Jedynie prawda jest ciekawa


Finał ogólnopolskiego konkursu o Cichociemnych

24.11.2016

Drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych o Cichociemnych.

Drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych o Cichociemnych, który zorganizowały łódzki oddział IPN oraz Muzeum Miasta Łodzi.

Marzena Kumosińska z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi przypomniała, że w grudniu 2015 r. Sejm ustanowił obecny rok - Rokiem Cichociemnych - żołnierzy polskich szkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. Z tej okazji zorganizowany został ogólnopolski konkurs, którego celem było upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy o misjach wojskowych do okupowanej Polski w latach II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem formacji Cichociemnych i postaci gen. Elżbiety Zawackiej "Zo".

Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym trzyosobowe drużyny przygotowywały projekt tradycyjnej lub multimedialnej gazetki szkolnej poświęconej Cichociemnym i gen. "Zo".

W drugim etapie, w czwartek w Łodzi, spotkało się 18 drużyn, których prace oceniono najwyżej.

Rywalizowały one w konkursie "Ziemia zbliża się do mnie. Generał Elżbieta Zawacka +Zo+ i Cichociemni", sprawdzającym wiedzę o życiu gen. Zawackiej, historii Cichociemnych (okoliczności powstania formacji, przebieg szkolenia i misji, losy Cichociemnych po zakończeniu wojny) oraz dziejów Polski w latach II wojny światowej.

Pierwsze miejsce w tym turnieju wiedzy zajęła drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli (w składzie: Kacper Giezek, Michał Gzik, Maciej Darul); drugie – drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie (Damian Borowski, Maciej Dąbrowski, Rafał Kańciała); a trzecie - drużyna z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie (Magdalena Pryba, Katarzyna Wojciechowska, Karolina Sokołowska).

Cichociemni byli wysyłani do okupowanej Polski początkowo z Wielkiej Brytanii, a następnie, od końca 1943 r., z bazy we Włoszech. Wszyscy byli ochotnikami. W sumie w rekrutacji prowadzonej od lata 1940 do jesieni 1943 r. do służby w roli cichociemnych zgłosiło się 2413 oficerów i podoficerów Polskich Sił Zbrojnych. Ogółem przeszkolono 606 osób, a do przerzutu zakwalifikowano łącznie 579 żołnierzy i kurierów.

Od 15 lutego 1941 r. do 26 grudnia 1944 r. zorganizowano 82 loty, w czasie których przerzucono do Polski 316 cichociemnych (jeden z nich skakał dwukrotnie), była wśród nich jedna kobieta – Elżbieta Zawacka "Zo".

W okupowanej Polsce cichociemni wchodzili w skład kierownictwa KG AK, byli żołnierzami Wachlarza, Związku Odwetu, Kedywu, zajmowali się szkoleniem, wywiadem, walczyli w oddziałach partyzanckich, uczestniczyli w sabotażu i działaniach dywersyjnych we wszystkich okręgach AK.

W czasie wojny zginęło w sumie 103 cichociemnych. Dziewięciu zostało zamordowanych przez władze komunistyczne w powojennej Polsce.

[fot. lodz.ipn.gov.pl]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook