Jedynie prawda jest ciekawa


Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa

02.07.2016

Rekonstrukcja dźwięków przedwojennej ulicy Zamenhofa - to cel historyczno-artystycznego projektu organizowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w partnerstwie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Przed wojną ulicą Zamenhofa jeździł tramwaj. Na rogu przy Dzielnej był Teatr Scala, a przy skrzyżowaniu z Gęsią mieściła się Fabryka Wyrobów srebrnych i platerowanych B-cia Zolberg A.i I. Zgrzyt kół na torach i dzwonki tramwajowe, odgłosy pracującej fabryki, muzyka płynąca z holu teatru; czy takie dźwięki można było usłyszeć na przedwojennej ulicy Zamenhofa? 

Do końca wakacji każdy może przesłać swoje wspomnienia, zdjęcia, stare artykuły i inne archiwalia związane z tym rejonem stolicy. Na podstawie zebranych materiałów uczestnicy otwartych warsztatów edukacyjno-artystycznych zrekonstruują dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa, jednej z najważniejszych części dawnej Dzielnicy Północnej. 

"Tegoroczny projekt jest kontynuacją ubiegłorocznego zatytułowanego "Dźwięki ulicy Gęsiej", ulicy, która dziś nie istnieje, bo dawna Gęsia to obecnie ul. Anielewicza, ale ze zmienionym biegiem. Ponieważ materiałów wizualnych jest zbyt mało, żeby sobie wyobrazić ten konkretny rejon miasta, to próbujemy dotrzeć do historii, spróbować jej odbioru innymi zmysłami. W tym roku jest podobnie, zaprosiliśmy wolontariuszy do zbierania materiałów, a artystów do stworzenia na ich podstawie warstwy muzycznej" - powiedziała koordynatorka projektu Ewa Budek. 

Projekt składa się z kilku etapów. Pierwszy, organizowany przez Muzeum, to właśnie zbieranie przez muzealnych wolontariuszy archiwaliów na temat dawnej ulicy Zamenhofa. Zdjęcia, wycinki z gazet znalezione w domowych archiwach, jak i własne, prywatne wspomnienia można przesyłać również pod adresem zamenhof@polin.pl. 

Kolejną odsłoną projektu będą warsztaty edukacyjno-artystyczne we wrześniu i październiku. Znalezione i nadesłane materiały posłużą wtedy do odtworzenia dźwięków wypełniających ulicę Zamenhofa przed kilkudziesięciu laty. 

Uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewania z Chórem POLIN - inspiracją będą języki Dzielnicy Północnej, oraz tworzenia miejskiej instalacji z Joanną Rajkowską, autorką projektu "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", czyli palmy przy Rondzie de Gaulle'a. 

Prowadzone będą także m.in. zajęcia z rekonstrukcji dźwięku, animacji poklatkowej czy wizualizacji. "Chcemy zachęcić ludzi do puszczenia wodzy fantazji i wyobrażenia sobie melodii ulicy: trzasków, świstów, chrzęstów, gwizdów - fascynującej fonosfery przedwojennego Muranowa" - dodaje Ewa Budek. 

Informacje na temat rekrutacji na warsztaty zostaną opublikowane na początku lipca na stronie organizatora projektu, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce: szih.org.pl, a także na stronie Muzeum: www.polin.pl. 

Ulica Zamenhofa była jedną z ważniejszych ulic przedwojennej Dzielnicy Północnej w Warszawie. Na początku nosiła nazwę Dzikiej, jednak w latach 30. esperantyści, chcąc uczcić swojego patrona, doktora Ludwika Zamenhofa, doprowadzili do jej przemianowania. Była to ulica pełna życia; znajdowało się przy niej kino Promień, teatr Scala, działały zakłady fotograficzne, otwierano sklepy i cukiernie. Pod numerem 19, w monumentalnym budynku XVII-wiecznych koszar, mieścił się centralny areszt śledczy. Dzisiejsza ulica Zamenhofa ma inny przebieg niż ta przedwojenna. Wcześniej ulica biegła równolegle do Nalewek, w miejscu, w którym obecnie znajduje się Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

Projekt "Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa" - cykl interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjno-animacyjnych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

ak/PAP 

[fot. YoTube/Muzeum Historii Żydów Polskich]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook