Jedynie prawda jest ciekawa


Duże wsparcie dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce!

07.03.2016

MKiDN i sam wicepremier Gliński zaangażowali się w tę inicjatywę. Sprawdź szczegóły!

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali w poniedziałek umowę na współprowadzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które powstaje w tym mieście. Resort kultury w latach 2016-2018 przekaże na jego budowę 35 mln zł.

Umowa między resortem kultury a miastem Ostrołęka została podpisana w siedzibie powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Placówka będzie się mieściła w dawnej siedzibie UB. Ma pełnić rolę centrum naukowego i edukacyjnego, poświęconego historii Żołnierzy Wyklętych, oddziałów i organizacji z terenu całej Polski, w tym działających w granicach II Rzeczpospolitej. Stała ekspozycja prezentowała będzie pamiątki podziemia antykomunistycznego, w tym broń, dokumenty i fotografie.

Gliński po podpisaniu umowy podkreślił, że dzięki niej muzeum zostanie bardzo szybko wybudowane.

Sama umowy dotyczy współprowadzenia i wsparcia finansowego przez resort kultury tego projektu. Wicepremier dodał, że obowiązkiem rządu jest wspieranie takich idei jak Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

"To dzisiejsze wydarzenie jest najlepszym dowodem na to, że spełniamy swój obowiązek wobec żołnierzy wyklętych i wobec Polski" - podkreślił wicepremier. Jak dodał, w ten sposób wypełnia się "testament tych żołnierzy, że dzięki ich ofierze możemy tę pamięć utrwalać".

"Dlatego tak bardzo ważne są wszelkie instytucje, mądre instytucje tworzone po to, by pamiętać i uczyć, edukować i pokazywać, przede wszystkim pokazywać jak w życiu wybierać, jakie wartości mamy obowiązek wybierać, by trwała i rozwijała się nasza ojczyzna, ale także jakie wartości trzeba w życiu wybierać, żeby nasze życie w ogóle miało sens" - zaznaczył Gliński.

Ocenił też, że powstające muzeum będzie to "piękne i godne miejsce pamięci". "Tu znani z imienia i nazwiska, ale także bezimienni, ci, którzy żyją i którzy polegli, także ci, po których została tylko pamięć, ale którzy nie mają grobów, wszyscy oni, wbrew rachubom komunistycznych oprawców, znajdą swój dom" - mówił Gliński.

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski mówił, że muzeum będzie przestrzenią, "gdzie wspólnymi siłami będziemy wydobywać z niepamięci wielkich bohaterów, gdzie będziemy starali się o nich mówić, o nich uczyć, ale też proponować, przede wszystkim młodemu pokoleniu, by czerpali z ich wzorów". W jego ocenie muzeum będzie "uwieńczeniem" działań na rzecz pamięci Żołnierzy Wyklętych w mieście.

Dyrektor ostrołęckiego muzeum Jacek Karczewski powiedział dziennikarzom, że przyznane przez ministerstwo pieniądze pozwolą "jak najszybciej" prowadzić najważniejsze prace tak, by pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć muzeum w 2018 r.

Przypomniał, że obiekty aresztu pochodzą z 1903 r. i " od zawsze" było to miejsce więzienne, "tragiczne". "Tutaj były wykonywane wyroki śmierci" - zaznaczył Karczewski. Jak dodał, choćby ze względu na te historię obiekt zasługuje na to, by go zachować, żeby urządzić tu miejsce pamięci tych ludzi.

Karczewski podkreślił, że powstająca placówka będzie miała nowoczesny charakter, powstanie zaplecze edukacyjne: bibioteka, część zawierająca archiwa.

Podczas uroczystości pokazywano wizualizacje przyszłego muzeum. Na początek ruszą prace w budynku głównym obiektów przy ul. Traugutta, by by można w nim było urządzać ekspozycje. Dyrektor zaznaczył, że przyznane przez ministerstwo pieniądze pozwolą zarówno dostosować obiekty na potrzeby muzeum, jak również przygotować wystawy. Muzeum ma mieć charakter multimedialny, głównie będzie kierowane do ludzi młodych. Karczewski powiedział, że liczy również na to, iż placówka przyciągnie badaczy tej tematyki.

LL, PAP

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook