Jedynie prawda jest ciekawa


"Europa Jagiellonica" od października na Zamku Królewskim

20.06.2012

Międzynarodowa wystawa "Europa Jagiellonica 1386-1572" będzie jedną z najważniejszych ekspozycji współorganizowaną w najbliższych miesiącach przez Zamek Królewski w Warszawie. Druga część tej wystawy będzie prezentowana w stołecznym Muzeum Narodowym.

Plany Zamku na najbliższe lata - do 2015 roku - zaprezentowano w środę w Warszawie.        

Zastępca dyrektora Zamku Królewskiego ds. naukowych, edukacyjnych, muzealnych i zbiorów Przemysław Mrozowski podkreślił, że w planach wystawienniczych zamku prezentacja "Europa Jagiellonica" to najważniejsza wystawa i wielkie wydarzenie.         

W stolicy ekspozycja zostanie otwarta 29 października br. i potrwa do 27 stycznia 2013. Jej autorzy chcą zaprezentować zjawisko integracji kulturowej, gospodarczej i częściowo również politycznej, które można było zaobserwować na terenie Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej w okresie gdy Jagiellonowie zasiadali na tronie polskim, Czech i Węgier, a umocnieniu wpływów "Domu Jagiellońskiego" służyły np. małżeństwa córek Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta I Starego z przedstawicielami rodów panujących w Bawarii, Brandenburgii, Saksonii, Brunszwiku, na Pomorzu, w Szwecji czy na Węgrzech.       

Pokazane zostaną koneksje rodzinne oraz kontakty z innymi państwami i dworami europejskimi np. z Habsburgami, a także wojny z Turcją i Rosją. Druga część wystawy, pokazywana w tym samym czasie w Muzeum Narodowym w Warszawie, prezentować będzie rozwój życia artystycznego na ziemiach pozostających pod rządami Jagiellonów. Przybliżona zostanie twórczość najważniejszych artystów, pokazany - rozkwit sztuki w najważniejszych miejskich ośrodkach.        

Mrozowski zwrócił uwagę, że prace nad przygotowaniem tej międzynarodowej ekspozycji rozpoczęły się już w 1999 roku. Współorganizatorami są także Galerie Stredoceskeho Kraje w Kutnej Horze, Haus der Brandenburgisch-Preussischen Geschichte w Poczdamie, Uniwersytet w Lipsku. W maju rozpoczęła się pierwsza odsłona wystawy -  w galerii w czeskiej Kutnej Horze, a po pokazie w Warszawie ekspozycja będzie pokazywana też w Poczdamie.       

"To będą trzy odsłony, potrzebne do tego, aby - zachowując jądro, podstawowy zasób dzieł - zmieniać nieco prezentację w poszczególnych krajach, a tym samym szerzej zaprezentować temat wystawy. Europa Jagiellońska to - zwłaszcza dla Polaków - Polska złotego wieku. Na ile był to mit, a na ile rzeczywistość? Ta wystawa trochę ma to pokazać. Będziemy się starali zaprezentować nie tylko wybitne dzieła sztuki, które w tym czasie powstawały i które mają pokazać pewne wspólne oblicze artystyczne, ale też podjąć dyskusję na szerszym forum np. na sesjach naukowych"-  opowiadał Mrozowski. Prezentacja warszawska zgromadzi ok. 350 eksponatów.

Wśród planowanych na Zamku Królewskim wystaw jest też otwierana 26 czerwca wystawa "Szkoła aleksandryjska. Polskie badania archeologiczne i prace konserwatorskie na Kom el-Dikka 1960-2011", organizowana przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Przedstawi ona osiągnięcia polskich archeologów pracujących nieprzerwanie od ponad pół wieku na stanowisku Kom el-Dikka w Aleksandrii.         

W planach jest też kilka ekspozycji organizowanych przez Zamek Królewski za granicą. W 2013 roku odbędzie się "Imago Ukrainae", wystawa pokazywana w Kijowie, Dniepropietrowsku i Lwowie; będzie to prezentacja ok. 660 dawnych map przedstawiających  głównie I Rzeczpospolitą z jej wschodnimi terenami, obejmującymi ziemie ukraińskie, które obecnie wchodzą w skład dzisiejszej Ukrainy.

W 2014 roku w Akademii św. Łukasza w Rzymie zostanie zaprezentowana wystawa "Bacciarelli". W Muzeum Narodowym w Pekinie, na przełomie 2013 i 2014 roku planowana jest prezentacja polskiej sztuki - od oświecenia do romantyzmu. Na rok 2015 zaplanowano wystawę w Sankt Petersburgu "Klasycyzm rosyjski, klasycyzm polski" ze zbiorów Zamku Królewskiego i Muzeum Łazienki Królewskie.        

W planach Zamku są także inwestycje, częściowo finansowane przez ministerstwo kultury. Najbliższe realizacje to m.in. wymiana serwerów na terenie całego kompleksu zamkowego - co jest wymuszone procesem digitalizacji zbiorów; renowacja elewacji wschodniej Zamku Królewskiego, rewaloryzacja Ogrodu Górnego i Skarpy Południowej. 

PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook