Jedynie prawda jest ciekawa


Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa

02.07.2016

Rekonstrukcja dźwięków przedwojennej ulicy Zamenhofa - to cel historyczno-artystycznego projektu organizowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w partnerstwie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Przed wojną ulicą Zamenhofa jeździł tramwaj. Na rogu przy Dzielnej był Teatr Scala, a przy skrzyżowaniu z Gęsią mieściła się Fabryka Wyrobów srebrnych i platerowanych B-cia Zolberg A.i I. Zgrzyt kół na torach i dzwonki tramwajowe, odgłosy pracującej fabryki, muzyka płynąca z holu teatru; czy takie dźwięki można było usłyszeć na przedwojennej ulicy Zamenhofa? 

Do końca wakacji każdy może przesłać swoje wspomnienia, zdjęcia, stare artykuły i inne archiwalia związane z tym rejonem stolicy. Na podstawie zebranych materiałów uczestnicy otwartych warsztatów edukacyjno-artystycznych zrekonstruują dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa, jednej z najważniejszych części dawnej Dzielnicy Północnej. 

"Tegoroczny projekt jest kontynuacją ubiegłorocznego zatytułowanego "Dźwięki ulicy Gęsiej", ulicy, która dziś nie istnieje, bo dawna Gęsia to obecnie ul. Anielewicza, ale ze zmienionym biegiem. Ponieważ materiałów wizualnych jest zbyt mało, żeby sobie wyobrazić ten konkretny rejon miasta, to próbujemy dotrzeć do historii, spróbować jej odbioru innymi zmysłami. W tym roku jest podobnie, zaprosiliśmy wolontariuszy do zbierania materiałów, a artystów do stworzenia na ich podstawie warstwy muzycznej" - powiedziała koordynatorka projektu Ewa Budek. 

Projekt składa się z kilku etapów. Pierwszy, organizowany przez Muzeum, to właśnie zbieranie przez muzealnych wolontariuszy archiwaliów na temat dawnej ulicy Zamenhofa. Zdjęcia, wycinki z gazet znalezione w domowych archiwach, jak i własne, prywatne wspomnienia można przesyłać również pod adresem zamenhof@polin.pl. 

Kolejną odsłoną projektu będą warsztaty edukacyjno-artystyczne we wrześniu i październiku. Znalezione i nadesłane materiały posłużą wtedy do odtworzenia dźwięków wypełniających ulicę Zamenhofa przed kilkudziesięciu laty. 

Uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewania z Chórem POLIN - inspiracją będą języki Dzielnicy Północnej, oraz tworzenia miejskiej instalacji z Joanną Rajkowską, autorką projektu "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", czyli palmy przy Rondzie de Gaulle'a. 

Prowadzone będą także m.in. zajęcia z rekonstrukcji dźwięku, animacji poklatkowej czy wizualizacji. "Chcemy zachęcić ludzi do puszczenia wodzy fantazji i wyobrażenia sobie melodii ulicy: trzasków, świstów, chrzęstów, gwizdów - fascynującej fonosfery przedwojennego Muranowa" - dodaje Ewa Budek. 

Informacje na temat rekrutacji na warsztaty zostaną opublikowane na początku lipca na stronie organizatora projektu, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce: szih.org.pl, a także na stronie Muzeum: www.polin.pl. 

Ulica Zamenhofa była jedną z ważniejszych ulic przedwojennej Dzielnicy Północnej w Warszawie. Na początku nosiła nazwę Dzikiej, jednak w latach 30. esperantyści, chcąc uczcić swojego patrona, doktora Ludwika Zamenhofa, doprowadzili do jej przemianowania. Była to ulica pełna życia; znajdowało się przy niej kino Promień, teatr Scala, działały zakłady fotograficzne, otwierano sklepy i cukiernie. Pod numerem 19, w monumentalnym budynku XVII-wiecznych koszar, mieścił się centralny areszt śledczy. Dzisiejsza ulica Zamenhofa ma inny przebieg niż ta przedwojenna. Wcześniej ulica biegła równolegle do Nalewek, w miejscu, w którym obecnie znajduje się Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

Projekt "Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa" - cykl interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjno-animacyjnych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

ak/PAP 

[fot. YoTube/Muzeum Historii Żydów Polskich]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook