Jedynie prawda jest ciekawa


Dramat wojny na płycie

26.12.2012

Pracownicy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie nagrali rozmowy z prawie 40 świadkami opowiadającymi o tragedii II wojny światowej. Relacje złożyły się na niecodzienne wydawnictwo – płytę "Pięć lat okupacji na wsi kieleckiej 1939 - 1945. Zapisy pamięci.”

Z ponad 50 godzin wywiadów wybrano najciekawsze pod względem historycznym nagrania. Zostały one uzupełnione o historyczne zdjęcia i dokumenty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kielcach, regionalnej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, TVP Oddział Kielce oraz Radia Kielce. To wszystko znalazło się na płycie wydanej w ostatnich dniach.

"Już w trakcie zbierania materiałów wiedzieliśmy, że będzie to niezwykły dokument. W tych wspomnieniach jest wiele emocji, których nie jest w stanie przekazać nawet najlepsza książka historyczna. Nasi rozmówcy często płakali opowiadając o swoich przeżyciach z czasów wojny, czasami ich opowieści wyjaśniały zagadki sprzed lat. To, co nam opowiedzieli, jest bardzo cennym dziedzictwem, które będziemy przekazywać dalej" - powiedziała koordynująca projekt tworzenia płyty Ewa Kołomańska  z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Wśród wywiadów są m.in. wspomnienia ks. Witolda Stolarczyka, którego rodzina w Dąbrowicy w powiecie jędrzejowskim udzieliła schronienia polsko - żydowskiej rodzinie Pankowskich. Pani Sabina Okulińska szczegółowo opisała, jak odbywały się zajęcia na tajnych kompletach w Słupi Jędrzejowskiej, gdzie istniała nawet grupa akademicka studiująca w wojennej filii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wstrząsające są wspomnienia Urszuli Okularczyk - Sobolewskiej, córki oficera zamordowanego w Katyniu, o mobilizacji żołnierzy w 1939 roku, życiu rodziny w czasie i tuż po wojnie. Cenne są opowiadania świadków pacyfikacji Michniowa i eksterminacji ludności żydowskiej w getcie w Bodzentynie.

"Przy okazji zbierania materiałów natrafiliśmy także na informacje o nieznanym dotychczas zamachu żołnierzy z oddziału "Wybranieccy" Armii Krajowej na konfidentkę o nazwisku Kyra Sason. Zamach nie był udany, ale kobieta która była winna śmierci wielu ludzi, wyprowadziła się po nim z Kielc. Dowiedzieliśmy się także szczegółowo, jak oddziały zdobywały broń z transportów kolejowych" - dodała Kołomańska.

Płyta "Pięć lat okupacji na wsi kieleckiej 1939 - 1945. Zapisy pamięci"  - wydano jej 500 egzemplarzy - od nowego roku będzie rozprowadzana do świętokrzyskich szkół, aby nauczyciele mogli wykorzystać ją podczas lekcji historii. Fragmenty nagrań będą udostępnione na stronie internetowej  www.martyrologiawsipolskich.pl. Całość zostanie umieszczona na ekspozycjach w nowym obiekcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

"Historykom, którzy zgłoszą się do nas, udostępnimy całość materiałów. Choć płyta już istnieje, nadal nagrywamy ludzi pamiętających wojnę. Ich wspomnienia będą wykorzystywane podczas wystaw w mauzoleum w Michniowie" - zapowiedziała Ewa Kołomańska.

Płyta "Pięć lat okupacji na wsi kieleckiej 1939 - 1945. Zapisy pamięci" została stworzona i wydana w ramach projektu finansowanego w ramach programu "Patriotyzm jutra" przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

PAP/JKUB

[fot. mwk.com.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook