Jedynie prawda jest ciekawa

Doradca eks-prezesa IPN: NIE KARAĆ za „polskie obozy śmierci”!

26.06.2017

Karanie za zwrot „polski obóz śmierci” to śmieszność zamiast godności – twierdzi w opinii opublikowanej przez „Dziennik Gazetę Prawną” mec. Maciej Łuczak, doradca byłego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego.

Zmasowany atak na politykę historyczną rządu PiS trwa. Ostatnie dni przyniosły wypowiedź rzecznika praw obywatelskich, który mówił o rzekomej polskiej odpowiedzialności za Holokaust. Wcześniej liberalne media (przy mocnym wsparciu z Niemiec i od polityków PO z Donaldem Tuskiem na czele) próbowały zmieszać z błotem premier Beatę Szydło, bo ta podczas uroczystości w Auschwitz ośmieliła się powiedzieć prawdę o tym, czyim dziełem był ten obóz. I właśnie do wypowiedzi szefowej polskiego rządu nawiązuje w swoim tekście Maciej Łuczak, który jeszcze do niedawna doradzał poprzedniemu prezesowi IPN Łukaszowi Kamińskiemu. Wprawdzie według niego interpretowanie wypowiedzi premier Szydło jako „usprawiedliwienia hitlerowskiej polityki segregacji rasowej” to przesada, ale „nie ulega wątpliwości, że niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz, w którym właściwsze jest milczenie niż jakiekolwiek słowa, został wykorzystany w bieżących celach politycznych jako argument przeciwko przyjmowaniu przez Polskę uchodźców”.

Głównym celem tekstu Łuczaka jest jednak pokazanie rzekomych błędów w polityce historycznej państwa polskiego. Jednym z jego elementów jest wprowadzenie do katalogu przestępstw stwierdzenia, że istniały „polskie obozy koncentracyjne” i karanie za jego używanie. Dlaczego to błąd?

- Skutkiem tych działań będą kolejne straty wizerunkowe Polski i pogłębienie postrzegania naszego państwa jako niezdolnego do prowadzenia skutecznych działań metodami dyplomatycznymi – pisze Łuczak.

Według doradcy byłego prezesa IPN zwrotu „polski obóz śmierci” używał Jan Karski, legendarny bohater, który poinformował Zachód o losie Żydów, masowo mordowanych przez Niemców na okupowanych terenach polskich. CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook