Jedynie prawda jest ciekawa


"Gryf Pomorski" na wystawie IPN

18.01.2013

„Gryf Pomorski” – wojskowo-cywilna organizacja konspiracyjna, działająca głównie na Pomorzu w latach 1941-1945 jest przedmiotem wystawy przygotowanej przez gdański oddział IPN. Ekspozycję mogą wypożyczać szkoły czy lokalne muzea.

Jak poinformowała autorka wystawy - Barbara Męczykowska z pionu edukacyjnego gdańskiego oddziału IPN - na ekspozycję złoży się 15 paneli prezentujących m.in. genezę organizacji, jej działalność cywilną oraz partyzancką, najaktywniejszych działaczy, a także represje, jakie spotykały jej członków zarówno w czasie II wojny światowej, jak i po niej.

Na każdym z paneli zamieszczono krótki tekst omawiający dane zagadnienie, związane z nim wybrane dokumenty - listy, plany, mapy, oficjale pisma - a także zdjęcia. Właśnie fotografie są – zdaniem autorki - najcenniejszą częścią ekspozycji. - Zdjęć związanych z  działalnością organizacji jest po prostu niewiele - wyjaśniła Męczykowska dodając, że udało jej się pozyskać zdjęcia z archiwów IPN raz lokalnych muzeów, a także z prywatnych zasobów.

Wystawa nosząca tytuł "Tajna Organizacja Wojskowa >>Gryf Pomorski<<" będzie miała swoją premierę w przyszłym tygodniu w Zespole Kształcenia i Wychowania w Gołubiu. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo: w okolicy Gołubia w nocy z 4 na 5 marca 1944 r. został zastrzelony przez funkcjonariusza gestapo Józef Dambek, prezes TOW "Gryf Pomorski".

Z Gołubia pod koniec stycznia wystawa pojedzie do mieszczącej się także na Kaszubach Kamienicy Szlacheckiej, gdzie przez kilka dni będzie prezentowana w tamtejszej szkole. Inne placówki edukacyjne czy muzea mogą zgłaszać do gdańskiego IPN chęć wypożyczenia wystawy.

Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski" była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną podziemną regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

Organizacja liczyła około 6 tys., a w szczytowym momencie nawet 18-20 tys. członków. Część z nich działała w partyzantce, zamieszkując zbudowane w ustronnych, zamaskowanych miejscach bunkry. "Gryf" pomagał także ludności cywilnej, organizując dla niej żywność i inną pomoc. Po II wojnie światowej członków organizacji spotkały represje ze strony NKWD: wielu z nich aresztowano, a część zesłano do łagrów na terenie ZSRR.

PAP, rch

[Na zdj.: replika bunkra Gryfu w Szymbarku. Fot. Wikipedia / Topory]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook