Jedynie prawda jest ciekawa


Halina Partyka o pomocy żydowskiej rodzinie

06.11.2016

Rodzina Haliny Partyki ukrywała żydowską rodzinę Kominiarzów najpierw w niewykończonej części swojego domu na Lubelszczyźnie.

Rodzina Haliny Partyki ukrywała żydowską rodzinę Kominiarzów najpierw w niewykończonej części swojego domu na Lubelszczyźnie, a gdy nasiliły się represje, w specjalnie przygotowanej ziemiance w lesie. Po wojnie obie rodziny latami do siebie pisały.

Halina Partyka opowiedziała PAP o tym, jak na co dzień wyglądało ukrywanie żydowskiej rodziny. Jej ojciec Marian Mańkowski, mimo obaw, zgodził się ocalić rodzinę Mosze Kominiarza.

"Siedzimy, jemy obiad i oni byli. (...) Patrzymy jadą ciężarowe samochody, z których wyskakują Niemcy i lecą. Mój ojciec bez namysłu otworzył piwnicę, a piwnica była szczelna, zamykana na śrubę. Ojciec odkręcił to i oni wskoczyli. (...) Za jakiś czas, może pół godziny, przyszli Niemcy i kazali nam iść do szkoły, na plac, zostawić otwarte. Poszliśmy tam, a oni chodzili po domach. Ci w piwnicy słyszeli dłubanie, próbowali otworzyć, ale to się nie dało otworzyć i tylko słyszeli te buty ciężkie, jak chodzili" - tłumaczy Partyka.

Latem 1941 roku, gdy Niemcy rozpoczęli deportacje Żydów z Lubelszczyzny do gett, rodzina Mańkowskich dała schronienie rodzinie Kominiarzów. Ojciec Haliny Partyki znał się z Mosze Kominiarzem z czasów wojny polsko-bolszewickiej.

Początkowo Kominiarzowie ukrywali się w niewykończonej części domu Mańkowskich. Ponieważ Niemcy często przeszukiwali wieś w poszukiwaniu Żydów, wkrótce konieczne stało się znalezienie bezpieczniejszej kryjówki. "Mój ojciec zrobił z Mosze taką kryjówkę w dużej kopie słomy, która była zastawiona budą dla psa, także nikt tam nie podszedł".

Gdy nasiliły się represje wobec Żydów, zbudowali rodzinie Kominiarzów w lesie ziemiankę i przynosili im jedzenie. Mosze, Szprynca, Fryma Kominiarz przeżyli wojnę.

Tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przyznawany jest przez jerozolimski instytut Yad Vashem osobom, które z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich ratowały Żydów z Zagłady podczas II wojny światowej. Wręczeniu odznaczenia (często przyznawanego pośmiertnie) towarzyszy uwiecznienie nazwiska na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych Yad Vashem oraz nadanie honorowego obywatelstwa Izraela.

Na medalu znajduje się sentencja: "Kto ratuje jedno życie, ten jakby ratował cały świat". W styczniu 2016 r. liczba odznaczonych na całym świecie wynosiła 26 120 osób. Polacy stanowią największą grupę wśród Sprawiedliwych - jest ich 6620.

[Medale i dyplomy honorowe przyznane pośmiertnie grupie polskich Sprawiedliwych w 2012, fot. Michał Józefaciuk/Senat RP/wikimediacommons.org/CC BY-SA 3.0]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook