Jedynie prawda jest ciekawa


Film ''Warszawa 1935''

20.02.2013

Film animowany "Warszawa 1935" ukazuje zrekonstruowany obraz przedwojennej stolicy. Jak zapewniają producenci: „Przenosi widzów w świat przedwojennych mieszkańców Warszawy".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, honorowy patron filmu, nazwał stworzenie tej animacji "projektem niezwykle ambitnym, wymagającym ogromnej cierpliwości, wiedzy i pasji".

Jak podkreślił na środowej konferencji prasowej w Warszawie, oglądanie takiego filmu umożliwi publiczności "powrót do przeszłości", "poruszanie się w przestrzeni, której niestety już nie ma, która została zniszczona".

Film "Warszawa 1935" jest krótkometrażowy, trwa ok. 20 minut. Zrealizowano go w warszawskim studiu efektów specjalnych Newborn, gdzie prace nad nim trwały przez cztery lata. Pomocne w pracach nad filmem stały się fotografie dostępne m.in. w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy. W kinach - w stolicy oraz w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu - film ma być pokazywany na osobnych seansach.

Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. "Efekt pracy, jaki zobaczyliśmy, przeszedł nasze oczekiwania" - oceniła na konferencji dyrektor PISF Agnieszk Odorowicz.

Jak zapowiadają twórcy filmu, pokaże on widzom stolicę Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego, przeniesie ich na ulice miasta, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę przedwojennej Warszawy. Zobaczyć można będzie, jak przed II wojną wyglądały np. ulica Marszałkowska, Ogród Saski, pl. Dąbrowskiego.

Widzowie będą mogli przenieść się w czasie i stać się na chwilę mieszkańcami Warszawy z 1935 roku. Zobaczyć kamienice, których już nie ma. Wyobrazić sobie stukot dorożek, zgrzyt przejeżdżających tramwajów. Powstał nowatorski film w technologii 3D, nie tylko dla pasjonatów historii i varsavianistów - opowiadała o "Warszawie 1935" Agnieszka Odorowicz.

Pełnomocnik dyrektora PISF ds. upowszechniania kultury filmowej i promocji Anna Sienkiewicz-Rogowska zaznaczyła, że odtworzenie ducha i atmosfery śródmiejskich ulic Warszawy lat trzydziestych było przedsięwzięciem "w równym stopniu wymagającym, co intrygującym".

Część budynków została zniszczona w czasie II wojny światowej, a zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji fotograficznej, niezbędnej do rekonstrukcji miasta w filmie 3D, było skomplikowanym wyzwanie - podkreśliła.

Studio Newborn, gdzie powstał film, zlokalizowane jest na warszawskiej Pradze. Specjalizuje się w m.in. w tworzeniu animacji 3D i 2D, grafiki komputerowej oraz realizacji cyfrowych efektów specjalnych.

Twórcy filmu "Warszawa 1935" podkreślają, że do jego realizacji niezbędne były najnowocześniejsza technologia oraz specjalistyczna wiedza, umożliwiająca odtworzenie dużego obszaru miejskiego w technologii 3D.

Poza niespotykaną skalą scenografii 3D, wiele wysiłku wymagało zebranie dokumentacji, odtwarzanie form architektonicznych i atmosfery jedynie w oparciu o dostępne fotografie. Rekonstrukcja ówczesnych samochodów, tramwajów i dorożek również wymagała materiałów referencyjnych, do których dostęp nie był łatwy i wymagał długich poszukiwań i analiz - opisuje prace studio.

Najbardziej pomocnym źródłem informacji okazał się serwis prowadzony przez prawdziwych miłośników i warszawskich pasjonatów zawiadujących od lat stroną www.warszawa1939.pl. Dodatkowo podczas kompletowania materiałów źródłowych bardzo pomocne okazało się Archiwum Państwowe, które umożliwiło zdobycie unikalnych fotografii budynków i ulic - tłumaczą autorzy filmu.

Jego producent Ernest Rogalski zaznaczył na środowej konferencji, że : "Warszawę 1935" stworzono nie tylko z myślą o mieszkańcach stolicy, ale także z myślą m.in. o zagranicznych turystach, odwiedzających Warszawę. Chcielibyśmy, by ten film pokazywany był także między innymi na lotnisku - powiedział Rogalski.

Partnerem edukacyjnym projektu jest Narodowe Centrum Kultury. Dodatkowo przygotowanie filmu wsparł Projekt Centrum Informatyczne Świerk, realizowany w ramach Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Zwiastun filmu można obejrzeć w Internecie na stronie www.warszawa1935.pl

 

PAP, lz

[fot:youtube]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook