Jedynie prawda jest ciekawa


"Gryf Pomorski" na wystawie IPN

18.01.2013

„Gryf Pomorski” – wojskowo-cywilna organizacja konspiracyjna, działająca głównie na Pomorzu w latach 1941-1945 jest przedmiotem wystawy przygotowanej przez gdański oddział IPN. Ekspozycję mogą wypożyczać szkoły czy lokalne muzea.

Jak poinformowała autorka wystawy - Barbara Męczykowska z pionu edukacyjnego gdańskiego oddziału IPN - na ekspozycję złoży się 15 paneli prezentujących m.in. genezę organizacji, jej działalność cywilną oraz partyzancką, najaktywniejszych działaczy, a także represje, jakie spotykały jej członków zarówno w czasie II wojny światowej, jak i po niej.

Na każdym z paneli zamieszczono krótki tekst omawiający dane zagadnienie, związane z nim wybrane dokumenty - listy, plany, mapy, oficjale pisma - a także zdjęcia. Właśnie fotografie są – zdaniem autorki - najcenniejszą częścią ekspozycji. - Zdjęć związanych z  działalnością organizacji jest po prostu niewiele - wyjaśniła Męczykowska dodając, że udało jej się pozyskać zdjęcia z archiwów IPN raz lokalnych muzeów, a także z prywatnych zasobów.

Wystawa nosząca tytuł "Tajna Organizacja Wojskowa >>Gryf Pomorski<<" będzie miała swoją premierę w przyszłym tygodniu w Zespole Kształcenia i Wychowania w Gołubiu. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo: w okolicy Gołubia w nocy z 4 na 5 marca 1944 r. został zastrzelony przez funkcjonariusza gestapo Józef Dambek, prezes TOW "Gryf Pomorski".

Z Gołubia pod koniec stycznia wystawa pojedzie do mieszczącej się także na Kaszubach Kamienicy Szlacheckiej, gdzie przez kilka dni będzie prezentowana w tamtejszej szkole. Inne placówki edukacyjne czy muzea mogą zgłaszać do gdańskiego IPN chęć wypożyczenia wystawy.

Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski" była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną podziemną regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

Organizacja liczyła około 6 tys., a w szczytowym momencie nawet 18-20 tys. członków. Część z nich działała w partyzantce, zamieszkując zbudowane w ustronnych, zamaskowanych miejscach bunkry. "Gryf" pomagał także ludności cywilnej, organizując dla niej żywność i inną pomoc. Po II wojnie światowej członków organizacji spotkały represje ze strony NKWD: wielu z nich aresztowano, a część zesłano do łagrów na terenie ZSRR.

PAP, rch

[Na zdj.: replika bunkra Gryfu w Szymbarku. Fot. Wikipedia / Topory]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook