Jedynie prawda jest ciekawa

Fałat już w Muzeum Narodowym

06.10.2011

Dzieła, które od czasów II wojny światowej uchodziły za zaginione, w 2006 roku pojawiły się na aukcjach w nowojorskich domach aukcyjnych.

Dzieła artysty: "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach" po 67 latach wróciły do Muzeum Narodowego. Stan zachowania dzieł wymaga pilnych zabiegów konserwatorskich. Odzyskane obrazy trafiły już do Pracowni Konserwacji Papieru i Starych Druków i Pracowni Konserwacji Malarstwa Sztalugowego warszawskiego muzeum.

Akwarela "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" jest mocno pofalowana, ma liczne drobne zacieki w dolnej części i zarysowania warstwy malarskiej. Natomiast obraz "Przed polowaniem w Rytwianach" ma zetlałe płótno, liczne wykruszenia warstwy malarskiej oraz pożółkły werniks, widoczne są też retusze. Obraz po konserwacji zostanie oprawiony w oryginalną, zachowaną w muzeum ramę.

Odrestaurowane obrazy Juliana Fałata będą pokazane publiczności najwcześniej w 2012 r. - jubileuszowym roku Muzeum Narodowego w Warszawie.

Malowany techniką akwareli i gwaszu obraz "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" (66  176 cm) pochodzi z 1891 roku. Obraz olejny na płótnie "Przed polowaniem w Rytwianach" (50  151 cm) powstał przed rokiem 1901. Do 1939 roku obrazy były eksponowane w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie II wojny światowej trafiły wraz z całym zbiorem Towarzystwa do Muzeum Narodowego w Warszawie, skąd zostały skradzione przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego.

Dzieła, które od czasów II wojny światowej uchodziły za zaginione, w 2006 roku pojawiły się na aukcjach w nowojorskich domach aukcyjnych: Doyle i Chrieste's. Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzonym we współpracy z konsulatem generalnym RP w Nowym Jorku i przy współudziale federalnej agencji dochodzeniowej Immigration & Customs Enforcement (ICE) obrazy Juliana Fałata we wrześniu 2011 roku powróciły do kraju.

PAP
[fot.PAP/Paweł Supernak]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook