którym Makowiecki prawdopodobnie wziął udział. Podczas kilkuminutowego klipu, druh przyglądał się ze wzruszeniem i radością nagraniu, a nawet podśpiewywał fragmenty harcerskich piosenek.

"Dotarliśmy do druha Makowieckiego w taki sposób, że historyk naszego szczepu pan Sławek Chmielewski wyszukał nazwisko w internecie, (...) napisał w 2008 roku list i druh Makowiecki odpisał. Teraz przy okazji wycieczki do Anglii postanowiliśmy go odwiedzić" - tłumaczył w rozmowie z PAP Franek Paciorek z "Pomarańczarni, uczeń warszawskiego gimnazjum im. Stefana Batorego.

"To bardzo cenne doświadczenie, żeby porozmawiać z taką osobą i dowiedzieć się rzeczy, których nie wyczytamy na Wikipedii lub w internecie" - podkreślił, dodając, że jako harcerz tego samego szczepu może "brać z niego przykład".

Znaczenie pedagogiczne tej wizyty podkreślała również Klaudia Osika, wychowawczyni grupy harcerzy. "Pan Makowiecki był uczniem naszej szkoły i harcerzem - to dla nich niesamowite doświadczenie. Nie tylko dzieci, ale każdy z nas bardziej pamięta osobiste spotkania, opowieści, niż tekst czytany" - podkreśliła.

"Zapadły mi w pamięć słowa mojego ucznia, harcerza Lecha, który powiedział, że to dla nich ogromna lekcja nie tylko z doświadczeń indywidualnego człowieka, ale też historii naszej szkoły i polskiego państwa walczącego, co potwierdza, że takie spotkania mają ogromną wartość" - powiedziała Osika.

Gah/PAP

[fot. YouTube]


Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook