Jedynie prawda jest ciekawa


Festyn archeologiczny w Biskupinie pod znakiem mody

18.09.2016

Pod nazwą „Biskupin Archeo-Fashion Week” rozpoczął się XXII Festyn Archeologiczny, organizowany przez muzeum w Biskupinie (Kujawsko-Pomorskie). Na wystawie i podczas pokazów prezentowana będzie moda od czasów pradawnych po wczesne średniowiecze.

W dniu inauguracji festynu otwarta zostanie wystawa czasowa "Archeomoda. Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze", na której pokazane zostaną stroje i różne dodatki do nich, które wytwarzano na przestrzeni epok. Częścią ekspozycji będzie odkryty w zeszłym roku skarb z Janowca Wielkopolskiego (Kujawsko-Pomorskie), czyli około 60 przedmiotów z przełomu epok brązu i żelaza, wśród nich naszyjniki, bransolety i zapinki sprzed około 2,5 tysiąca lat.

Na terenie rezerwatu archeologicznego ustawione zostaną wybiegi, po których będą przechadzać się modelki i modele w strojach noszonych przed tysiącami i setkami lat, a odtworzonych na podstawie znalezisk oraz źródeł pisanych i ikonograficznych.

Pracownicy biskupińskiego Muzeum Archeologicznego oraz goście z Białorusi, Holandii, Litwy, Niemiec, Peru i Węgier przedstawią proces powstawania i zdobienia tkanin, a także wytwarzania ubiorów. Nie ograniczą się tylko do strojów wierzchnich, ale również poświęcą uwagę bieliźnie, galanterii i dodatkom powstających na poszczególnych terenach i w różnych okresach.

Będzie można również przymierzyć dawne stroje i uwiecznić to na zdjęciach.

Zorganizowany zostanie starożytny salon urody, gdzie będzie można skorzystać z usług w stylu greckich i rzymskich fryzjerów czy makijażystek. Muzeum Historii Mydła i Historii Brudu z Bydgoszczy pokaże z czego były zrobione dawne kosmetyki i środki do pielęgnacji ciała, w tym różne rodzaje mydeł.

Na festynie nie zabraknie też tańca i muzyki. Zagrają czeska grupa Remdih oraz polskie grupy Percival, Imbridus, Dziwoludy. Odbędą się również tematyczne przedstawienia teatralne przygotowane przez Belriguardo - Zespół Tańca Dawnego oraz warsztaty tańców irlandzkich i szkockich, które poprowadzi grupa Comhlan.

Drużyna Wojów Piastowskich Jantar zaprezentuje inscenizację chrztu Mieszka I z 966 r., a także walki, w których weźmie udział też kilka innych drużyn.

Festyny archeologiczne odbywające się we wrześniu w Biskupinie cieszą się dużą popularnością; każdego roku jest 50-100 tysięcy gości. Organizatorzy co roku wybierają inny temat przewodni ekspozycji i pokazów. W 2013 r. impreza odbywała się pod hasłem "Arcehologia - zawód czy przyroda", w 2014 r. - "Kamień, brąz, żelazo", a w 2015 r. - "Smaki w przeszłości".

Tegoroczny festiwal ""Biskupin Archeo-Fashion Week" potrwa dziewięć dni i zakończy się w niedzielę 25 września.   

Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kultury łużyckiej. Jej fragmenty odkrył w 1933 r. miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer (1909-1994), który o znalezisku poinformował wybitnego archeologa Józefa Kostrzewskiego (1885-1969) z Poznania.

Już w 1934 r. rozpoczęto systematyczne badania naukowe tego miejsca, wykorzystując wszelkie dostępne wówczas możliwości techniczne, łącznie z fotografią lotniczą wykonywaną z pokładu balonów obserwacyjnych. Początkowo naukowcy oceniali, że w Biskupinie natrafiono na pozostałości osady prasłowiańskiej. Po wojnie wznowiono badania, a z czasem odtworzono częściowo osadę i jej umocnienia. Wyniki najnowszych badań archeologicznych wskazują jednak, że osada pochodzi z okresu kultury łużyckiej i nie ma nic wspólnego z ludami słowiańskimi.

wkt/PAP

[fot. PAP/Tytus Żmijewski]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook