Jedynie prawda jest ciekawa


Grób "gladiatora" będzie zasypany

04.12.2012

Władze Wiecznego Miasta postanowiły zakopać odkryty cztery lata temu grobowiec rzymskiego dowódcy Marka Noniusza Makrynusa. Jego odnalezienie było światowym wydarzeniem, tym większym, że postać ta zainspirowała twórców filmowej superprodukcji "Gladiator".

Jako powód tej zaskakującej, jak podkreślają we wtorek włoskie media, decyzji urząd nadzoru nad zabytkami archeologicznymi Rzymu wskazał brak pieniędzy na konserwację i utrzymanie całego terenu wokół niezwykłego znaleziska z marmuru przy antycznej via Flaminia.

Uznano, że gdy zabytek zostanie zasypany ziemią uniknie się jego zniszczenia, które byłoby nieuchronne w przypadku pozostawienia go pod gołym niebem. Ponowne zakopanie zagwarantuje konserwację - wyjaśniono na kilka dni przed rozpoczęciem tej operacji.

To bolesna konieczność - przyznał urząd tłumacząc, że środki finansowe, jakimi dysponuje, nie pozwalają na zagospodarowanie całego terenu i zorganizowanie strefy muzealnej wokół grobowca rzymskiego wodza i przyjaciela cesarza Marka Aureliusza.

To jego historia zainspirowała w dużej części autorów filmu o Maksimusie Decimusie Meridiusie, którego zagrał Russell Crowe.

- To kwestia bezpieczeństwa. Wyłożyliśmy pieniądze na pogłębienie wykopalisk i badania, ale niestety nadszedł czas, by teren ten ponownie przykryć. Obszar zostanie czasowo zasypany, by zachować znaleziska, które nie mogą leżeć zimą na wierzchu i być wystawione na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych - powiedziała nadzorująca rzymskie zabytki archeologii Mariarosaria Barbera.

Tym samym, jak zauważył dziennik "La Repubblica", rozwiązanie to oddala perspektywę utworzenia parku archeologicznego wokół mauzoleum Marka Noniusza Makrynusa. Taki plan przedstawiono natychmiast po odkryciu grobowca.

Teraz zaś urząd ds. zabytków w związku z burzą, do jakiej doszło po ogłoszeniu tej decyzji, zapewnia, że nie porzuca grobowca Makrynusa na zawsze. Obecnie, jak się podkreśla, jedyną nadzieją jest to, że znajdzie się prywatny sponsor i weźmie przykład z jednego z najbogatszych Włochów Diego Della Valle, który postanowił sfinansować generalny remont Koloseum.

Slaw/ PAP

[FOTO: Materiały promocyjne filmu "Gladiator".]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook