Jedynie prawda jest ciekawa


Gra miejska o "kurierze z Warszawy" Janie Nowaku-Jeziorańskim

15.07.2016

Możliwość poznania historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego i zredagowania depeszy z powstańczej Warszawy do Londynu czeka na uczestników sobotniej gry miejskiej Muzeum Powstania Warszawskiego o legendarnym "kurierze z Warszawy".

"W związku z przygotowywaniem filmu +Kurier+ o Janie Nowaku-Jeziorańskim organizujemy różne wydarzenia poświęcone jego postaci, by przybliżyć tego uniwersalnego bohatera z czasów okupacji. Znamy go przede wszystkim jako dyrektora Radia Wolna Europa i legendarnego +kuriera z Warszawy+" - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Jak zaznaczył, Muzeum pragnie pokazać co było "tak intrygującego w byciu kurierem". "Że człowiek, który nie był Jamesem Bondem, nie był komandosem, dzięki pomysłowości i hartowi ducha potrafił trzy razy w ciągu wojny przedostać się z Warszawy do Londynu i z powrotem wioząc cenne i ważne informacje" - powiedział dyrektor Muzeum.

Gra miejska, przygotowana przez Muzeum, skierowana zarówno do młodzieży powyżej 15 roku życia, jak i do dorosłych odbędzie się w sobotę. Będzie ona oparta na sytuacjach z życia bohatera wiążących się z jego misją, jako kuriera i emisariusza sprawy polskiej w czasie wojny oraz po jej zakończeniu.

"Każdy uczestnik gry dostanie kartę, na której będą zagadki. Będzie to rodzaj podchodów - trzeba będzie znaleźć wskazane miejsce, tam rozwiązać zagadkę, by przejść dalej" - opowiadał Ołdakowski.

Całość ma nawiązywać do różnych zagadnień z życia Nowaka-Jeziorańskiego m.in. związanych z umiejętnościami i cechami pozwalającymi mu wcielać się w różnorodne role. Gra ma odnosić się również m.in. do ówczesnej sytuacji politycznej Polski, kwestii konieczności wybuchu Powstania Warszawskiego czy drogi, jaką musiał przebyć kurier, by bezpiecznie przekazać informacje.

Uczestnicy gry będą mieli okazję poznać wiele ciekawych postaci m.in. brytyjskich żołnierzy, powstańcze łączniczki, konspiratorów oraz świadków historii. Otrzymają możliwość zredagowania depeszy z powstańczej Warszawy do Londynu, rozmowy ze świadkami historii czy odwiedzenia XIX-wiecznych kamienic z lat 30. XX w.

"Do udziału w grze zapraszamy wszystkie osoby od 15 roku życia, które chcą poczuć klimat wojennej Warszawy i przekonać się, jak wyglądało życie legendarnego kuriera z Warszawy. Przewidujemy, że potrwa ona kilka godzin i weźmie w niej udział nawet kilkaset osób, więc będzie to naprawdę spora inicjatywa" - dodał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak to jeden z pseudonimów okupacyjnych) urodził się w 1913 r. w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa-Londyn jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie pozostał za granicą. Od 1948 r. pracował w Radiu BBC. 3 maja 1952 r. poprowadził pierwszą audycję Radia Wolna Europa w języku polskim. Dyrektorem sekcji polskiej RWE był do 1976 r. Następnie zamieszkał w USA, gdzie był rzecznikiem spraw polskich. Swoje przeżycia wojenne opisał w słynnej książce "Kurier z Warszawy". Na stałe powrócił do Polski w 2002 r. Aktywnie włączył się w życie kraju, zaangażował się m.in. w promowanie integracji Polski z Unią Europejską. Zmarł 20 stycznia 2005 r.

 

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook