Jedynie prawda jest ciekawa


Festyn archeologiczny w Biskupinie pod znakiem mody

18.09.2016

Pod nazwą „Biskupin Archeo-Fashion Week” rozpoczął się XXII Festyn Archeologiczny, organizowany przez muzeum w Biskupinie (Kujawsko-Pomorskie). Na wystawie i podczas pokazów prezentowana będzie moda od czasów pradawnych po wczesne średniowiecze.

W dniu inauguracji festynu otwarta zostanie wystawa czasowa "Archeomoda. Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze", na której pokazane zostaną stroje i różne dodatki do nich, które wytwarzano na przestrzeni epok. Częścią ekspozycji będzie odkryty w zeszłym roku skarb z Janowca Wielkopolskiego (Kujawsko-Pomorskie), czyli około 60 przedmiotów z przełomu epok brązu i żelaza, wśród nich naszyjniki, bransolety i zapinki sprzed około 2,5 tysiąca lat.

Na terenie rezerwatu archeologicznego ustawione zostaną wybiegi, po których będą przechadzać się modelki i modele w strojach noszonych przed tysiącami i setkami lat, a odtworzonych na podstawie znalezisk oraz źródeł pisanych i ikonograficznych.

Pracownicy biskupińskiego Muzeum Archeologicznego oraz goście z Białorusi, Holandii, Litwy, Niemiec, Peru i Węgier przedstawią proces powstawania i zdobienia tkanin, a także wytwarzania ubiorów. Nie ograniczą się tylko do strojów wierzchnich, ale również poświęcą uwagę bieliźnie, galanterii i dodatkom powstających na poszczególnych terenach i w różnych okresach.

Będzie można również przymierzyć dawne stroje i uwiecznić to na zdjęciach.

Zorganizowany zostanie starożytny salon urody, gdzie będzie można skorzystać z usług w stylu greckich i rzymskich fryzjerów czy makijażystek. Muzeum Historii Mydła i Historii Brudu z Bydgoszczy pokaże z czego były zrobione dawne kosmetyki i środki do pielęgnacji ciała, w tym różne rodzaje mydeł.

Na festynie nie zabraknie też tańca i muzyki. Zagrają czeska grupa Remdih oraz polskie grupy Percival, Imbridus, Dziwoludy. Odbędą się również tematyczne przedstawienia teatralne przygotowane przez Belriguardo - Zespół Tańca Dawnego oraz warsztaty tańców irlandzkich i szkockich, które poprowadzi grupa Comhlan.

Drużyna Wojów Piastowskich Jantar zaprezentuje inscenizację chrztu Mieszka I z 966 r., a także walki, w których weźmie udział też kilka innych drużyn.

Festyny archeologiczne odbywające się we wrześniu w Biskupinie cieszą się dużą popularnością; każdego roku jest 50-100 tysięcy gości. Organizatorzy co roku wybierają inny temat przewodni ekspozycji i pokazów. W 2013 r. impreza odbywała się pod hasłem "Arcehologia - zawód czy przyroda", w 2014 r. - "Kamień, brąz, żelazo", a w 2015 r. - "Smaki w przeszłości".

Tegoroczny festiwal ""Biskupin Archeo-Fashion Week" potrwa dziewięć dni i zakończy się w niedzielę 25 września.   

Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kultury łużyckiej. Jej fragmenty odkrył w 1933 r. miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer (1909-1994), który o znalezisku poinformował wybitnego archeologa Józefa Kostrzewskiego (1885-1969) z Poznania.

Już w 1934 r. rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej. Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono częściowo osadę i jej umocnienia. Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazują jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.

wkt/PAP

[fot. PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook