Jedynie prawda jest ciekawa


Film ''Warszawa 1935''

20.02.2013

Film animowany "Warszawa 1935" ukazuje zrekonstruowany obraz przedwojennej stolicy. Jak zapewniają producenci: „Przenosi widzów w świat przedwojennych mieszkańców Warszawy".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, honorowy patron filmu, nazwał stworzenie tej animacji "projektem niezwykle ambitnym, wymagającym ogromnej cierpliwości, wiedzy i pasji".

Jak podkreślił na środowej konferencji prasowej w Warszawie, oglądanie takiego filmu umożliwi publiczności "powrót do przeszłości", "poruszanie się w przestrzeni, której niestety już nie ma, która została zniszczona".

Film "Warszawa 1935" jest krótkometrażowy, trwa ok. 20 minut. Zrealizowano go w warszawskim studiu efektów specjalnych Newborn, gdzie prace nad nim trwały przez cztery lata. Pomocne w pracach nad filmem stały się fotografie dostępne m.in. w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy. W kinach - w stolicy oraz w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu - film ma być pokazywany na osobnych seansach.

Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. "Efekt pracy, jaki zobaczyliśmy, przeszedł nasze oczekiwania" - oceniła na konferencji dyrektor PISF Agnieszk Odorowicz.

Jak zapowiadają twórcy filmu, pokaże on widzom stolicę Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego, przeniesie ich na ulice miasta, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę przedwojennej Warszawy. Zobaczyć można będzie, jak przed II wojną wyglądały np. ulica Marszałkowska, Ogród Saski, pl. Dąbrowskiego.

Widzowie będą mogli przenieść się w czasie i stać się na chwilę mieszkańcami Warszawy z 1935 roku. Zobaczyć kamienice, których już nie ma. Wyobrazić sobie stukot dorożek, zgrzyt przejeżdżających tramwajów. Powstał nowatorski film w technologii 3D, nie tylko dla pasjonatów historii i varsavianistów - opowiadała o "Warszawie 1935" Agnieszka Odorowicz.

Pełnomocnik dyrektora PISF ds. upowszechniania kultury filmowej i promocji Anna Sienkiewicz-Rogowska zaznaczyła, że odtworzenie ducha i atmosfery śródmiejskich ulic Warszawy lat trzydziestych było przedsięwzięciem "w równym stopniu wymagającym, co intrygującym".

Część budynków została zniszczona w czasie II wojny światowej, a zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji fotograficznej, niezbędnej do rekonstrukcji miasta w filmie 3D, było skomplikowanym wyzwanie - podkreśliła.

Studio Newborn, gdzie powstał film, zlokalizowane jest na warszawskiej Pradze. Specjalizuje się w m.in. w tworzeniu animacji 3D i 2D, grafiki komputerowej oraz realizacji cyfrowych efektów specjalnych.

Twórcy filmu "Warszawa 1935" podkreślają, że do jego realizacji niezbędne były najnowocześniejsza technologia oraz specjalistyczna wiedza, umożliwiająca odtworzenie dużego obszaru miejskiego w technologii 3D.

Poza niespotykaną skalą scenografii 3D, wiele wysiłku wymagało zebranie dokumentacji, odtwarzanie form architektonicznych i atmosfery jedynie w oparciu o dostępne fotografie. Rekonstrukcja ówczesnych samochodów, tramwajów i dorożek również wymagała materiałów referencyjnych, do których dostęp nie był łatwy i wymagał długich poszukiwań i analiz - opisuje prace studio.

Najbardziej pomocnym źródłem informacji okazał się serwis prowadzony przez prawdziwych miłośników i warszawskich pasjonatów zawiadujących od lat stroną www.warszawa1939.pl. Dodatkowo podczas kompletowania materiałów źródłowych bardzo pomocne okazało się Archiwum Państwowe, które umożliwiło zdobycie unikalnych fotografii budynków i ulic - tłumaczą autorzy filmu.

Jego producent Ernest Rogalski zaznaczył na środowej konferencji, że : "Warszawę 1935" stworzono nie tylko z myślą o mieszkańcach stolicy, ale także z myślą m.in. o zagranicznych turystach, odwiedzających Warszawę. Chcielibyśmy, by ten film pokazywany był także między innymi na lotnisku - powiedział Rogalski.

Partnerem edukacyjnym projektu jest Narodowe Centrum Kultury. Dodatkowo przygotowanie filmu wsparł Projekt Centrum Informatyczne Świerk, realizowany w ramach Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Zwiastun filmu można obejrzeć w Internecie na stronie www.warszawa1935.pl

 

PAP, lz

[fot:youtube]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook