Jedynie prawda jest ciekawa


Dwusetlecie Wielkiej Armii napoleońskiej

09.10.2012

Na 16 i 17 października zaplanowano sesję naukową i otwarcie wystawy w Zamku Królewskim na Wawelu. To będzie początek organizowanych w Polsce obchodów dwusetlecia Wielkiej Armii Napoleońskiej. Weźmie w niej udział były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing.

Polacy obok Francuzów najliczniej stanęli u boku Napoleona Bonaparte. Stanowili 98 tys. z 600 tys. żołnierzy jego armii. "To pierwszy z powodów, dla których chcemy upamiętnić tą rocznicę" - mówił dziennikarzom konsul generalny Francji w Krakowie Alexis Chahtahtinsky.

Obchody rozpoczną się w Warszawie w przyszły wtorek. W Hotelu Sofitel Victoria odbędzie się promocja wydanej przez oficynę Sonia Draga książki Valery'ego Giscarda d'Estaing "Zwycięstwo Armii Napoleona". Jak podkreślił konsul nie jest to książka historyczna, lecz raczej refleksja filozoficzna i próba odpowiedzi na pytanie, jak dziś wyglądałaby Europa, gdyby Napoleon wrócił z wyprawy do Rosji wcześniej i nie został pokonany.  Specjalnie do wydania polskiego przedmowę napisał potomek księcia Józefa Poniatowskiego Axel Poniatowski.

Dalsze wydarzenia będą się odbywać w Krakowie. Jak przypomniał konsul Chahtahtinsky to dzięki Napoleonowi Kraków znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego, a wielu krakowian walczyło w Wielkiej Armii. W Katedrze na Wawelu spoczywa książę Józef Poniatowski, jedyny marszałek Francji, który nie był Francuzem i o którym Francuzi pamiętają do dziś. W Paryżu jest bulwar Poniatowskiego.

W rezydencji konsula generalnego Francji w Krakowie w przyszły wtorek wieczorem utwory Chopina, Faure, Debussy'ego i Ravela zagra pianistka Caroline Murat, która jest potomkinią dwóch marszałków Napoleona: Joachima Murata i Michela Neya.

W środę 17 października w auli Collegium Novum UJ odbędzie się konferencja naukowa "Europa napoleońska i wojna 1812 r.", organizowana we współpracy z Instytutem Historii UJ. Wykład inauguracyjny wygłosi Valery Giscard d'Estaing. Były prezydent Francji otrzyma medal Uniwersytetu Jagiellońskiego "Plus Ratio Quam Vis".

Giscard d'Estaing będzie też uczestniczył w otwarciu wystawy "Napoleon - Wielka Armia - Polacy" w Zamku Królewskim na Wawelu. "Ta niewielka wystawa pokazuje rok 1812 z perspektywy prywatnej. W Krakowie wciąż zachowało się wiele pamiątek po bohaterach epoki napoleońskiej - ordery, medaliony, portrety, rzeczy osobiste. Pokażemy je w skrzydle zachodnim Zamku" - mówił dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski.

Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja przygotowana przez Wojskowe Biuro Badań Historycznych. Wystawa będzie czynna do 18 listopada.

Obchody 200-lecia Wielkiej Armii Napoleona organizuje Instytut Francuski w Polsce - oddział w Krakowie.

PAP/run

fot. wikipedia


Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook