Jedynie prawda jest ciekawa


Duże wsparcie dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce!

07.03.2016

MKiDN i sam wicepremier Gliński zaangażowali się w tę inicjatywę. Sprawdź szczegóły!

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali w poniedziałek umowę na współprowadzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które powstaje w tym mieście. Resort kultury w latach 2016-2018 przekaże na jego budowę 35 mln zł.

Umowa między resortem kultury a miastem Ostrołęka została podpisana w siedzibie powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Placówka będzie się mieściła w dawnej siedzibie UB. Ma pełnić rolę centrum naukowego i edukacyjnego, poświęconego historii Żołnierzy Wyklętych, oddziałów i organizacji z terenu całej Polski, w tym działających w granicach II Rzeczpospolitej. Stała ekspozycja prezentowała będzie pamiątki podziemia antykomunistycznego, w tym broń, dokumenty i fotografie.

Gliński po podpisaniu umowy podkreślił, że dzięki niej muzeum zostanie bardzo szybko wybudowane.

Sama umowy dotyczy współprowadzenia i wsparcia finansowego przez resort kultury tego projektu. Wicepremier dodał, że obowiązkiem rządu jest wspieranie takich idei jak Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

"To dzisiejsze wydarzenie jest najlepszym dowodem na to, że spełniamy swój obowiązek wobec żołnierzy wyklętych i wobec Polski" - podkreślił wicepremier. Jak dodał, w ten sposób wypełnia się "testament tych żołnierzy, że dzięki ich ofierze możemy tę pamięć utrwalać".

"Dlatego tak bardzo ważne są wszelkie instytucje, mądre instytucje tworzone po to, by pamiętać i uczyć, edukować i pokazywać, przede wszystkim pokazywać jak w życiu wybierać, jakie wartości mamy obowiązek wybierać, by trwała i rozwijała się nasza ojczyzna, ale także jakie wartości trzeba w życiu wybierać, żeby nasze życie w ogóle miało sens" - zaznaczył Gliński.

Ocenił też, że powstające muzeum będzie to "piękne i godne miejsce pamięci". "Tu znani z imienia i nazwiska, ale także bezimienni, ci, którzy żyją i którzy polegli, także ci, po których została tylko pamięć, ale którzy nie mają grobów, wszyscy oni, wbrew rachubom komunistycznych oprawców, znajdą swój dom" - mówił Gliński.

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski mówił, że muzeum będzie przestrzenią, "gdzie wspólnymi siłami będziemy wydobywać z niepamięci wielkich bohaterów, gdzie będziemy starali się o nich mówić, o nich uczyć, ale też proponować, przede wszystkim młodemu pokoleniu, by czerpali z ich wzorów". W jego ocenie muzeum będzie "uwieńczeniem" działań na rzecz pamięci Żołnierzy Wyklętych w mieście.

Dyrektor ostrołęckiego muzeum Jacek Karczewski powiedział dziennikarzom, że przyznane przez ministerstwo pieniądze pozwolą "jak najszybciej" prowadzić najważniejsze prace tak, by pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć muzeum w 2018 r.

Przypomniał, że obiekty aresztu pochodzą z 1903 r. i " od zawsze" było to miejsce więzienne, "tragiczne". "Tutaj były wykonywane wyroki śmierci" - zaznaczył Karczewski. Jak dodał, choćby ze względu na te historię obiekt zasługuje na to, by go zachować, żeby urządzić tu miejsce pamięci tych ludzi.

Karczewski podkreślił, że powstająca placówka będzie miała nowoczesny charakter, powstanie zaplecze edukacyjne: bibioteka, część zawierająca archiwa.

Podczas uroczystości pokazywano wizualizacje przyszłego muzeum. Na początek ruszą prace w budynku głównym obiektów przy ul. Traugutta, by by można w nim było urządzać ekspozycje. Dyrektor zaznaczył, że przyznane przez ministerstwo pieniądze pozwolą zarówno dostosować obiekty na potrzeby muzeum, jak również przygotować wystawy. Muzeum ma mieć charakter multimedialny, głównie będzie kierowane do ludzi młodych. Karczewski powiedział, że liczy również na to, iż placówka przyciągnie badaczy tej tematyki.

LL, PAP

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook